Prowadzisz biznes? Czytaj książki!

Prowadzisz biznes? Czytaj książki!

21 grudnia, 2018 0 przez Redakcja

Obecnie coraz mniej czytamy książek. Wiele polaków w ciągu kilku lat nie sięgnęło nawet po jedną pozycję. Czy prowadząc biznes, warto czytać książki? Oczywiście! Jest to jedna z najlepszych dróg rozwoju, gdy prowadzimy własny interes. Jakie zatem są dokładne zalety z czytania książek branżowych?

Ucz się na cudzych błędach

Ludzie żyją mnóstwo lat na świecie, przez ten czas spotkali się z najróżniejszymi problemami i napisali na ich temat wiele książek. Nauka na cudzych błędach jest największym bogactwem płynącym z czytania książek. Na większość problemów, z którymi się borykamy, odpowiedź znajdziemy, zagłębiając się w odpowiednią lekturę. Czytając biografie znanych ludzi z naszej branży, możemy dostrzec i ominąć problemy, jakich oni doświadczali. Łagodniejsze dla naszego portfela i psychiki jest czerpanie wiedzy z cudzych porażek.

Stań się ekspertem w swojej dziedzinie

Jeśli chcemy lepiej prowadzić biznes, więcej zarabiać, świadczyć lepsze usługi to koniecznie musimy stać się ekspertem w naszej dziedzinie. Najłatwiej jest to osiągnąć, poprzez pogłębianie naszej wiedzy, czytając fachowe i sprawdzone książki. Dzięki temu, iż staniemy się specjalistami, będziemy mogli łatwiej dotrzeć do klienta czy zaproponować mu większe stawki. Łatwiej zaufać i powierzyć się ekspertowi (nawet płacąc znacznie więcej niż innym) niż iść do kogoś, kto kiepsko zna się na rzeczy.

Bądź na bieżąco

W każdej branży panuje ciągły rozwój. Tutaj ten, kto nie potrafi zaadaptować się do zmian, zwykle mocno traci. Dlatego ważne jest, aby ciągle sprawdzać nowe, lepsze rozwiązania bądź technologie, pomysły gigantów z branży i wszelkie inne ciekawe informacje dotyczące naszej dziedziny. Może właśnie ktoś wydał książkę wartą 50 zł, na której nasza interes zaoszczędzi kilkanaście tysięcy?

Z biznesem jest jak z wchodzeniem na ruchome schody, które jadą w dół – musimy ciągle się rozwijać i przeć do przodu, bo inaczej z nich spadniemy. Warto wiedzieć, że ogromna liczba biznesów upadło przez to, że przestały się rozwijać.

Wzbogacanie słownictwa

Czytanie książek znacznie wzbogaci nasze słownictwo. Przyda się to w wielu branżach. Każdy na tym zyska, niezależnie od tego, czy jest dziennikarzem, czy prowadzi firmę sprzedającą zabawki dla dzieci. Dzięki wzbogaceniu słownictwa znacznie łatwiej będzie nam pisać listy czy e-maile służbowe. W towarzystwie osób będziemy uchodzić za osoby wykształcone, inteligentne, oczytane.

Kontakty z ludźmi

Czytanie bardzo pozytywnie wpłynie na nasze kontakty z innymi ludźmi. Dlaczego? Tak jak było wspomniane wcześniej, poszerzymy zasób słownictwa, ale także i zasób tematów do rozmów. Oczytana osoba jest znacznie bardziej fascynującym rozmówcą niż ktoś, kto stroni od literatury. Kto wie? Może dzięki temu nawiążemy jakieś ciekawe kontakty biznesowe, które pozwolą nam więcej zarabiać? Jeśli nie potrafimy nawiązywać kontaktów z ludźmi to… zawsze możemy się tego nauczyć z książek!

Czytanie książek a biznes

Dlaczego warto czytać książki, gdy prowadzimy biznes? Ponieważ jest to najprostsza droga do tego, aby uniknąć problemów i rozwiązać te, które się pojawiają na bieżąco. Czytanie wzbogaci nasze słownictwo i przełoży się na lepszej jakości kontakty z ludźmi, co może być przydatne w naszej branży. Pochłaniając wiedzę na temat naszej dziedziny, która się zajmujemy, zostaniemy po jakimś czasie w niej ekspertami. Również nie zaskoczą nas żadne zmiany.