Na co zwrócić uwagę zatrudniając freelancera?

Na co zwrócić uwagę zatrudniając freelancera?

26 września, 2018 0 przez Redakcja

Freelancer

Bywają sytuacje, kiedy firma nie chce korzystać z pomocy freelancerów. Wielu przedsiębiorców uważa, że są oni nierzetelni i nie donoszą zleceń na czas. Panuje również stereotyp, że  freelancer to niepoważny student czy licealista, który dorabia na boku i z profesjonalną pracą nie ma to nic wspólnego. Jednak w ostatnich czasach wiele się zmieniło i obecnie bez trudu można znaleźć dobrych freelancerów w różnych branżach. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę zatrudniając daną osobę.

Na co zwrócić uwagę zatrudniając freelancera?

Musisz wiedzieć, że freelancerów można znaleźć na wiele sposobów – tak samo szukać możesz fachowca, który naprawi ci TV, jak i tego, który zajmie się pozycjonowaniem twojej firmowej strony. Możesz skorzystać z poleceń, przejrzeć serwisy z ogłoszeniami, popytać w grupach facebookowych czy dać ogłoszenie w którejś z nich. Możesz też po prostu wpisać w wyszukiwarkę zapytanie i przeglądać wyszukane strony fachowców.

Największy błąd, jaki można zrobić, zatrudniając freelancera to kierowanie się tylko ceną i wybieranie najtańszego wykonawcy. Najniższe ceny dają zwykle osoby, które albo są na tyle krótko w branży, że nie wiedzą, jak wycenić zlecenie (co za tym idzie, nie mają dużego doświadczenia), albo wręcz nie robiły nigdy tego typu pracy i zwyczajnie nie wiedzą, ile czasu to im zajmie. Zwykle takie osoby nie mają też swojej firmy. Czasem bardzo niskie ceny dają też freelancerzy, którzy nie znają swojej wartości, co też jest związane z tym, że nie mają dużego doświadczenia.

Cena nie gra roli?

Wybranie najtańszego wykonawcy, który daje stawkę wyraźnie niższą od innych może przynieść przykre konsekwencje. Jeśli będziesz mieć pecha i trafisz na kogoś, kto zajmuje się takim zadaniem pierwszy raz i nie umie go wycenić oraz nie wie ile pracy będzie to wymagać, to może się okazać, że ten freelancer nie dostarczy zlecenia na czas – po prostu będzie pracował nad nim dłużej, niż zakładał i nie wyrobi się w terminie. Jeśli zaś będzie mu zależało na wyrobieniu się, być może swoją pracę wykona niedokładnie, a ty otrzymasz efekty, które cie nie zadowolą. Możliwe tez, że fachowiec zdąży w terminie, przyłoży się najlepiej jak potrafi, ale gdy zobaczysz efekt pracy, przekonasz się, że to nie jest to, na co liczyłeś, a umiejętności tego człowieka są proporcjonalne do stawki, jaką zaproponował.

Podsumowując – decyzję o współpracy z freelancerem musisz dobrze przemyśleć, a przede wszystkim dokładnie przejrzyj oferty kilku osób, zamiast decydować się na najtańszą usługę u pierwszego lepszego freelancera.

Artykuł sponsorowany dla agencji marketingowej efectownia.pl