Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
28 sierpnia, 2018Firmowe wydatki
Jeżeli prowadzisz firmę zapewne zbierasz koszty, aby obniżyć wysokość podatków. Praktycznie wszyscy przedsiębiorcy tak robią. Aby jednak wydatki w firmie mogły być rozliczane w kosztach, musisz wiedzieć czym tak właściwie te koszty są.
Jakie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Związek tych wydatków z prowadzoną firmą wynika z faktu, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu powinien spełniać łącznie następujące warunki:
– pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
– nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
– być właściwie udokumentowany
Czego nie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodu?
Mogłoby się wydawać, że znając te warunki przedsiębiorcy nie będą mieli problemu z odpowiednim zaliczeniem ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Tymczasem często wydatki jakie firma ponosi nie mogą być zaliczone do tych kosztów, mimo że właściciel myślał inaczej. Właściciele firm często zaliczają do kosztów podatkowych wydatki związane z zakupem garniturów, marynarek czy garsonek. Jednak wydatki takie nie mogą obciążać kosztów, bowiem nie mają one ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Do kosztów uzyskania przychodów mogą być za to zaliczane wydatki na ubrania, które tracą charakter odzieży osobistej, np. odzież z logo firmy, toga (konieczna do wystąpienia w sądzie), kombinezony robocze do zakładu mechanicznego.
Podobne kontrowersje wzbudza zakup okularów korekcyjnych. Jeżeli pracujesz przed komputerem to nawet jeżeli lekarz zalecił stosowanie okularów korekcyjnych z filtrem do komputera, to nie możesz tego wydatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Fakt, że musisz nosić okulary wynika z twojego stanu zdrowia i nie ma związku z działalnością. Natomiast w przypadku okularów ochronnych ze specjalnymi soczewkami stosowanych np. w gabinecie stomatologicznym ich zakup może być zaliczony do kosztów, ponieważ są one używane tylko podczas pracy i mają wpływ na jakość świadczonych usług.
Warto jest zapoznać się z wszelkimi szczegółami, aby odpowiednio kalkulować swoje firmowe wydatki i nie popełnić błędu.