Drukarki fiskalne do gastronomii – jakie muszą być? 

Drukarki fiskalne do gastronomii – jakie muszą być? 

26 grudnia, 2023 0 przez Redaktorka Katarzyna

Używanie oprogramowania do obsługi sprzedaży, oprócz konieczności posiadania sprzętu, takiego jak tablet czy laptop, wymaga także drukarki fiskalnej do wydruku paragonów. Wybór odpowiedniego modelu drukarki fiskalnej musisz dokładnie przemyśleć, ponieważ to urządzenie będziesz intensywnie używać każdego dnia. Jakie muszą być drukarki fiskalne do gastronomii?

Czy punkty gastronomiczne muszą mieć kasy fiskalne? 

Prawo dotyczące kas fiskalnych w gastronomii jest jasne i precyzyjne. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r., niemal cała branża gastronomiczna, bez względu na jej rozmiar czy formę, jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. 

Paragraf czwarty tego rozporządzenia wyraźnie stwierdza, że zwolnienia z tego obowiązku nie obejmują świadczenia usług związanych z wyżywieniem, takich jak te oferowane przez stacjonarne placówki gastronomiczne, gastronomię sezonową czy catering. W praktyce oznacza to, że każdy stacjonarny lokal gastronomiczny, niezależnie od jego wielkości, musi być wyposażony w kasę fiskalną. Warto jednak zauważyć, że wymóg ten dotyczy głównie usług świadczonych dla klientów indywidualnych. Za to przedsiębiorcy oferujący usługi B2B nie są objęci tym obowiązkiem, zgodnie z 111 ust. 1 ustawy o VAT. A gdzie w tym wszystkim znajdują się drukarki fiskalne do gastronomii?

Kasa fiskalna a drukarki fiskalne – poznaj różnice 

Podstawowa różnica między obydwoma urządzeniami tkwi w tym, że kasa fiskalna jest samodzielnym systemem, obsługującym sprzedaż i generującym paragony bezpośrednio. Natomiast drukarka fiskalna wymaga połączenia z komputerem oraz integracji z dedykowanym oprogramowaniem sprzedażowym. W kontekście tego porównania korzystanie z kasy fiskalnej oznacza niższe koszty. Warto jednak wiedzieć, że od stycznia 2021 roku, wszystkie lokale restauracyjne muszą  posiadać kasy fiskalne online wraz z drukarkami.

Jaką drukarkę fiskalną do gastronomii wybrać? 

Jeśli chodzi o proces sprzedaży, drukarka wraz z kasą fiskalną stanowią kluczowe elementy w funkcjonowaniu restauracji. Bez nich niemożliwe jest wystawienie paragonu oraz zarejestrowanie dokonanego zakupu. Dlatego ważne jest, aby drukarka działała sprawnie, ponieważ od jej operatywności zależy efektywność całego lokalu. Zainwestuj więc w sprzęt wysokiej jakości. 

Wybierz przy tym nie tylko solidny sprzęt, ale także te, który oferuje możliwość skorzystania usług profesjonalnego serwisu. Dobry serwis powinien być w stanie szybko i skutecznie naprawić ewentualne problemy.