Co trzeba wiedzieć o domenach internetowych?
26 października, 2023Adres strony internetowej powinien być przyjazny dla użytkownika. Nie każdy jest programistą, a z internetu korzystają dzisiaj niemalże wszyscy. Dlatego stosuje się domeny internetowe, które ułatwiają odnalezienie witryny.
Jaka jest budowa domeny internetowej?
Znalezienie w sieci konkretnych zasobów wymaga zwykle tylko znajomości adresu internetowego. Każdy z nich musi posiadać własną domenę, czyli adres wpisywany w polu wyszukiwarki. Każda domena wyróżnia się unikalnym charakterem. Można spotkać się z różnymi rozszerzeniami domen, na przykład narodowymi, tylko .pl lub .de, a także funkcjonalnymi, na przykład .gov lub .org. Każda domena zbudowana jest z dwóch elementów: nazwy oraz rozszerzenia. W polu wyszukiwarki dodaje się także protokół, a czasem też subdomenę, co składa się na adres URL. W stosowanych obecnie wyszukiwarkach nie jest to potrzebne i można wprowadzić w pasek wyszukiwania wyłącznie samą domenę.
Rozszerzenia domen internetowych:
- Narodowe
- Funkcjonalne
- Globalne
- Regionalne
Posiadanie unikatowej domeny to jeden z pierwszych kroków do stworzenia własnej strony internetowej. Jeszcze zanim zacznie się wypełniać ją treścią, trzeba umieścić ją w sieci. Czasem znalezienie unikatowej, ciekawej i wolnej domeny może stanowić niemałe wyzwanie. Dobra domena jest krótka, łatwa do zapamiętania oraz posiada prostą pisownię.
Wpływ domeny na pozycję strony w wyszukiwarce
Każdy przedsiębiorca i posiadacz strony internetowej chce, żeby jego witryna dobrze się prezentowała i miała wysoką pozycję w wyszukiwarkach. Dobór witryny pozwala na tego typu działania, dlatego trzeba dobrze przemyśleć tę kwestię. Jak witryna wpływa na pozycję strony internetowej? Przede wszystkim przez wpływ na algorytmy wyszukiwarek internetowych. Domena powinna być też przyjazna dla użytkowników, krótka i łatwa do zapamiętania. Osoby, które chcą sprzedawać przez internet i generować na swoich stronach duży ruch, powinny też zainteresować się tym, żeby ich domeny były proste w wymowie.
Odpowiednio dobrana domena może znacznie zwiększyć liczbę wyświetleń i wpłynąć pozytywnie na wyniki finansowe firmy. Trzeba pamiętać, że popularne rozszerzenia są milej widziane przez użytkowników. Nazwa powinna być wymyślona w taki sposób, żeby w przyszłości nie zachodziła potrzeba migracji na inną domenę – może to się okazać mylące dla użytkowników przyzwyczajonych do starej witryny. Możliwe jest wykonywanie przekierowań między witrynami, dlatego warto rozważyć wykupienie niektórych witryn, których nazwy brzmią podobnie. To rozwiązanie stosowane często w handlu internetowym, które pozwala uniknąć podszywania się pod dany sklep lub firmę. Domeny regionalne lub narodowe pozwalają od razu wskazać użytkownikom obszar działania danej firmy.