Inwestycje ryzykowne czy bezpieczne – co lepiej wybrać?

Inwestycje ryzykowne czy bezpieczne – co lepiej wybrać?

28 stycznia, 2020 0 przez Redakcja

Jeśli dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki w zakresie inwestowania, możemy czuć się nieco zagubieni. Jest tak wiele rzeczy, w które możemy zainwestować swoje środki, że sami nie wiemy już na co się zdecydować. Są zarówno inwestycje bezpieczne, w przypadku których nie musimy się w większości przypadków liczyć z jakimikolwiek stratami, oraz takie, które nawet wbrew naszym przewidywaniom w każdej chwili mogą okazać się całkowicie nieudane. W takim razie w co inwestować – opcje mniej czy bardziej ryzykowne?

Bezpieczne inwestycje dla każdego

Inwestycje uznawane za bezpieczne to takie, które w niemal każdym przypadku zwrócą nam zyski, a wystąpienie jakiejkolwiek straty jest bardzo mało prawdopodobne. Doskonałym przykładem mogą tutaj być lokaty bankowe. Umieszczając na nich pieniądze nie martwimy się, że one wyparują, ale jesteśmy też świadomi, że na takiej lokacie nie zarobimy ogromnych sum. Podobnie jest chociażby z rachunkami oszczędnościowymi czy obligacjami państwowymi. W inwestowaniu na ogół panuje bowiem taka zasada, że im mniejsze ryzyko, tym mniejszy potencjalny zysk i vice versa. Jest to więc przede wszystkim rozwiązanie dla osób początkujących, dla tych, którzy dysponują niewielkimi sumami oraz osób, które nie mogą sobie pozwolić na utratę środków przeznaczonych na inwestycje.

W co inwestować, jeśli nie boimy się ryzyka?

Dla osób bardziej odważnych istnieje także wiele innych celów inwestycyjnych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że jest to rozwiązanie dla osób, które posiadły już pewną wiedzę na temat inwestowania. Ślepe przeznaczanie środków na coś, na czym się kompletnie nie znamy doprowadzi nas w szybkim tempie do utraty zainwestowanego kapitału. Obecnie bardzo opłacalne mogą być chociażby inwestycje w kruszec, domeny internetowe lub nieruchomości. Zawsze można także pomyśleć nad rozpoczęciem przygody z grą na giełdzie papierów wartościowych lub zainteresować się funduszami inwestycyjnymi. Im większą ilością środków dysponujemy, tym szersze będziemy mieli możliwości.

Który rodzaj inwestycji jest lepszy?

Nie da się tego jednoznacznie określić. Więcej pieniędzy można zarobić w większości przypadków inwestując bardziej ryzykownie, ale też łatwiej można je stracić. Z kolei w przypadku inwestycji bezpiecznych nigdy nie zarobimy na nich fortuny, ale przynajmniej możemy spać spokojnie.

Warto zainteresować się inwestowaniem i dowiedzieć się, w co inwestować https://finanse.net.pl/w-co-zainwestowac-pieniadze-w-2019-roku/. Chociażby dlatego, że jeśli nasze oszczędności po prostu schowamy w przysłowiową skarpetę to po jakimś czasie zwyczajnie stracą one na wartości z powodu inflacji. Inwestując, nawet w bardzo bezpieczny sposób, przynajmniej odrobimy tą stratę.