Konto bankowe- co warto wiedzieć o NRB i IBAN

Konto bankowe- co warto wiedzieć o NRB i IBAN

31 stycznia, 2020 0 przez Redakcja

 

Numer konta bankowego jest niezwykle istotny dla każdego użytkownika korzystającego z usług finansowych banków. Nie wiele osób jednak wie, że 26 cyfrowy numer konta może nam posłużyć do zdobycia informacji o jego właścicielu. Dzieje się ta za przyczyną ustandaryzowanych schematów służących zapisywaniu numerów kont bankowych.

Posiadanie numeru konta jest coraz częściej wymagane aby otrzymać zapłatę za pracę. Większość firm bowiem nie wypłaca pieniędzy w formie gotówki. Jest też wygodnym sposobem płacenia rachunków czy robienia zakupów. Bez względu na to w jaki sposób z niego korzystamy warto jest się z nim zapoznać. Co powinieneś wiedzieć o NRB i IBAN?

Bezpieczeństwo rachunku bankowego

O bezpieczeństwo środków zgromadzonych na naszych kontach bankowych dbają zaawansowane systemy bankowe. Jedną z form takiego zabezpieczenia jest bezpieczny adres strony internetowej banku, w której się logujemy. Warto zwrócić uwagę na protokół HTTPS, który widnieje na początku adresu strony internetowej oraz widocznym symbolem zamkniętej kłódki. Wszystkie dokonywane płatności wymagają potwierdzenia za pomocą kodów są one albo w formie zdrapek chodź obecnie częściej w formie tokena, aplikacji na telefon lub SMS. Każdy bank znajdujący się w Polsce jest pod nadzorem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to o tyle istotne że w przypadku gdy nasz bank zbankrutuje otrzymamy za jego pośrednictwem zwrot pieniędzy.

Co powinieneś wiedzieć o NRB i IBAN?

Numer Rachunku Bankowego NRB i Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego IBAN to kody utożsamiające się z danym właścicielem konta i bankiem w jakim zostało one założone.

Numer NRB składa się 26 cyfr, które dzielą się na trzy części. W pierwszej jest zapisana suma kontrolna obliczana za pośrednictwem specjalnego algorytmu, który jest ściśle określony przez IBAN https://finanse.net.pl/co-powinienes-wiedziec-o-nrb-i-iban/. W drugiej części znajduje się nadany przez bank centralny kod rozliczeniowy instytucji finansowej przyporządkowany do konkretnego banku, w którym założyliśmy rachunek. Ostatnie cyfry są ściśle dopasowane do właściciela konta i służą jego identyfikacji.

Natomiast IBAN jest to numer rachunku, którym możemy posługiwać się w systemie międzynarodowym. Aby za pośrednictwem numeru NRB móc wykonywać operacje międzynarodowe musi spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim musi być poprzedzony kodem literowym oznaczającym dane państwo, czyli w przypadku naszego kraju PL. Następnie musiałby posiadać dwie cyfry kontrolne a resztę stanowić numer NRB.

Za pośrednictwem tych numerów możemy dowiedzieć się czy dany numer konta jest poprawny oraz w jakim banku się on znajduje. Za sprawą sumy kontrolnej znajdującej się przed numerem identyfikującym klienta możemy uniknąć popełnienia pomyłki. Gdyż podczas wpisywania numeru NRB podczas wykonywania transakcji internetowych będzie on przeliczony i porównany z sumą kontrolną.