Pożyczka z gwarantem – co warto o niej wiedzieć?
7 stycznia, 2020Rynek finansów rozwija się bardzo dynamicznie i w ciągu kilkunastu lat stworzono wiele nowych produktów finansowych. Możemy korzystać zarówno z tradycyjnych kredytów gotówkowych, które można przeznaczyć na dowolny cel, jak i bardziej sprecyzowanych takich jak np. kredyt na samochód, kredyt studencki czy kredyt na mieszkanie. Możliwości jest wiele, a ogranicza nas jedynie nasza zdolność i historia kredytowa. No właśnie, co zrobić w momencie, gdy nasz scoring nie jest najlepszy, a mimo to potrzebujemy pieniędzy? Rozwiązaniem może być pożyczka z gwarantem. Zobacz, co to jest i jak działa.
Co to jest pożyczka z gwarantem?
Pożyczka lub kredyt z gwarantem to produkt finansowy i żeby go dostać, konieczna jest obecność osoby trzeciej, która zwana jest poręczycielem lub gwarantem. Poręczycielem kredytu lub pożyczki może być nasza najbliższa rodzina, czyli rodzice lub rodzeństwo, ale także osoby z nami niespokrewnione takie jak przyjaciele czy znajomi. Jedyne wymaganie, jakie dotyczy tej osoby, to wystarczająca zdolność kredytowa lub osiąganie określonych dochodów. Niektóre banki mogą też stawiać dodatkowe warunki dotyczące wieku gwaranta.
Poręczyciel musi mieć dobrą historię kredytową i najlepiej byłoby, gdyby mógł pochwalić się terminową spłatą własnych kredytów i wysoką oceną w BIK. Gwarant jest w pewnym sensie zabezpieczeniem kredytu i w momencie, gdy osoba, która ubiegała się o kredyt, stanie się niewypłacalna, to obowiązek spłaty spada na poręczyciela. Jest on współodpowiedzialny za kredyt lub pożyczkę, dlatego jest to rola bardzo odpowiedzialna. Pożyczka z gwarantem będzie dobrym rozwiązaniem dla osoby, której zależy na otrzymaniu pieniędzy, jednak może być potencjalnym zagrożeniem dla gwaranta, który w razie problemów będzie musiał spłacać zobowiązanie, z którego sam nie skorzystał.
Czy pożyczka z gwarantem się opłaca?
To czy taka pożyczka będzie opłacalna, zależy od wielu czynników. Jeśli kredytobiorca nie spełnia warunków, które stawia mu bank, to dla instytucji finansowej udzielenie mu kredytu będzie zbyt dużym ryzykiem i obecność gwaranta będzie niezbędna. Dzięki poręczycielowi nasza zdolność kredytowa może ulec poprawie i będziemy bardziej wiarygodnym klientem. Osoba, która jest wiarygodnym kredytobiorcą, może liczyć na lepsze warunki spłaty np. niższe oprocentowanie. Oznacza to więc, że kredyt z gwarantem jest opłacalny – szczególnie dla kredytobiorcy, ale czy dla gwaranta również? Można powiedzieć, że tak, ale tylko wtedy gdy gwarant jest pewien, że osoba, której poręczył kredyt, jest godna zaufania i na pewno wywiąże się z obowiązku spłacania zobowiązania.