Co robić gdy firma popadła w długi?

Co robić gdy firma popadła w długi?

27 listopada, 2019 0 przez Redakcja

Prowadzenie własnej firmy daje bardzo dużą satysfakcję i niezależność. Wiele osób decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej między innymi ze względu na lepsze zarobki niż na etacie. Niestety czasem może zdarzyć się tak, że ze względu na różne okoliczności i złe decyzje Twoja firma popadnie w długi. Nie możesz się wtedy załamywać i musisz wiedzieć jak sobie poradzić z trudną sytuacją finansową swojej firmy. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci wyciągnąć Twoją działalność z długów i uchronić Cię i Twoją rodzinę przed bankructwem.

Kredyt na spłatę zadłużeń – czy to dobry pomysł?

Kredyt konsolidacyjny dla firm jest często jedynym rozwiązaniem, które może uratować Twoją działalność przed popadnięciem w długi. Jeśli Twoja firma dalej osiąga dochody i jest w stanie spłacić raty konsolidacji, to wizyta w banku może poprawić sytuację firmy. Kluczowa jest jednak szybka reakcja i jeśli chcesz dostać kredyt konsolidacyjny dla firm w tradycyjnym banku, to musisz działać, zanim Twoja sytuacja będzie fatalna. Jest to rozwiązanie, które pomoże Ci przejść przez chwilowy kryzys finansowy Twojego biznesu.

A co w przypadku, gdy trudna sytuacja została zaniedbana i nie zadziałaliśmy wystarczająco wcześnie? Niestety wtedy może być już za późno na wzięcie kredytu konsolidacyjnego i niezbędne będzie podjęcie innych działań. Najczęściej kończy się to ogłoszeniem upadłości lub wdrożeniem postępowania naprawczego. Jeśli chcesz uratować swoją firmę i nie chcesz jej likwidować, to drugie rozwiązanie bardziej Cię zainteresuje.

Postępowania upadłościowe i naprawcze – na czym polegają?

Jeśli Twoja firma jest poważnie zadłużona, ale mimo wszystko masz nadzieje, że ją uratujesz, to niezbędne będą działania naprawcze. Mogą one pomóc w polepszeniu sytuacji firmy i nie dopuszczą do upadłości przedsiębiorstwa. Można skorzystać z tej możliwości, jeśli firma ma długi, ale właściciel nie zaprzestał ich spłacania i wykazuje chęci wyjścia z trudnej sytuacji finansowej.

Z kolei, jeśli firmy nie da się już uratować, ale ważne jest spłacenie długów u wierzycieli, to konieczne będzie wdrożenie postępowania upadłościowego. Pamiętaj jednak, że jest to ostateczność. Jeśli widzisz pierwsze oznaki tego, że Twoja firma popada w długi, to musisz działać jak najszybciej. Bezczynność działa w tym przypadku na Twoją niekorzyść i może bardzo pogorszyć Twoja sytuację. Większość osób, które opracują działania mające na celu oddłużenie firmy i wprowadzą je w życie, mają szansę na uratowanie działalności bez dużego uszczerbku na finansach i wizerunku.