Jak zadbać o swoją zdolność kredytową?
28 listopada, 2019Każdy niewątpliwie zdaje sobie sprawę z tego, że bank przed przyznaniem kredytu musi w jakiś sposób zweryfikować, czy potencjalny kredytobiorca jest wiarygodny. Związane z tym określenie zdolność kredytowa także obiło się zapewne o uszy wielu ludzi. Ciągle słyszymy, jaka ona jest ważna i że powinniśmy o nią dbać. Czy jest tak rzeczywiście? Jak to robić i jak sprawdzić zdolność kredytową?
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytową najprościej można określić jako zdolność danej osoby do spłacenia zaciągniętego zobowiązania w terminie. Mowa tu nie tylko o samej kwocie kredytu, ale także prowizjach, odsetkach i wszelkich innych opłatach dodatkowych. Składa się na nią bardzo wiele czynników. Te najbardziej oczywiste to dochody i wydatki, ale banki zwracają też uwagę chociażby na takie czynniki jak wiek, stan cywilny czy wykształcenie. Nie bez znaczenia jest także nasza historia kredytowa, w większości przypadków sprawdzana poprzez Biuro Informacji Kredytowej. Znajdują się w niej dane na temat tego, jakie zadłużenia spłacamy już spłaciliśmy, a także – co bardzo istotne – czy robimy lub robiliśmy to w terminie.
To właśnie na tych wszystkich elementach, złożonych w całość jako zdolność kredytowa, opiera się w dużej mierze decyzja banku o przyznaniu nam bądź odmowie przyznania kredytu. Nawet jeśli obecnie nie robi nam to żadnej różnicy, bo nie planujemy zaciągać żadnego zobowiązania, w każdej chwili sytuacja ta może się zmienić. Warto więc zadbać o to, aby nasza zdolność kredytowa była na jak najwyższym poziomie.
Czy da się poprawić swoją zdolność kredytową?
Jest to jak najbardziej możliwe i można to zrobić na bardzo wiele sposobów. Przede wszystkim możemy postarać się ograniczyć jak najbardziej swoje wydatki, tak, aby po ich odjęciu wciąż co miesiąc pozostawało nam jak najwięcej wolnych środków finansowych. To da bankowi sygnał, że stać nas będzie na kolejną ratę. Dobrym pomysłem może być zamknięcie wszelkich nieużywanych kart kredytowych i spłacenie w całości mniejszych pożyczek. Co może wydawać się mniej oczywiste, ukończenie uczelni wyższej lub wzięcie ślubu także bez wątpienia wpłynie korzystnie na naszą zdolność kredytową. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dla banku istotna jest także forma naszego zatrudnienia. Warto jest mieć na uwadze, że najbardziej preferowane jest bycie zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Ponadto niektórzy sądzą, że najlepsze dla nich jest posiadanie pustej historii kredytowej – a więc całkowite unikanie zaciągania jakichkolwiek zobowiązań do momentu, kiedy naprawdę będziemy ich potrzebować. Jest to błąd, ponieważ banki nie wiedzą w takim przypadku, czy warto nam zaufać. Lepiej wcześniej na przestrzeni lat wziąć kilka małych pożyczek i spłacać je w terminie. Dodatkowo aby kontrolować nasze postępy powinniśmy wiedzieć, jak sprawdzić zdolność kredytową i robić to regularnie. Na szczęście jest to łatwe – w Internecie dostępne są specjalne kalkulatory.
Każdy powinien zadbać o swoją zdolność kredytową – nie jest to wcale takie trudne, a może się w życiu przydać.