Biznesplan – czym jest i dlaczego warto
2 stycznia, 2019Coraz więcej osób myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Jak się do tego zabrać, żeby nie wyjść z motyką na słońce? Czego potrzebuje pomysł na biznes, żeby zostać pełnoprawną, przynoszącą zyski działalnością? Odpowiedzi jest kilka, ale jedną z najważniejszych jest biznesplan.
Czym jest biznesplan?
Jak nie trudno się domyślić, jest to dokument, w którym przedstawiamy swoje plany dotyczące naszego biznesu. Zawieramy w nim szczegółową koncepcję pracy firmy a także analizę możliwości, jakie daje nam rynek oraz nasze zasoby finansowe. Pisząc biznesplan należy odpowiedzieć sobie na pytania jakie towary lub usługi będziemy oferować, jak zamierzany je wytworzyć, ile to będzie kosztowało i skąd weźmiemy na to fundusze.
Po co go tworzyć?
Powodów jest wiele. Niekiedy pomijanym, ale bardzo ważnym z nich, jest dostarczenie i uporządkowanie informacji. Podczas pisania biznesplanu na jaw wychodzą różne problemy czy zagadnienia, o których wcześniej nie pomyśleliśmy. Spisanie pomysłów pozwala na wczesne wykrycie wszystkich luk oraz sposobów na ich załatanie. Właśnie dlatego taki plan sporządza się zazwyczaj jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Ponadto dobry biznesplan stanowi mniej lub bardziej ścisłą instrukcję na temat zarządzania firmą. Zwłaszcza na początku działalności możemy się zagubić na drodze do celu. Trzymając się planu łatwiej osiągniemy to co zaplanowaliśmy wcześniej. Oczywiście zdarza się, że pewne odstępstwa wywołane zmianą sytuacji na rynku są dla nas korzystne. Wtedy należy jeszcze raz przeanalizować plany i podjąć decyzję na podstawie wszystkich dostępnych informacji.
Biznesplan może być też bezwzględnie wymagany, na przykład gdy chcemy uzyskać kredyt lub dotację. Banki, urzędy gminy, miasta czy instytucje Unii Europejskiej, zanim wydadzą decyzję o zainwestowaniu w dane przedsięwzięcie, chcą jak najdokładniej zapoznać się z biznesplanem, aby móc ocenić szanse powodzenia i tym samym opłacalności naszego pomysłu. Zazwyczaj biznesplan składa się razem z innymi dokumentami podczas starania się o dotację. Zdarza się, że to właśnie on decyduje o tym, czy ją dostaniemy a jeśli tak to w jakiej wysokości, dlatego należy przyłożyć się do jego wykonania.
Jak wygląda biznesplan?
To zależy od jego przeznaczenia. Różne instytucje mają nieco inne wymagania co do zawartości przedstawianego im dokumentu, dlatego warto to dokładnie sprawdzić przed wysłaniem go wraz z wnioskiem o dofinansowanie. Jeśli wykonujemy go na własne potrzeby to oczywiści mamy większą dowolność w tym zakresie, chociaż warto trzymać się ogólnego schematu. Zazwyczaj biznesplan zawiera:
- Streszczenie przedsięwzięcia, czyli krótki opis wszystkich pozostałych punktów.
- Charakterystykę firmy
- Opis towarów i/lub usług, który powinien być jak najdokładniejszy
- Opis zarządzania działalnością, zawierający również plany co do zatrudniania pracowników
- Sytuację na rynku, opisując także konkurentów
- Plan finansowy
- Strategię marketingową
Warto starannie przemyśleć wszystkie punkty i odnaleźć połączenia między nimi. Pozwoli to uzyskanie jak najpełniejszego obrazu sytuacji. Trzeba pamiętać też o tym, że staranny biznesplan zwiększa szanse uzyskania dotacji, a także sprawnego pokierowania nowo powstającą firmą. Gdyby napisanie takiego dokumentu sprawiało trudności warto zwrócić do doradców, specjalizujących się w tym zakresie. Wiele informacji można również zaleźć w sieci – na blogach jak i stronach rządowych.