Co to jest piaskowanie? do czego służy

Co to jest piaskowanie? do czego służy

11 lutego, 2019 0 przez Redakcja

Piaskowanie elementów to opłacalny i przydatny proces technologiczny, który znajduje zastosowanie w przypadku, kiedy potrzebne jest dokładne i szybkie oczyszczenie metalowej powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń będących efektem oddziaływania różnego rodzaju czynników środowiskowych. Dzięki piaskowaniu możliwe jest także pozbycie się z oczyszczanej powierzchni wszystkich warstw (a przykład farby czy lakieru), które zostały na tę powierzchnię wcześniej zaaplikowane. Wykorzystując wspomnianą metodą z łatwością można też zredukować powstałe na piaskowanym materiale ubytki. Proces, o którym mowa, często porównywany jest przez wiele osób do szlifowania. Należy jednak podkreślić, że metody te w rzeczywistości znacznie różnią się od siebie, a piaskowanie pozwala osiągnąć zauważalnie lepsze efekty. Po jego wykonaniu powierzchnia jest idealnie oczyszczona i uzyskuje pożądaną szorstkość, która ułatwia na przykład jej pomalowanie metodą proszkową. Co więcej, piaskowanie to sposób wysoce bezpieczny dla metalu. Nie trzeba więc obawiać się, że powierzchnia mu poddana porysuje się lub inaczej zostanie uszkodzona.

Materiał ścierny wykorzystywany do piaskowania

Jak wynika z nazwy charakteryzowanego procesu, do piaskowania metali najczęściej wybierany jest piasek, którego granulację dobiera się odpowiednio do oczyszczanej powierzchni. Jednak właściwości ścierne posiadają również inne materiały i one także mogą posłużyć jako ścierniwo w trakcie piaskowania. Ważne, aby charakteryzowały się odpowiednim stopniem twardości i posiadały drobną ziarnistą strukturę. Popularnymi zamiennikami piasku są między innymi pokruszone szkło, suchy lud, a nawet elementy roślinne.

Jakie efekty daje piaskowanie?

Piaskowanie elementów to doskonała metoda na wysoce dokładne i bezpieczne oczyszczenie powierzchni. Dzięki drobnemu materiałowi ścieralnemu możliwe jest oczyszczenie nawet takich elementów, które posiadają nieregularną powierzchnię pełną wgłębień i zakamarków. Po piaskowaniu powierzchnie są wolne od wcześniejszych zarysowań i bruzd. Dzięki czemu wyglądają dużo lepiej. Paskowanie pozwala zrezygnować z ręcznego i mozolnego czyszczenia, które nigdy nie jest tak dokładne, jakbyśmy tego oczekiwali. Decydując się na piaskowanie oszczędzamy swój czas i pieniądze. Najlepsze efekty otrzymamy korzystając z usług profesjonalisty. Dysponuje on odpowiednim sprzętem i wiedzą. Dzięki temu właściwie dobierze ścierniwo. Cena omawianej metody nie jest wygórowana, dlatego nie ma sensu podejmować się samodzielnego czyszczenia.