Kredyt inwestycyjny – co to jest i jak go otrzymać?

Kredyt inwestycyjny – co to jest i jak go otrzymać?

16 lipca, 2020 0 przez Redakcja

Dla wielu firm kredyt inwestycyjny może być najlepszym sposobem na dokonanie inwestycji. Dzięki takiemu zobowiązaniu firma może zwiększyć swój kapitał, a także rozwinąć się i wyróżnić na tle konkurencji. Zanim jednak zdecydujesz się na taki sposób finansowania działań w przedsiębiorstwie, powinieneś wiedzieć, czym dokładnie jest kredyt inwestycyjny.

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to produkt kierowany przede wszystkim do przedsiębiorców. Środki finansowe pozyskane w taki sposób można przeznaczyć na opłacenie planowanych inwestycji. Cechą, która wyróżnia ten kredyt, jest przede wszystkim suma dostępnych środków. Banki są w stanie zaoferować przedsiębiorcom naprawdę wysokie sumy w ramach takiego zobowiązania. Niektóre banki nawet nie ustalają górnej granicy wysokości takiego kredytu.

Musisz jednak wiedzieć, że aby otrzymać taki kredyt będziesz musiał zgromadzić odpowiednio wysoki wkład własny. Powinien on wynosić od 20 do nawet 30% wartości inwestycji. Niektóre banki decydują się na pokrycie wszystkich kosztów inwestycji, jednak nie każda osoba będzie miała możliwość, aby otrzymać kredyt na takich warunkach.

Kredyt inwestycyjny może zostać przyznany nawet na okres 20 lat. Dłuższy okres kredytowania ma oczywiście wiele korzyści. Przedsiębiorca ma, chociażby sporo czasu na to, aby otrzymać zyski ze swojej inwestycji i z ich pomocą spłacać kredyt. Istnieje także możliwość wcześniejszej spłaty kredytu lub ustalenie krótszego okresu kredytowania jeszcze przed podpisaniem umowy.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Środki pozyskane z kredytu inwestycyjnego https://habza.com.pl/kredyt-inwestycyjny/ można przeznaczyć na:

– zakup maszyn oraz innych urządzeń, które ułatwiają produkcję towaru,
– zakup środków transportu niezbędnych w przedsiębiorstwie,
– firmowe nieruchomości,
– licencje, patenty i prawa autorskie,
– sprzęt biurowy.

Lista rzeczy, które można sfinansować kredytem inwestycyjnym, jest bardzo długa. Aby go jednak otrzymać, niezbędne jest sporządzenie biznesplanu. To dokument, który potwierdza, że inwestycja będzie opłacalna. Dzięki dobrze napisanemu biznesplanowi masz szanse na przekonanie banku do tego, aby udzielił Ci kredyt.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt?

Prócz dobrego biznesplanu, przedsiębiorca musi też przygotować inne dokumenty np. dokumenty rejestrowe oraz finansowe firmy. Konieczny jest też odpowiedni staż na rynku pracy oraz niezaleganie z opłaceniem składek w ZUS i US.