Kredyt odnawialny – czym jest i co trzeba o nim wiedzieć?

Kredyt odnawialny – czym jest i co trzeba o nim wiedzieć?

17 września, 2020 0 przez Redakcja

Jest co najmniej kilka sposobów na to, aby pozyskać pieniądze wtedy, gdy pilnie ich potrzebujemy. Jeszcze nie tak dawno w takich sytuacjach posiłkowaliśmy się zwykle drobnymi pożyczkami od rodziny i przyjaciół.

Obecnie oferta banków i instytucji finansowych jest na tyle szeroka, że większość osób woli pożyczać pieniądze swobodnie i dyskretnie. Bardzo dobrym sposobem na równoważenie domowego budżetu w warunkach chwilowych niedoborów jest kredyt odnawialny w rachunku bieżącym.

Na czym polega kredyt odnawialny?

Kredyty odnawialne w naszym kraju ciągle są produktami stosunkowo mało popularnymi. Wynika to z faktu, że wiele osób nie zna ich zasad działania, dlatego obawia się przetestować ten produkt. Tymczasem kredyt odnawialny jest bardzo prosty i łatwy do uzyskania.

Najważniejszą jednak jego zaletą jest to, że jest on tani. Pieniądze pożyczane w ten sposób można przeznaczać na dowolny cel. Zacznijmy jednak od początku czyli od tego, jak taki kredyt uzyskać. Podstawą jest posiadanie rachunku bieżącego, na który wpływa nasze wynagrodzenie.

Najłatwiej jest dostać taki kredyt w banku, gdzie nas już znają, bo mamy tam rachunek od dłuższego czasu. Na rynku są jednak banki, które udzielają takie kredyty także stosunkowo nowym klientom. Zasady są takie, że bank wyznacza limit w wysokości sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia.

Jeśli więc ktoś zarabia 3000 zł to może zadłużać się do maksimum 18000 zł. Przy tym kredycie nie trzeba dostarczać żadnych zaświadczeń ani przedstawiać dodatkowych poręczeń. Bank ocenia wiarygodność klienta na podstawie historii jego rachunku.

Dlaczego warto zdecydować się na kredyt odnawialny?

Konstrukcja kredytu odnawialnego jest taka, że klient płaci odsetki tylko za wykorzystane środki. Zadłużenie spłaca się automatycznie z bieżących wpływów. Załóżmy więc że klient zejdzie pierwszego dnia miesiąca do kwoty -5000 zł. Piątego dnia miesiąca wpłyną środki w wysokości 7000 zł. Oznaczać to będzie, że odsetki zostaną naliczone tylko za te pięć dni korzystania z kredytu.

Jeśli chodzi o inne koszty to występuje opłata wstępna przy udzielaniu kredytu odnawialnego oraz po każdym roku za przedłużenie limitu. Właśnie po jednym roku klient powinien spłacić całość zadłużenia by mógł uzyskać przedłużenie. Są jednak banki, które tego nie wymagają.

W części banków występują także promocje, które polegają na tym, że nic nie płaci się za udzielenie kredytu oraz za jego przedłużenie. Warto korzystać z tego produktu finansowego, gdyż jest on w pewnych sytuacjach wygodniejszy od karty kredytowej. Pieniędzmi z kredytu odnawialnego możemy zapłacić wszędzie a kartą tylko w określonych punktach.