Czym jest zdolność kredytowa

Czym jest zdolność kredytowa

8 września, 2019 0 przez Redakcja

Co to jest zdolność kredytowa

Fraza zdolność kredytowa ciągle przewija się w dyskusjach na temat kredytów i pożyczek. Jeśli odmówiono nam przyznania kredytu, być może powodem była właśnie niedostateczna zdolność kredytowa. Wiele osób wciąż jednak do końca nie wie, czym ona jest i jak się ją oblicza. Jak sprawdzić zdolność kredytową i czy da się ją poprawić? Warto to wiedzieć, nawet jeśli w niedługim czasie nie planujemy zaciągnięcia żadnego zobowiązania. Może okazać się to potrzebne nawet w najmniej oczekiwanym momencie.

Czym jest zdolność kredytowa

Pisząc najprościej, jak się tylko da zdolność kredytowa to zdolność potencjalnego kredytobiorcy do spłacenia całości zadłużenia w terminie, wraz z odsetkami i wszelkimi dodatkowymi opłatami. Co to oznacza w praktyce? Chodzi po prostu o to, że bank sprawdza, czy daną osobę stać na dany kredyt. W końcu jeśli udzieli go osobie niewiarygodnej, może się to zakończyć poniesieniem strat. Dlatego też zdolność kredytowa jest tak istotna przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania kredytu i dlatego też taką popularnością cieszą się pożyczki w instytucjach pozabankowych obiecujące niesprawdzanie zdolności kredytowej klienta. Niestety często w momencie próby zaciągnięcia kredytu okazuje się, że nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca.

Jak oblicza się zdolność kredytową

Banki przy obliczaniu zdolności kredytowej biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Przede wszystkim istotne są zarobki i wydatki danego klienta. Oczywiście im wyższe dochody, tym lepiej, ale jeśli są one niemal w całości pochłaniane przez szereg istniejących już zobowiązań to mimo wszystko mogą okazać się za niskie. Dodatkowo banki zwracają uwagę nawet na takie elementy jak wykształcenie, stan cywilny czy forma zatrudnienia. Magister ma większe szanse na otrzymanie kredytu niż osoba, która nie skończyła studiów wyższych. Tak samo banki przychylniejszym okiem patrzą na małżeństwa, niż osoby samotne. Po ślubie małżonek lub małżonka staje się przecież gwarantem kredytu. Dodatkowo warto wiedzieć, że banki wolą udzielać kredytów osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony. Inny ważny czynnik to historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy, a więc to, czy obecne i poprzednie zobowiązania były spłacane w terminie. Im większa kwota pożyczki, tym większa będzie wymagana zdolność kredytowa. Jeśli chodzi o to, jak sprawdzić zdolność kredytową to możemy w tym celu skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów zdolności kredytowej. Najlepiej użyć kilku i wyciągnąć z nich średnią, ponieważ wyniki zapewne będą się nieznacznie różnić.

Zdolność kredytowa to istotne pojęcie, które z pewnością warto znać i rozumieć. Każdy niewątpliwie spotka się z nim nieraz w toku swojego życia.