Czy od pożyczania pieniędzy można się uzależnić

Czy od pożyczania pieniędzy można się uzależnić

17 września, 2019 0 przez Redakcja

Niemal każdy w swoim życiu w którymś momencie zaciągnie jakieś zobowiązanie, a w większości przypadków będzie to znacznie więcej niż jedno przez okres całego życia. W większości przypadków, niezależnie od tego, czy jest to potrzeba czy pragnienie, pożyczanie pieniędzy to ostatni resort. Nikt w końcu nie lubi być zadłużony – wiąże się to w końcu z wieloma zagrożeniami i problemami. Są jednak takie osoby, które można powiedzieć, że pożyczają kompulsywnie. Bywa, że na początku nawet nie są im te pożyczki potrzebne, ale później popadają w spiralę zadłużeń i zaciągają kolejne zobowiązania na spłatę poprzednich. Muszą się wtedy zastanawiać, jak wyjść z długów. Czy więc od pożyczania pieniędzy można się nawet uzależnić?

Choroba kredytowa

Choroba kredytowa przez wielu psychologów zaczęła być już traktowana jako całkowicie realna choroba. W jej przypadku wraz z zaciąganiem nowych zobowiązań, nawet jeśli nie są nam one niezbędne, czujemy satysfakcję i ulgę. Niezależnie od tego, co popchnęło nas aby zacząć się zapożyczać, nie możemy już przestać, czy tego chcemy, czy nie. Zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny przymus jest zbyt duży. Nie dość, że czujemy kompulsję do zaciągnięcia nowego kredytu tak samo, jak w przypadku alkoholu, papierosów czy innych uzależnień, to w krótkim czasie możemy popaść w zamknięty krąg zadłużenia. Nie jesteśmy w stanie spłacać obecnych zobowiązań, więc na ich pokrycie zaciągamy kolejne. W taki sposób bardzo szybko możemy zrujnować swoją sytuację finansową. W razie problemów z terminowym spłacaniem rat, które z całą pewnością w końcu wystąpią możemy spodziewać się naliczania przez bank czy instytucję pozabankową wysokich odsetek i kar. Może to stać się zbyt dużym wyzwaniem nawet dla osoby, która na początku swojej przygody z pożyczaniem była zamożna.

Jak wyjść z długów spowodowanych uzależnieniem od pożyczania

Uzależnienie od pożyczania może spowodować realne szkody nie tylko w rejonie finansowym, ale także w całym życiu prywatnym danej osoby. Kluczowe jest więc znalezienie odpowiedniej pomocy. Coraz więcej psychologów nabiera doświadczenia w walce z tego typu uzależnieniami i jest w stanie zapewnić fachową pomoc. Warto jest więc skorzystać z ich usług. Uzależnienie od pożyczania jest zaburzeniem psychologicznym, tak samo jak każde inne uzależnienie, więc przezwyciężenie go zupełnie samemu jest niemal niemożliwe. Żeby uwolnić się od długów związanych z pożyczaniem, należy najpierw złamać krąg i pozbyć się podstawowego problemu. Później należy zastanowić się, jak wyjść z długów obecnie posiadanych, na przykład poprzez konsolidację zobowiązań lub restrukturyzację kredytów. Dobrym pomysłem może być zasięgnięcie porady renomowanego doradcy finansowego.

Od pożyczania pieniędzy z pewnością można się uzależnić, nie znaczy to jednak, że jest to sytuacja zupełnie bez wyjścia.