Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? Najważniejsze informacje

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? Najważniejsze informacje

21 lutego, 2021 0 przez Redakcja

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, które może towarzyszyć kredytobiorcy nawet przez 20-30 lat. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób szuka sposobu na to, aby skrócić ten czas i pozbyć się ciążącego na nich długu. Jednym ze sposobów na szybszą spłatę jest nadpłacanie kredytu hipotecznego. Nasuwa się jednak pytanie, czy jest to opłacalne rozwiązanie? Zobacz, kiedy warto nadpłacać kredyt hipoteczny i jakie korzyści może Ci to przynieść.

Czy nadpłacanie kredytu hipotecznego jest możliwe?

Na samym początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nadpłacanie kredytu hipotecznego jest w ogóle możliwe. Odpowiedź brzmi tak – jest to obecnie możliwe w praktycznie każdym banku. Kredytobiorcy doceniają możliwość wcześniejszej spłaty swoich zobowiązań dlatego nadpłacanie kredytów czy to hipotecznych, czy gotówkowych jest normą w wielu instytucjach. Zanim jednak zdecydujesz się nadpłacać swój kredyt hipoteczny, sprawdź, czy Twój bank nie wprowadza w tym zakresie pewnych ograniczeń.

Jakie są zalety nadpłacania kredytu hipotecznego?

Nadpłacanie kredytu hipotecznego polega na wpłacaniu na konto kredytodawcy większych sum niż te, które zostały ustalone w umowie i harmonogramie spłaty. Jeśli Twoja rata wynosi 900 zł, a na konto kredytodawcy przelejesz 1300 zł, to dochodzi do nadpłaty, co może skrócić okres kredytowania. Niektóre osoby decydują się nawet na wpłacanie podwójnej raty, co w perspektywie czasu może skrócić okres kredytowania nawet o połowę, jeśli będziemy robić to regularnie. Nadpłacanie kredytu pozwala także zmniejszyć koszty odsetkowe. Odsetki są bowiem naliczane od aktualnego salda kredytowego, im szybciej spłacasz swój kredyt, tym saldo staje się mniejsze i w efekcie po dłuższym czasie wysokość odsetek może znacząco się zmniejszyć.

Korzystny kredyt hipoteczny – jak go znaleźć i czy opłaca się jego nadpłacanie?

Już na etapie poszukiwań kredytu hipotecznego warto zadać sobie pytanie, jaka suma raty nie będzie obciążeniem dla domowego budżetu. Wielu kredytobiorców stara się jak najbardziej obniżyć ratę tego zobowiązania z myślą, że w razie pojawienia się takiej możliwości będą go regularnie nadpłacać. Ekspert kredytowy w Wrocławiu może pomóc Ci w znalezieniu najatrakcyjniejszej oferty, a także odpowie na Twoje pytania dotyczące spłaty zobowiązania.

Jeśli masz wątpliwości co do opłacalności regularnego nadpłacania kredytu hipotecznego, to warto skontaktować się z taką osobą. Ekspert kredytowy znajdzie dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę kredytu, zadba o wszelkie formalności i przeprowadzi Cię przez cały proces ubiegania się o zobowiązanie. Pomoc nie kończy się jednak w momencie, gdy uzyskasz kredyt. Możesz pozostać w kontakcie z taką osobą i nawet po uruchomieniu kredytu liczyć na jej doradztwo dotyczące, chociażby wcześniejszej spłaty.