Z czego znana jest Zamość?

Z czego znana jest Zamość?

18 marca, 2021 0 przez Redakcja

Zamość to miasto na prawach powiatu, należące do województwa lubelskiego. Miasto w 2020 zamieszkiwało według danych GUS ponad 63 tysiące mieszkańców. Jest to miasto, które mocno czerpało przez lata z klasycznego włoskiego renesansu. Tutaj również można znaleźć wiele śladów jakie pozostawił po sobie ród Zamoyskich. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym co aktualnie dzieje się w mieście sprawdź tuzamosc.pl na którym znajdziesz najnowsze wiadomości Zamość Co charakterystycznego jest w tym mieście, że przyciąga do siebie każdego roku ogrom turystów? Warto bliżej przyjrzeć się tej kwestii i wskazać warte zobaczenia miejsca.

​Rynek Wielki w Zamościu

Zwiedzanie Zamościa warto zacząć od centralnego rynku. Nie bez znaczenia jest on nazywany wielkim – jego wymiary to 100 na 100 metrów. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce i jednocześnie jeden z największych w całej Europie – przy każdym boku można naliczyć aż osiem obszernych kamienic. Warto też odnotować, że Stare Miasto na którym znajduje się rynek zostało wpisane w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co znajdziemy na rynku? Jest to miejsce w którym znajdują się nie tylko sklepy, kawiarnie oraz liczne restauracje, dla turystów i mieszkańców dostępne są także instytucje kulturalne takie jak na przykład muzea lub wystawy. Warto również wiedzieć, że miejsce jest często użytkowane do organizowania imprez. Będąc na rynku warto zwrócić uwagę na znajdujący się tutaj ratusz. Jest to bardzo charakterystyczny budynek, unikatowy i trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym ratuszem w Polsce. W samo południe z tego miejsca odgrywany jest hejnał.

​Twierdza Zamość

Wiele osób kojarzy Zamość ze znajdującą się tutaj twierdzą, która miała pełnić funkcje obronne. Powstała w XVI i XVII wieku na polecenie Jana Zamoyskiego. Był to okres w którym przestarzałe konstrukcje zamkowe były zastępowane przez dużo nowocześniejsze konstrukcje typu bastionowego. Warto wiedzieć, że twierdza została zaprojektowana przez włoskiego architekta Bernardo Morando, który również zaprojektował wygląd starówki w Zamościu. Po dziś dzień zachowało się wiele elementów ówczesnej twierdzy, a przez lata od 2009 do 2015 trwały remonty, które miały przywrócić autentyczny wygląd tej budowli. Obecnie twierdza jest udostępniona dla zwiedzających i prowadzą przez nią dwie główne trasy do zwiedzania. Jedna dotyczy trasy z tarasem widokowym i kolekcją armat, a druga dotyczy podziemi, a druga trasa prezentuje odkrycia archeologiczne i prowadzi przez podziemia oficyn ratusza.