Budowanie historii kredytowej krok po kroku

Budowanie historii kredytowej krok po kroku

18 listopada, 2019 0 przez Redakcja

Nie każdy ma taki komfort, że idąc do banku po kredyt jest pewny, że go otrzyma i nie musi wcześniej nic robić w tym kierunku. Większość osób z pewnością zdaje sobie sprawę, że banki przy rozpatrywaniu wniosku biorą pod uwagę szereg czynników, na które niekoniecznie sami zwrócilibyśmy uwagę. Jednym z ważniejszych czynników, który może przesądzić o decyzji banku jest historia kredytowa. Tylko czym ona właściwie jest? Czy budowanie historii kredytowej https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/ jest możliwe i jak to zrobić?

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to nic innego, jak lista naszych obecnych i wcześniejszych zobowiązań. Do jej weryfikacji większość banków używa Biura Informacji Kredytowej, czyli tak zwanego BIKu. W nim znajdują się informacje na temat spłacanych w danej chwili zobowiązań, a także tych już uregulowanych, jeśli wyrazimy na to zgodę. O ile zobowiązanie zostało spłacone terminowo, możemy wnioskować o usunięcie go z bazy. Nie jest to jednak opłacalna decyzja. Zaś wpisy negatywne czy tego chcemy, czy nie pozostają w rejestrze przez 5 lat od momentu spłacenia ostatniej raty.

Czy można budować pozytywną historię kredytową?

To, jaka będzie nasza historia kredytowa zależy tylko od nas. Jest wiele kroków, które można podjąć, aby zbudować historię pozytywną, która skłoni banki do zaufania nam, kiedy zwrócimy się do nich po kredyt. Absolutną podstawą jest terminowe spłacanie rat. Każdy jeden poślizg zostanie odnotowany w bazie i będzie stanowił skazę na naszej historii kredytowej. To jednak nie wszystko. Wydawać by się mogło, że najlepsza historia kredytowa to historia pusta.

Z tego powodu wielu młodych ludzi nie decyduje się na żadne zobowiązania, a później mają problem kiedy przychodzi na przykład do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Osoba, której historia kredytowa jest pusta dla banku jest niewiele bardziej wiarygodna, niż ktoś z historią negatywną. Jako, że nie istnieje żaden punkt odniesienia, nie wiadomo, czy można nam zaufać, że będziemy spłacać zobowiązanie terminowo.

Jak budować naszą historię kredytową?

Warto na przestrzeni lat już w młodym wieku zacząć zaciągać niewielkie pożyczki, które jesteśmy pewni, że będziemy w stanie bez problemu spłacić. Świetnym rozwiązaniem jest także zakup na przykład sprzętu elektronicznego na raty, nawet jeśli stać nas, aby zapłacić za niego gotówką. Raty te zazwyczaj są bardzo nisko oprocentowane lub nawet wcale, dużo więc na tym nie stracimy. Na kilka rat przed końcem zobowiązania możemy także pomyśleć o wcześniejszej jego spłacie, o ile będziemy mieli odpowiednie fundusze. W ten sposób w BIKu regularnie będą pojawiać się pozytywne wpisy świadczące o naszej uczciwości. Nawet jeśli kiedyś podwinie nam się noga i czegoś nie zapłacimy w terminie, zginie to w morzu terminowych płatności, co nie stałoby się, gdybyśmy za wszelką cenę unikali zadłużania się.

Dla każdego dorosłego człowieka budowanie historii kredytowej (oczywiście pozytywnej) jest bardzo istotne. Nawet jeśli pałamy niechęcią do kredytów, to w pewnym momencie życia być może będziemy zmuszeni do ich zaciągania. Dobrze w takiej chwili dysponować dobrą historią kredytową.

Więcej na temat historii i zdolności kredytowej dowiesz się od specjalistów Bydgoszcz Habza Finanse.