Ile zarabia ortodonta?

Ile zarabia ortodonta?

5 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Czy trudno jest zostać ortodontą? Czy to opłacalne zajęcie? Przedstawiamy tajniki tego zawodu.

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z usług ortodonty, wie, że cena za piękny uśmiech często wynosi naprawdę bardzo wiele. Sam aparat ortodontyczny to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą wizyty kontrolne oraz duży koszt zdjęcia aparatu. To nadal nie koniec przygody z ortodontą, kiedy już pozbędziesz się aparatu. Właśnie dlatego wiele osób myśli, że ortodonci na swoim fachu zbijają kokosy. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Ta praca zdecydowanie nie należy do łatwych zawodów. Nie mamy tutaj na celu ustawianie różnych fachów w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego, jednak przyznajmy sami… Czy naprawianie uzębienia obcych osób wydaje się zajęciem przyjemnym? Ten fach wymaga ogromnej wiedzy oraz odpowiedzialności, które powinny iść w parze z predyspozycjami fizycznymi i psychicznymi. Tutaj zdolności manualne w połączeniu z umiejętnością skupienia swojej uwagi na bardzo precyzyjnej pracy są bardzo ważne – wręcz decydujące o efekcie końcowym leczenia. Ortodonci, podejmując się leczenia, przyjmują na siebie ogromną odpowiedzialność za piękne uśmiechy osób, które do tej pory miały kompleksy z powodu stanu uzębienia. Właśnie dlatego zawód ortodonty może wydawać się naprawdę bardzo wymagający. Jak jednak wszyscy wiemy – na dobre pieniądze należy ciężko zapracować. Czy średnie wynagrodzenie ortodonty jest współmierne do jego pracy oraz inwestycji włożonej w naukę swojego fachu? Sprawdźmy to!

Po zapoznaniu się z treścią artykułu będziesz znać odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Ortodonta – czym charakteryzuje się ten zawód?
  • Jak zostać stomatologiem?
  • Jakie jest średnie wynagrodzenie polskiego ortodonty?
  • Czy prowadzenie własnej działalności jest opłacalne?
  • Ortodonta w Polsce a w USA – jak wyglądają różnice w zarobkach?

Ortodonta – czym charakteryzuje się ten zawód?

Jeśli już chcemy prowadzić jakiekolwiek rozważania na temat danego zawodu, musimy mu się nieco przyjrzeć. Warto zrozumieć, na czym dokładnie polega praca ortodonty, aby móc wyrobić sobie zdanie, czy zarobki są współmierne do włożonej pracy. Ortodonta to specjalista od kontroli stanu uzębienia i jego właściwego rozwoju – skupia się szczególnie na zgryzie. Ma on za zadanie wyeliminowanie za pomocą odpowiednich technik leczenia wszelkich nieprawidłowości. To nie tylko powszechnie znane “prostowanie” zębów czy układanie ich za pomocą wplecionego w zamki drutu w idealny łuk. Do zadań ortodontów często należy rozszerzane szczęki w taki sposób, aby osiągnęła ona prawidłowy anatomicznie kształt. Czy wiedzieliście, że jeszcze do niedawna z usług ortodonty mogły korzystać wyłącznie osoby w wieku od 18. do 20. roku życia? Na szczęście uległo to zmianie – ortodonta może zajmować się uzębieniem każdego, kto ma już wszystkie stałe zęby, niezależnie od jego wieku. Ortodonta to tak naprawdę stomatolog, który wybrał specjalizację w ortodoncji. Jak zostać stomatologiem? Czy ścieżka do zostania ortodontą jest kręta i ciężka do przejścia? Oraz, co najważniejsze – jak wyglądają zarobki osoby, która poświęciła się tej dziedzinie nauki?

ile zarabia ortodonta

Jak zostać stomatologiem?

Niezbędne do zostania stomatologiem jest oczywiście ukończenie odpowiednich studiów wyższych z taką specjalizacją. Po ich ukończeniu absolwenci zdobywają tytuł dentysty. To nadal nie stomatolog ortodonta. Co należy dalej zrobić w tym kierunku? Należy wyrobić odpowiednią specjalizację, która nosi nazwę ortodoncji. Każdy młody człowiek, szczególnie stający przed tak ważnym wyborem jak ścieżka zawodowa zadaje sobie pytanie – jak wyglądają zarobki w tej branży? Czy łatwo jest wejść na rynek, czy utrzymanie się na nim jest trudne? Jednak analiza zarobków nie powinna być jedynym kryterium przy wyborze zawodu, Ważna jest też ocena realnych kompetencji – zadanie sobie pytania – czy mogę spełnić swoje marzenia, mając takie, a nie inne umiejętności, warunki? Medycyna ciągle ewoluuje – to samo tyczy się ortodoncji. Specjaliści w tej dziedzinie muszą dokształcać się cały czas, aby nadążać za nowymi badaniami i coraz efektywniejszymi sposobami leczenia.

Jakie jest średnie wynagrodzenie polskiego ortodonty?

Jak w każdej branży, tak i tutaj kluczową rolę w wysokości wynagrodzenia gra doświadczenie. To oczywiste – na początku ortodonta musi wyrobić sobie zaufanie wśród pacjentów, aby Ci chcieli korzystać z jego usług. Im dłużej prowadzi gabinet ortodontyczny, tym więcej ma pacjentów, a co za tym idzie – jego przychody są większe. Do tego dochodzi naturalnie większa ilość pracy, jednak jak wiemy – sukces nie rodzi się sam z siebie. Początki w fachu to rezydentura. Ortodonta rezydent może liczyć na wynagrodzenie w granicach około 4-5 tys. zł. Im dłużej ortodonta szlifuje swoje umiejętności, tym większe może wypracować zarobki. Przeciętne wynagrodzenie ortodonty w Polsce wynosi od 7 000 do 10 000.  Jak ma się sprawa w przypadku prowadzenia przez ortodontę własnego, prywatnego gabinetu?

Czy prowadzenie własnej działalności jest opłacalne?

Prowadzenie własnego gabinetu to cel wielu ortodontów. Posiadanie własnej działalności nie tylko jest niewątpliwie satysfakcjonujące, ale też pozwala się rozwijać, a być może osiągnąć jeszcze większe zarobki w skali miesiąca. Z pewnością wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami, jednak zdecydowanie warto spełniać swoje ambicje. Przed przejściem do kwestii zarobków, warto zwrócić uwagę na koszty. Te są nieodzownym elementem prowadzenia każdej działalności – nie jest to skutek negatywny, a naturalna kolej rzeczy. Tak więc przeciętne koszty, jakie miesięcznie generuje prywatny gabinet ortodontyczny to około 20 000 zł. Dochód jednak wynagradza to, co ortodonta musi włożyć w biznes – jest on zazwyczaj dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większy od kosztów. Tak więc odejmując od 60 000 tys. zł przychodu koszty o wysokości 20 000 zł, ortodoncie nadal zostaje około 30 000 zł. To zdecydowanie bardzo kuszące zarobki – zdecydowanie rekompensują trud i czas włożony w pracę i naukę.

Ortodonta w Polsce a w USA – jak wyglądają różnice w zarobkach?

Zarobki w Ameryce są znacznie większe, jeśli tam specjalista ortodoncji zdecyduje się wykonywać swój zawód. W ciągu roku, specjalista z dobrą renomą, wypracowaną marką jest w stanie zarobić około… 150 000 dolarów! Po przeliczeniu na polską walutę, są to naprawdę dobre pieniądze. Coraz więcej osób pragnie cieszyć się pięknym uśmiechem, dlatego zarobki w tej branży mogą zwiększyć się o nawet 20% – jak podają eksperci.

Czemu ortodonci zawdzięczają tak wysokie zarobki? Ma to związek przede wszystkim z faktem, że niewiele młodych osób decyduje się na wykonywanie tego typu zawodu. Nie zawsze są to przyjemne widoki, dlatego ważne jest tutaj nastawienie psychiczne. Należy potrafić rozmawiać z pacjentem, przedstawić mu w jak najprostszych słowach, na czym polega problem i jakie są dostępne rozwiązania. Specjalistów w dziedzinie ortodoncji na rynku jest stosunkowo mało – stąd wysokie ceny, jakie musimy płacić za ich usługi. Kolejnym składnikiem, który ma wpływ na cenę wymarzonego uśmiechu jest czas włożony w naukę – to zdecydowanie bardzo trudna dziedzina. Nie istnieją żadne kursy, po przerobieniu których ktoś nagle staje się specjalistą i może w tak poważny sposób ingerować w organizm człowieka.

ile zarabia ortodonta

Zdecydowanie warto korzystać z usług ortodonty. Pozbycie się kompleksów jest warte każdej ceny – podnosi się wtedy nasza pewność siebie oraz samoakceptacja, co może być ogromnym krokiem na drodze do własnego samorozwoju! Leczenie ortodontyczne wpływa nie tylko na ułożenie zębów wewnątrz jamy ustnej. Często rysy twarzy diametralnie się zmieniają – często osoby po zakończonym leczeniu ortodontycznym twierdzą, że ich buzia znacznie się zmieniła – najczęściej oceniają tą zmianę jako pozytywną!

Ortodonci to dość wąski krąg, jednak nadal powinniśmy dobierać ich ze szczególną ostrożnością. Pamiętaj, aby na początku poznać opinie kilku z nich i porównać ze sobą plany leczenia. Następnie zbadaj opinie osób, które korzystały z usług poszczególnych lekarzy – te mogą okazać się decydujące w wyborze. Oczywiście, cena całego leczenia jest wazna – nie każdy może pozwolić sobie na wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na zdrowiu jednak nie warto oszczędzać. Tak, zdrowiu – często problemy ortodontyczne są przyczyną nie tylko niezadowalającego wyglądu, ale także wielu innych schorzeń czy problemów natury logopedycznej! Pamiętajmy, że dbanie o stan swojego uzębienia jest naprawdę szalenie ważny, dlatego starannie dobierajmy osoby, które się nim zajmują.