Jak zostać modelką?

Jak zostać modelką?

30 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Zawód modelki wydaje się być banalnie prosty. Wydawałoby się, że aby móc zostać modelką wystarczy mieć piękną figurę, długie nogi i śliczną twarz. Taki właśnie stereotyp modelki ukształtowało społeczeństwo. W końcu, co może być trudnego w wyglądaniu ładnie, pozowaniu do zdjęć i spacerowaniu po wybiegu w ubraniach znanych projektantów? To wręcz sama przyjemność, a nie praca! Jedynym utrudnieniem może być to, że nie każdy rodzi się z idealnymi wymiarami. Nic bardziej mylnego! Praca modelki to dużo trudniejsze zajęcie, niż wydaje się osobom, które nie do końca wiedzą, na czym polega chodzenie po wybiegu czy praca z fotografem. Oczywiście, odpowiednia aparycja jest tutaj często kluczowa, jednak ze swoich atutów także trzeba umieć korzystać. Praca ta bywa bardzo stresująca i męcząca. Wymaga wielu wyrzeczeń, aby zachować idealny wygląd. Modelki podczas najbardziej wymagających sesji często muszą przekraczać własne granice, i nie chodzi tutaj tylko o pozowanie nago lub w samej bieliźnie. Wbrew pozorom dla modelek nagość wcale nie jest najgorsza w pracy – to wręcz całkiem normalne, ponieważ nie powinniśmy już wstydzić się, podziwiać ludzkiego ciała ani go prezentować. Odpowiedzmy zatem na główne pytanie artykułu…

Jak zostać modelką?

Znalezienie pracy jako modelka wbrew pozorom nie jest trudne. Wydawałoby się, że aby dostać się do tej branży, należy znać się z kimś, kto zna się z kimś, kto zna kogoś… Nic bardziej mylnego! Już po wpisaniu w wyszukiwarkę powyższego pytania pojawia się szereg ofert pracy dla modelek. Zdecydowanym plusem jest bardzo mała ilość wymagań co do wykształcenia – nie musisz posiadać odpowiednich kursów czy studiów, aby zacząć zarabiać w pracy marzeń. Mała ilość wymagań nie oznacza jednak, że nie napotkamy ich w ogóle na drodze do zostania gwiazdą wybiegu. Większość agencji ma swoje wymagania co do wyglądu kobiety, która chciałaby spróbować swoich sił w tym zawodzie. Najczęstsze wymagania to wzrost powyżej 174, ale poniżej 190, gęste, piękne i zadbane włosy, nieskazitelna cera, brak blizn czy dużych, rzucających się w oczy tatuaży. Nie martw się, jeśli nie wyglądasz jak Gigi Hadid czy Kendall Jenner. Trendy ciągle ulegają zmianie – to, co było modne wczoraj, może jutro odejść do lamusa na rzecz nowego hitu. Nie martw się także, jeśli nie nosisz znanego nazwiska, tak jak obecne supermodelki, które już przed rozpoczęciem kariery należały do znanych, bogatych rodzin. Tych na rynku jest tak naprawdę zdecydowana mniejszość.

Ile zarabiają modelki?

Zarobki modelki to kwestia budząca spore zainteresowanie. Z jednej strony nie jest to praca wymagająca wysokiego wykształcenia czy wkładu finansowego. Z drugiej strony zawód modelki kojarzy się z prestiżem, bogactwem. Modelki światowego formatu należą często do grupy najbogatszych celebrytów, jednak jak wygląda to wśród “przeciętnych” przedstawicielek tej branży? Czy wynagrodzenie przeciętnej modelki jest współmierne do wysiłku, jaki wkłada w swoją pracę? Oceńmy to wspólnie.

Początkująca modelka, której nazwisko nie jest jeszcze znane w branży, rozlicza się najczęściej na podstawie wykonanej sesji (liczby sesji) lub na podstawie pokazu mody. Przedział wynagrodzenia zarówno za sesję zdjęciową jak i za pokaz mody to od trzystu do ośmiuset złotych. Należy wziąć pod uwagę, że sesje czy pokazy mody nie odbywają się codziennie. Wynagrodzenie staje się znacznie wyższe, jeśli modelka wypracowała już sobie pewną pozycję w branży – jest ceniona przez projektantów i fotografów – większość chce z nią współpracować. W takiej sytuacji może ona podnieść swoje ceny, co jest naturalne, jeśli chce zarabiać więcej.

Patrząc na wynagrodzenia przeciętnych, początkujących modelek na świecie, najwięcej zarabiają kobiety pozujące do zdjęć w Azji. W Europie są to nieco mniejsze kwoty. Kiedy modelka dostanie się do agencji, ta zapewnia jej wyżywienie na miejscu sesji, transport i zakwaterowanie. Na początku pozowaniem “odrabia” to, co dostała od agencji. Dopiero kiedy jej dług wyzeruje się, może zacząć zarabiać na siebie, jednak nadal jest zobowiązania oddawać agencji pewną część pieniędzy. Wbrew pozorom zostanie modelką, nie jest natychmiastową przepustką do świata pieniędzy, imprez i popularności. Tutaj, jak w każdej branży, należy ciężko napracować się, aby osiągnąć wymarzony sukces.

Na czym polega praca modelki?

Czy to pytanie naprawdę wymaga wyjaśnień? – chciałoby się powiedzieć. Dla osób patrzących z boku, do głównych zadań kobiet pozujących do zdjęć czy chodzących po wybiegu należy dbanie o swój wygląd i prezentowanie go przed kamerami. To bardzo powierzchowne spojrzenie na ten zawód, dlatego postaramy się wyjaśnić tę kwestię. Praca modelki wbrew pozorom nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać!

Modeling to nie tylko chodzenie po wybiegu i pozowanie do zdjęć dla Vouge’a. Modelki często znajdują zatrudnienie na przykład podczas sesji dla sieciówek, gdzie prezentują nowe kolekcje niedrogich sklepów. To także prezentowanie nowych kolekcji bielizny, a więc trzeba liczyć się z koniecznością przekraczania pewnych osobistych granic.

Fotografowie wymyślają coraz to oryginalniejsze pomysły na zdjęcia, w których główną rolę mają grać modelki. Dzikie zwierzęta, trudne warunki atmosferyczne, niebezpieczne pozy – z tym wszystkim musi zmierzyć się każdy, kogo marzeniem jest codzienność na ulicach Mediolanu.

 

Czy bycie modelką jest trudne?

Podsumowując – zastanówmy się nad pytaniem, czy bycie modelką jest trudne? Z pewnością osoby z branży mają inne zdanie na ten temat niż osoby niewiedzące kompletnie nic o modelingu. Z jednej strony nie jest wymagane wykształcenie – wystarczy odpowiedni wygląd, plastyczna twarz i umiejętność pozowania. Z drugiej strony modelki wbrew pozorom pracują w dość ciężkich warunkach, często po kilkanaście godzin. Osoby początkujące muszą liczyć się z wieloma wyrzeczeniami, muszą nauczyć się stawiać czoła niecodziennym sytuacjom. Modelka musi mieć w sobie coś z aktorki, aby wiarygodnie przedstawiać emocje. Z drugiej strony, nie można modelingu porównać do najcięższych prac fizycznych. Aby uniknąć sporów – oceńcie sami, czy wykonywanie zawodu modelki jest trudne?