Tłumaczenia dla firm – o czym warto wiedzieć?

Tłumaczenia dla firm – o czym warto wiedzieć?

2 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Firmy, zwłaszcza takie, które działają na wielu rynkach, często mogą natrafić na konieczność skorzystania z usług tłumacza. Czy to po to, aby przetłumaczyć ofertę dla nowego klienta, opis produktu, instrukcję obsługi, tekst reklamy i nie tylko. Niekiedy można skorzystać w tym celu z umiejętności własnych pracowników, ale, jeśli dane zadanie jest bardzo ważne bądź jego język niespotykany, pojawia się problem i trzeba zwrócić się po pomoc do specjalisty.

O czym trzeba wiedzieć, zamawiają tłumaczenia dla firm? Jakie typy tłumaczeń można wyróżnić i ile kosztują tego rodzaju usługi? Na wszystkie te pytania (i wiele innych) odpowiemy poniżej.

Rodzaje tłumaczeń dla firm

Fraza „tłumaczenia dla firm” ma charakter dość ogólny. Każda firma w końcu może mieć inne potrzeby w zakresie tłumaczeń. Warto więc wiedzieć, że poza zwykłymi tłumaczeniami, istnieje kilka specjalnych kategorii, takich jak tłumaczenia specjalistyczne oraz tłumaczenia techniczne, która mogą w wielu przypadkach być potrzebne właśnie firmom.

Tłumaczenia specjalistyczne to takie, które mogą wymagać szczegółowej wiedzy w jakimś zakresie. Mowa tutaj na przykład o tłumaczeniach medycznych, naukowych czy prawniczych, a więc takich, w przypadku których wiedza ogólna nie wystarczy, a nie można pozwolić sobie na popełnienie jakiegokolwiek błędu.

Z kolei tłumaczenia techniczne, jak sama nazwa wskazuje, dotyczą dokumentów o charakterze technicznym, takich jak na przykład instrukcje obsługi maszyn, narzędzi czy programów. Często takie tłumaczenia wykonują inżynierowie, będący specjalistami w danej dziedzinie, a następnie poprawki pod względem merytorycznym nanosi jeszcze „zwykły tłumacz”.

Między innymi tłumaczenia specjalistyczne i tłumaczenia techniczne ma w swojej ofercie Colltra – biuro tłumaczeń charakteryzujące się dużym doświadczeniem i dokładnym, precyzyjnym działaniem, zapewniającym najwyższą jakość świadczonych usług.

Na jakie oferty specjalne mogą liczyć firmy?

Jeśli firma zamawia tłumaczenia często i w dużych ilościach (co jest często spotykane w przypadku firm międzynarodowych), dobrym rozwiązaniem może być nawiązanie współpracy z jednym konkretnym biurem tłumaczeń na dłużej. Wynika to z faktu, że wiele biur posiada specjalne oferty dla firm.

Czym się takie oferty wyróżniają? Przede wszystkim zniżkami w porównaniu do cen regularnych w przypadku złożenia zamówienia na dużą ilość tłumaczeń. Zdecydowanie warto więc z nich korzystać. Co więcej, przy dłuższej współpracy biuro może stworzyć bazę wyrażeń specjalnie dla danego klienta, dzięki czemu zachowana zostanie spójność między kolejnymi tłumaczeniami.