PKD szkolenia – co to oznacza i jak zakwalifikować kursy, instruktaże i inne formy edukacyjne?

PKD szkolenia – co to oznacza i jak zakwalifikować kursy, instruktaże i inne formy edukacyjne?

21 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Szkolenia są umieszczane przez PKD w sekcji edukacji. Czym jest PKD? Jak wygląda podział w ramach PKD? Które placówki edukacyjne należą do tych, które mogą być zarejestrowane zgodnie z wykazem? Poniższy artykuł wyjaśni wszystkie aspekty związane z PKD, co do których mamy jakiekolwiek wątpliwości. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w dalszej części artykułu – zapraszamy do lektury!

Szkolenia i PKD ściśle się ze sobą wiążą. Branża szkoleniowa, tak samo jak inne gałęzie biznesu, musi być rejestrowana w różnego rodzaju spisach. Aby zrozumieć całą specyfikę łączącą szkolenia i PKD, należy na początku wyjaśnić i zrozumieć, czym jest taki spis. Rozwinięcie skrótu PKD to Polska Klasyfikacja Działalności. Dzięki PDK możesz w łatwy i szybki sposób odnaleźć firmy z branży, która Cię interesuje. Firmy w PDK są pogrupowane pod względem rodzaju działalności – to znacznie ułatwia odszukiwanie ich na liście. Dlatego, dzięki PKD dużo łatwiej jest odnaleźć różnego rodzaju szkolenia, niż gdyby spis nie istniał lub działalność nie została do niego wprowadzona.

Nie zdziwi Cię pewnie, że wiąże się to z dodatkową porcją “papierkowej roboty”. Jak zatem wyglądają wszystkie kwestie związane z formalnościami przy załatwianiu wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to, i wiele innych często zadawanych pytań. Zapoznaj się z krótkim streszczeniem treści artykułu i przeczytaj paragraf, który szczególnie Cię interesuje. Zapraszamy do lektury!

Czego dowiem się z tego artykułu?

 • PKD szkolenia – po co się je stosuje, skoro istnieją inne ewidencje?
 • Jak wpis w rejestrze może pomóc w organizacji szkoleń?
 • Ustalenie PKD na różne sposoby – firma szkoleniowa
 • Czy szkolnictwo i PKD szkolenia to ta sama grupa?
 • Jakie formy PKD mają pozaszkolne formy edukacji, takie jak szkolenia?
 • PKD – szkolenia i inna działalność, która wspiera edukację.

PKD szkolenia

PKD szkolenia – po co się je stosuje, skoro istnieją inne ewidencje?

Zastanawiałeś się kiedyś, po co firmie różnego rodzaju numery – NIP, REGON czy KRS? Nadawane są między innymi po to, aby pracownicy urzędów mogli łatwiej odnajdywać dane firmy. Numery REGON, NIP oraz KRS często są niezbędnym elementem przy spisywaniu różnego rodzaju umów czy wystawianiu faktur. Natomiast w PDK szkolenia wyszczególnione są jako całkiem oddzielna grupa. Dzięki PKD znacznie ułatwione jest odnalezienie danej placówki oraz przyporządkowanie jej do odpowiedniej branży, której dotyczą prowadzone przez nią szkolenia. Dzięki temu podmioty, które będą przeglądały spis, będą mogły w łatwy sposób odnaleźć daną firmę. To da im możliwość skorzystania z usług firmy – co działa zarówno na korzyść podmiotu gospodarczego jak i klienta. Mamy nadzieję, że rozumiesz już, po co stosuje się spis PKD szkolenia. W jaki sposób może on pomóc w organizacji szkoleń?

 Jak wpis w rejestrze może pomóc w organizacji szkoleń?

Zastanawiasz się, jak ułatwić innym podmiotom znalezienie Twojej firmy? Świetnym rozwiązaniem jest tutaj wpis do PKD. Dzięki niemu inne podmioty będą miały znacznie ułatwione znalezienie Cię i skorzystanie z Twoich usług. Szukanie firmy za pomocą numerów takich jak na przykład KRS może być dość uciążliwe i czasochłonne, ponieważ to stosunkowo długie i skomplikowane ciągi cyfr. Te dane nie są także często łatwe do znalezienia. PKD wyróżnia się na tle innych spisów. Tutaj szkolenia są jasno wyszczególnione i pogrupowane. Kod to tylko kilka znaków, a więc bardzo łatwo jest go zapamiętać – w przeciwieństwie do numeru REGON, NIP czy KRS. Szukanie odpowiedniego podmiotu gospodarczego jest dodatkowo ułatwione dzięki pogrupowaniu kategoriami. PKD to nie kolejny, niepotrzebny spis, który tylko potęguje ilość załatwiania różnych spraw i podpisywaniu kolejnych dokumentów. Może realnie pomóc w prowadzeniu własnej firmy, dlatego warto umieścić swoją działalność na tej liście. Zwiększy to ilość pozyskiwanych klientów, a co za tym idzie – przychody i rozpoznawalność. Same plusy!

Ustalenie PKD na różne sposoby – firma szkoleniowa

Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy ustalenie grupy, do jakiej należy prowadzona przez niego działalność gospodarcza. Nie powinno to być trudne, ponieważ każda kategoria jest szczegółowo opisana – to ułatwia przyporządkowanie firmy do odpowiedniej kategorii. Jeśli masz problem z ustaleniem kodu PKD szkolenia czy innego rodzaju działalności, możesz wspomóc się specjalną wyszukiwarką, która pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeśli ten krok nadal okazuje się mało pomocny, istnieje wyjście, dzięki któremu z pewnością znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie! Napisz pismo z odpowiednim zapytaniem do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego. Odpowiedź uzyskasz w ciągu 30 dni, a w szczególnych przypadkach maksymalnie w ciągu 60 dni. Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz, jaki kod dobrać do swojej działalności – pracownicy urzędu z pewnością przeanalizują Twoje zapytanie i udzielą Ci precyzyjnej odpowiedzi.

Czy szkolnictwo i PKD szkolenia to ta sama grupa?

Szkolnictwo i szkolenia znajdują się w tej samej sekcji. Jest to sekcja P. Znajdują się jednak w innych grupach, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. PKD dzieli szkolenia i różne etapy edukacji na różne kategorie, ponieważ to pozwala na łatwiejsze odróżnienie charakteru danej placówki. Ma to na celu tylko i wyłącznie ułatwienie odnalezienia interesującej nas firmy, szkoły czy ośrodka szkoleniowego. Do działu 85 sekcji P należy aż osiem grup. Oto one:

 1. Ośrodki wychowania przedszkolnego – grupa pierwsza działu 85 sekcja P
 2. Szkoły podstawowe – grupa druga działu 85 sekcja P
 3. Szkoły ponadpodstawowe – szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe – grupa trzecia działu 85 sekcja P
 4. Szkoły policealne oraz szkoły wyższe różnych stopni i cykli nauki, w formie stacjonarnej oraz w formie zaocznej – grupa czwarta działu 85 sekcja P
 5. Pozaszkolne formy edukacji, w tym szkolenia, związane z rozwijaniem własnych zainteresowań, rozwojem wiedzy, umiejętności, kwalifikacji zawodowych i doskonaleniem zawodowym – grupa piąta działu 85 sekcja P
 6. Działalność wspomagająca edukację – grupa szósta działu 85 sekcja P

PKD szkolenia

Jakie formy PKD mają pozaszkolne formy edukacji, takie jak szkolenia?

Kontynuacja edukacji ogólnej, branżowej lub zawodowej to pozaszkolna forma edukacji o numerze 85.5. Mogą mieć one na celu poszerzanie wiedzy lub rozwój zainteresowań, zwiększanie umiejętności i zdobywanie nowych kwalifikacji niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Zgodnie z PKD, szkolenia specjalistyczne zajmują miejsce zaraz obok różnego rodzaju obozów czy kursów, które oferują indywidualny tok nauczania w kierunku konkretnej dziedziny. Pozaszkolne formy edukacji mogą obejmować nawet różnego rodzaju dyscypliny sportu. Nie mówimy tutaj wyłącznie o tak znanych dyscyplinach jak piłka nożna czy pływanie, ale również jazda konna, sztuki walki, joga czy gra w karty. Zdecydowanie warto korzystać z różnego rodzaju pozaszkolnych form edukacji – poszerzanie swojej wiedzy zawsze się opłaca, czyni nas bardziej świadomym świata i zdecydowanie atrakcyjniejszym na rynku pracy.

PKD – szkolenia i inna działalność, która wspiera edukację.

Wśród różnego rodzaju szkoleń wspierających edukacje i rozwój osobisty możemy znaleźć szkolenia z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Ich numer PKB to 85.59.B. Do tej podklasy sekcji P rozdziału 85 należą również takie punkty, jak:

 • kursy komputerowe
 • nauka religii
 • kursy wyrównawcze
 • ośrodki przygotowujące do egzaminów zawodowych

Do grupy szeroko pojętej edukacji należą także szkoły przetrwania, kursy pierwszej pomocy czy kursy szybkiego czytania. Lista jest całkiem długa, z zawierają się na niej kursy z wielu różnych dziedzin. Zdecydowanie warto zapoznać się z listą takich kursów – być może coś Cię zainteresuje i odkryjesz nową pasję? A może przypomnisz sobie o czymś, czego zawsze chciałeś się nauczyć, ale nie wiedziałeś, gdzie szukać sprawdzonych informacji i pomocy ekspertów? Sprawdzenie sekcji PKD z kursami i szkoleniami to świetny sposób na odnalezienie idealnego miejsca do szlifowania swoich umiejętności lub znalezienie nowego zainteresowania. Wszelkie szkolenia to idealny sposób na inwestycję w siebie. Nie tylko dodatkowa wiedza na interesujący nas temat zwiększa naszą pewność siebie, ale także poprawia naszą atrakcyjność na rynku pracy. Spodobało Ci się pewne stanowisko, jednak nie masz wystarczających predyspozycji udowodnionych na papierze, aby zostać przyjętym? Kurs będzie idealnym rozwiązaniem – to świetna pozycja do dopisania w CV.