Preferencyjne pożyczki ze środków UE – zobacz swoje możliwości 

Preferencyjne pożyczki ze środków UE – zobacz swoje możliwości 

10 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Myślisz o założeniu własnej firmy, ale zastanawiasz się skąd wziąć na to środki? Ciekawą alternatywą dla kredytów na start są pożyczki preferencyjne ze środków Unii Europejskiej. Są łatwiejsze w uzyskaniu niż dotacje i często bardziej opłacalne niż kredyty komercyjne. Zobacz kto może skorzystać z preferencyjnych pożyczek unijnych i dlaczego warto się na nie zdecydować. 

Pożyczka unijna – co to jest?

Każde województwo w Polsce ma swój fundusz pożyczkowy. Zajmuje się on udzielaniem firmom finansowego wsparcia, ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. To ciekawa propozycja dla małych i średnich przedsiębiorców oraz tych, którzy dopiero wchodzą na rynek. Jak sama nazwa wskazuje pożyczki mają preferencyjne warunki – niskie oprocentowanie, okres spłaty do 5 lat oraz możliwość karencji w spłacie. Łatwiej je uzyskać niż dotację unijną oraz są bardziej korzystne niż kredyty komercyjne. 

Kto może ubiegać się o preferencyjną pożyczkę unijną?

Na pożyczkę unijną mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy oraz startupy. Zakładanie firmy wymaga sporych nakładów finansowych. Trzeba się porządnie nagłowić skąd takie pieniądze wziąć i żeby dług nie przysporzył nam problemów. Rozwiązaniem są preferencyjne pożyczki ze środków UE, które pomagają wejść firmom i przedsiębiorcom na rynek. Żeby jednak ubiegać się o pożyczkę musisz spełniać kilka warunków.

Przede wszystkim nie możesz zatrudniać więcej niż 250 pracowników. Pożyczki unijne przeznaczone są tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw. Warto o tym pamiętać. Po drugie Twoja firma nie może generować rocznych dochodów przekraczających 50 mln euro lub przekraczać rocznej sumy bilansowej 43 mln euro. I ostatni warunek – siedziba firmy musi znajdować się w województwie, w którym udzielane są pożyczki. Nie możemy także zapomnieć o tym, że żeby uzyskać pożyczkę unijną musisz wykazać, że nie masz wystarczających pieniędzy na założenie firmy lub realizacji projektu. Żeby uzyskać pożyczkę unijną dla małych firm nie musisz mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej w trakcie składania wniosku. 

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną pożyczkę warto skonsultować się z doradcą kredytowym CRBiP. Specjalista pomoże nam dopasować odpowiednią pożyczkę oraz będzie wsparciem na etapie gromadzenia dokumentów. To duże ułatwienie i gwarancja tego, że pożyczkę faktycznie uzyskamy. 

Rodzaje pożyczek unijnych 

Preferencyjne pożyczki ze środków unijnych można podzielić na trzy kategorie – pożyczki inwestycyjne, obrotowe i płynnościowe. Każda z nich ma inny cel i kto inny może się o nie ubiegać. Pożyczki inwestycyjne przeznaczone są na rozwój firmy. Pieniądze mają pomóc wzmocnić potencjał gospodarczy przedsiębiorstwa oraz umocnić jego pozycję na rynku. Ta pożyczka jest także przeznaczona na rozkręcenie działalności przy stracie firmy. Pożyczka obrotowa umożliwia pozyskanie pieniędzy na dowolny cel, natomiast płynnościowa  przeznaczona jest na wsparcie firm, które chwilowo utraciły płynność finansową.