Porady dotyczące formalnych kwestii zakładania warsztatu samochodowego
22 marca, 2022Od kilku lat nieustanie rośnie w naszym kraju liczba samochodów. Im więcej samochodów, tym więcej usterek a co za tym idzie więcej potrzebnych mechaników, warto zainteresować się pomysłem na biznes, jakim może się okazać założenie własnego warsztatu samochodowego. Owe porady możesz też wykorzystać w innej działalności jak. np. Salon sukien ślubnych.
Od czego zacząć?
Założenie warsztatu samochodowego, nie jest uwarunkowane dla przedsiębiorcy specjalnymi uprawnieniami czy licencjami. Przy formie jednoosobowej działalności gospodarczej jak również spółki cywilnej, fakt ten należy zarejestrować w CEIDG. Jeśli wybieramy inną formę działalności dokonujemy zgłoszenia w KRS. Należy także pamiętać o złożeniu formularza VAT-R nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie faktycznej działalności. Formularz ten służy do rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego lub zwolnionego podatnika podatku od towarów i usług. Właściwie wypełniony druk VAT-R należy dostarczyć do urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wypełniając dokumenty rejestrowe należy wybrać właściwy numer PKD, dla warsztatów samochodowych będzie to kod 4520.Z. Jeśli planujemy prowadzić także sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów samochodów, należy dodatkowo wykazać PKD 4532.Z. Warto pamiętać że naprawa motocykli wymagać będzie dodatkowo: PKD: 4540.Z.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Forma opodatkowania to ważna decyzja w prowadzeniu każdego biznesu, warto skorzystać z usług biura księgowego, w wyborze którego pomocna będzie jakaś wyszukiwarka biur rachunkowych . Księgowy doradzi najbardziej korzystne rozwiązanie, pomoże zdecydować czy najkorzystniejszą formą opodatkowania będzie ryczałt, (rozwiązanie korzystne dla małych warsztatów) czy też inne formy opodatkowania pozwalające zakup materiałów wrzucać w koszty firmowe. W pierwszym etapie rozwoju warsztatu samochodowego, dla nowych przedsiębiorców opłacalne będzie skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Aktualnie obowiązującym limitem obrotu pozwalającym na zwolnienie podmiotowe z podatku VAT wynosi 150 tys. zł.
Składki ZUS
Przez okres pierwszych pełnych 24 miesięcy przedsiębiorcy, rozpoczynający prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej mają możliwość skorzystania z preferencyjnych stawek ZUS. W obliczeniu składek pomoże zapewne księgowy którego obsługa będzie nieunikniona po założeniu firmy. Obniżone stawki ZUS w początkowym okresie działalności, pozwalają zainwestować zaoszczędzone środki w doposażenie warsztatu samochodowego. Należy pamiętać że profesjonalna obsługa wymaga kosztownego sprzętu, warsztat nie może obejść się z podnośnika samochodowego, urządzenia do geometrii czy wyważania kół. Im szerszy zakres oferowanych usług tym więcej niezbędnych narzędzi i maszyn a co za tym idzie, dużych inwestycji.
Jaki Lokal?
Warsztat samochodowy możemy otworzyć w dowolnym miejscu, warto uwzględnić koszty wynajmu jeżeli nie posiadamy własnego budynku, obrzeża miasta będą zapewne tańsze od jego centrum a dodatkowo sprzyjać będą klientom z pobliskich miejscowości. Po wyborze lokalu musimy zadbać odpowiednią wentylację, posadzki antypoślizgowe i właściwe oświetlenie. Dzisiejsze samochody naszpikowane są elektroniką, warto więc zainwestować w odpowiednie oprogramowanie i sprzęt komputerowy poszerzający ofertę naszego serwisu.
Reklama
Najważniejszą w tego rodzaju działalności formą reklamy jest opinia klientów i system poleceń. Zadowoleni klienci polecają warsztat znajomym czy rodzinie, oni polecają go swoim znajomym itd. Zarówno zadowoleni jak i zawiedzeni klienci dzielą się swoimi opiniami w internecie. Warto więc zadbać o rzetelne świadczenie usług, aby negatywne
opinie zbyt często się nie pojawiały. Do prowadzenia warsztatu samochodowego nie są wymaga żadne certyfikaty ani koncesje, jednak przy zatrudnianiu pracowników warto pamiętać, aby byli to dobrze wyszkoleni mechanicy, którzy swoimi umiejętnościami pomogą firmie osiągnąć szybki ale i długotrwały sukces.
Inne koszty.
Kasa fiskalna to dodatkowy wydatek, nie unikniemy go jednak gdyż od 2015 roku działalność wykonywana w ramach warsztatu samochodowego objęta została obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na przy jej pomocy. Pomimo pewnych formalności oraz nakładów finansowych warsztat samochodowy to ciekawy pomysł na biznes, warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw i samodzielnie ocenić szanse powodzenia na lokalnym rynku. Klientów jest bardzo wielu, wystarczy jedynie przekonać ich do naszej oferty.