4 sygnały świadczące o wypaleniu zawodowym

4 sygnały świadczące o wypaleniu zawodowym

21 marca, 2022 0 przez Redakcja

Spokojnie, nie tylko Ty tak masz. Ciężko to sobie uświadomić, jednak badania pokazują, że większość ludzi nie lubi tego, czym się zajmuje zawodowo. Trudno się dziwić, ponieważ coś, wykonywane przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, 52 tygodnie w roku może obrzydnąć. Poniżej znajdziesz 4 sygnały, które jeśli są prawdziwe w większości dla Ciebie, to może być znak, że pora zmienić pracę.

hroniczne zmęczenie

Budzisz się rano i już odczuwasz zmęczenie? Rzeczy, które kiedyś powodowały u Ciebie wypoczynek już tego nie sprawiają? A może zaczęły Ci się pojawiać choroby, które występują w momentach dużego stresu? Jeśli na którekolwiek pytanie pada odpowiedź: TAK, to może być sygnał od Twojego ciała. Ono stara Ci się powiedzieć, to czego możesz nie chcieć świadomie zaakceptować. Pora coś zmienić. Co? To już inna kwestia, może to być odseparowanie się od współpracownika, który Cię drażni. Może to też być zmiana ustawienia biurka. Tego, co trzeba zmienić może być dużo, jednak pewnym jest to, że modyfikacja może być tym, co będziesz musieć zrobić w niedługim czasie.

praca przestała Cię cieszyć

Można powiedzieć, że to i tak dobrze, że kiedykolwiek cieszyła. Jeśli jest tak, że to co robisz denerwuje Cię i robisz to „bo musisz”, to warto zacząć się zastanawiać nad zmianą. Bardzo często taki sygnał występuje u osób, które piastowały stanowiska z dużą odpowiedzialnością, która sprawiła, że praca przestała cieszyć. Nawet odpowiednio duże wynagrodzenie nie rekompensuje tego, że nie chcesz tej pracy wykonywać.

pieniądze

Robisz to co robisz, ale nawet pieniądze nie sprawiają, że uśmiechasz się na myśl o pracy? To powód do tego, aby zacząć na poważnie myśleć o zmianie kariery zawodowej. Czasem lepsza jest praca, w której zarobisz mniejsze pieniądze, ale zadowolenie będzie dużo większe od tego, jakie jest teraz.

marnotrawienie czasu i talentu

Masz takie poczucie? Myślisz sobie „a można było wybrać inną szkołę, teraz praca by mnie cieszyła”? Jeśli tak, to może faktycznie pora pomyśleć o zmianie kariery. Chyba lepiej się przemęczyć kilka miesięcy na przebranżawianiu, niż do końca życia wykonywać to, czego po prostu nie znosimy.

Jeśli uważasz, że minimum 2 sygnały pasują do Ciebie, to zacznij się zastanawiać nad zmianą pracy. W niektórych przypadkach, wystarczyć może jakaś drobna zmiana w bieżącym miejscu pracy. W innych, będzie trzeba zmienić firmę. W skrajnych przypadkach, które mogą być „wypaleniem zawodowym”, warto zastanowić się nad zmianą profesji. Bo lepiej chyba poświęcić kilka miesięcy na zmianę branży, niż samemu wpychać swoją osobę w paszczę lwa i przygotowywać sobie „piekiełko”, prawda?