Kto płaci za lawetę po wypadku? Kto pokrywa koszty naprawy po wypadku samochodowym?

Kto płaci za lawetę po wypadku? Kto pokrywa koszty naprawy po wypadku samochodowym?

24 marca, 2022 0 przez Redakcja

Jeśli Twój samochód uległ wypadkowi, a znajdujesz się daleko od domu, często potrzebne będzie zamówienie lawety, która odholuje pojazd w bezpieczne miejsce. Jak jednak wiemy, koszty takiej usługi są dość spore. O tym, kto płaci za lawetę, i ile ona kosztuje, przeczytasz w poniższym artykule.

Kto płaci za lawetę po wypadku?

Wypadek drogowy to stresująca sytuacja zarówno dla osoby, która w nim ucierpiała, jak i dla jego sprawcy. Stłuczka, która nastąpi daleko od miasta, generuje większe koszty związane z wezwaniem pomocy drogowej, dokładniej ile kosztuje laweta za kilometr sprawdzisz w poradniku ilekosztuje.pl. Warto tutaj zaznaczyć, że za lawetę zawsze płaci osoba, która spowodowała wypadek. W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby z dobrym ubezpieczeniem – większość stłuczek jest pokrywana z OC, a kodeks cywilny wyraźnie wskazuje czas, w jakim należy zgłosić szkodę z tytułu tego rodzaju wypadku. Warto tutaj zaznaczyć, że firma ubezpieczeniowa zawsze porównuje ceny pod względem ich racjonalności – nie wszystkie placówki zgodzą się na pokrycie kosztów bardzo drogiej lawety.

Jakie są koszty zamówienia lawety po wypadku?

Koszty lawety zależą od wielu czynników. Przede wszystkim warto mieć na uwadze odległość od serwisu, z którego będzie dostarczony sprzęt. Inną kwestią jest sprawa holowania i tego, jakiego oprzyrządowania będzie trzeba użyć do tej czynności. Ostatni problem to sposób wypożyczania lawety – czy decydujemy się na przetransportowanie samochodu z firmą drogową, czy też samodzielnie, wypożyczając lawetę na kilometry. Można oczywiście nadal znaleźć niedrogie firmy, ale sporo zależy również od miasta, w którym mieści się serwis.
Koszt niewypożyczenia lawety zazwyczaj zaczyna się od 100 do 150 złotych na terenie miasta, później stawka jest już liczona w kilometrach – zazwyczaj jest to około 2,5 złotego za każdy przejechany kilometr.
Wiele firm dolicza także koszty holowania, czy wyciągania samochodu z pasa drogowego (taka usługa może kosztować nawet 250 złotych).

Gdzie zamówić lawetę?

Zamówienie lawety w dzisiejszych czasach nie jest trudne – wystarczy mieć dostęp do Internetu. Kłopotliwe może być natomiast wybranie oferty, która faktycznie będzie niedroga, jednak nie zawsze, znajdując się z nagłej sytuacji, będziemy mieć możliwość wyszukiwania najlepszej opcji. Czasem wystarczy po prostu zadzwonić po pomoc drogową, która oferuje również takie usługi, jak holowanie. Jeśli jednak ekipa w danym momencie nie może się pojawić na miejscu, trzeba będzie szukać gdzie indziej. Wyruszając w podróż, dobrze jest być przygotowanym na sytuację awaryjną i wypisać sobie numery wszystkich firm, które mogą nam pomóc, jeśli znajdziemy się na konkretnej trasie. Oczywiście nic nie jest w stu procentach możliwe do przewidzenia, mając jednak kilka kontaktów, poczujesz się dużo lepiej.