Policja szariatu – nowe zagrożenie w europejskich miastach
18 czerwca, 2021Policja szariatu to patrole złożone z muzułmanów, które mają pilnować “porządku” na ulicach. Porządek ten ma być zgodny z wykładnią szariatu,. Dotyczy on wielu dziedzin tj. ubiór kobiet, “informowanie” szefów barów i restauracji o zakazie sprzedaży alkoholu i odpowiedniego przygotowywania posiłków halal, słuchania muzyki, czy uprawianiu hazardu. Jest stosowany zarówno przez szyitów, jak i sunnitów. Takie policje istnieją głównie w Niemczech i Anglii.
W londyńskiej dzielnicy Whitechapel miała miejsce sytuacja, w której młody mężczyzna idąc chodnikiem został wyrzucony, ponieważ “jest to teren muzułmański”. Muzułmanie również zabraniają picia alkoholu mieszkańcom. Również jest przypadek napastowania młodej kobiety; muzułmanie argumentowali to tak, że nie wolno się tutaj tak ubierać.
Patrząc na podwórko niemieckie znany była sprawa szariackiej policji w Wuppertalu, która rozprowadzała ulotki, dzięki, którym ustanowiono szariacką policję. Mieszkańcy zaczepiali zarówno muzułmanów, jak i wyznawców innych religii, aby
uczęszczali do meczetu, powstrzymywali się od papierosów, narkotyków, hazardu, prostytucji, muzyki i pornografii.
Wraz ze wzrostem ludności muzułmańskiej w Niemczech, coraz mniejsza liczba uczęszcza do sądów, aby załatwić swoje spory. Rozpatrują je w nieformalnych sądach szariatu. Siedmiu muzułmanów, którzy rozdawali ulotki w Wuppertalu i utworzyli samozwańczą policję szariatu, nie złamało niemieckiego prawa, lecz działało w regułach wolności słowa. Takie orzeczenie sądu sprawia, że policja szariatu może działać legalnie.
Komendant policji Wuppertalu Brigitta Radermacher, powiedziała, że “pseudopolicja” zagraża niemieckiej praworządności. Niemieckie sądy ulegają prawu islamskiemu, sprowadzając niemieckie prawo do roli podległego.
Przykładem tego jest zalegalizowanie w 2016 r. małżeństwa przez sąd w Bambergu pomiędzy 21-letnim syryjskim mężczyzną, a jego 15-letnią kuzynką.
To nie jest tak, że to pojedynczy przypadek. Wcześniej bywały podobne przypadki rozstrzygnięcia. Przykładem tego jest wyrok sądu w Dusseldorfie z 2008 r. który nakazał Turkowi wypłacić posag w wysokości 30 tys. euro jego byłej synowej, zgodnie z prawem szariatu. Kolejnym przypadkiem był wyrok sądu w Monachium z 2010 roku, który orzekł, że
niemiecka wdowa miała prawo tylko do 1/4 majątku pozostawionego przez jej zmarłego męża, który urodził się w Iranie. Sąd przyznał 3/4 majątku reszcie rodziny mieszkającej w Teheranie, zgodnie z prawem szariatu.
Problem policji szariatu dotyczy również Marsylii, drugiego największego miasta Francji zamieszkałego przez wyznawców Allaha. Szacuje się, że mieszka tam ok. 250 tys. muzułmanów, choć niektóre źródła sugerują, że wyznawców Allaha jest tam 30,40% z ludności 850 tys. miasta. To właśnie w tym mieście miało miejsce pobicie dwóch policjantów, którzy chcieli wylegitymować kobietę idącą ulicą w burce. Na ulicach porządku pilnują islamskie gangi
policja szariatu.