Czy warto inwestować na giełdzie?

Czy warto inwestować na giełdzie?

17 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Z powodu pandemii ludzie więcej czasu spędzają w domach. Szukają rozrywek wirtualnych. Jedną z popularniejszych stało się obracanie instrumentami finansowymi. Domy maklerskie notują rekordowe obroty, a ich oferta cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem.

Kusząca dostępność świata inwestycji

Wystarczy zainstalować aplikację na smartfonie i już można obracać papierami wartościowymi, otwierać kontrakty na waluty, metale szlachetne itd. Praktycznie każda dorosła osoba ma dostęp do rynku kapitałowego oraz walutowego (Forex). Otworzenie rachunku zajmuje niecałą godzinę, wraz z weryfikacją tożsamości. Wystarczy wpłacić BLIK-iem zaledwie kilkaset złotych i już można inwestować w wybrane instrumenty finansowe. Oferta brokerów jest bardzo szeroka i ogólnoświatowa.

Dlaczego ludzie tracą na giełdzie?

Łatwy dostęp do rynku sprawia, że wiele osób zapomina o tym, iż trading czy inwestowanie są profesjami, które wymagają odpowiedniego przygotowania. To zupełnie naturalne i oczywiste prawo, które dotyczy wszystkich zawodów. Nie da się zostać chirurgiem albo pilotem z dnia na dzień. Ci, którzy lekceważą tę prawidłowość, zwykle narażają się na poważne straty. Otwierają oni rachunki bez głębszej wiedzy merytorycznej, bez doświadczenia. Wpłacają pieniądze, zawierają transakcje. Wszystko wydaje się łatwe i przyjemne. Do czasu. Początkowa ekscytacja często kończy się wyzerowaniem rachunku. Szczególnie, jeśli użytkownik operuje na instrumentach, takich jak kontrakty terminowe, które są lewarowane. Przykładowo przy dźwigni 1:20 wystarczy 100 zł, aby otworzyć kontrakt. Każda zmiana ceny kontraktu o 1% przekłada się jednak na różnicę w wysokości 20 zł, jeśli chodzi o kapitał. Jak podają brokerzy, niemal 80% rachunków inwestorów detalicznych przynosi straty.

Nauka zyskownego inwestowania

Na giełdzie oczywiście opłaca się inwestować, ale jedynie wtedy, kiedy wie się dokładnie, co się robi. Należy pogodzić się z tym, że edukacja może okazać się czasochłonna. Najlepiej podzielić ją na kilka etapów. Rozpoczyna się od przygotowania teoretycznego. Warto zapoznać się z różnymi typami inwestowania lub tradowania. Spośród nich świadomie wybrać tę najbardziej dopasowaną do określonego charakteru, posiadanych zasobów, stylu życia. Najpierw powinno otworzyć się rachunek demo, aby przetestować przyswojone strategie inwestycyjne, zapoznać się z platformą oraz specyfiką rynku. Dopiero wówczas przychodzi kolej na rozpoczęcie inwestowania. Rozsądnie, niewielkich kwot, na których utratę można sobie pozwolić bez odczuwania dyskomfortu. Nauka tak naprawdę nigdy się nie kończy. Ważne jest więc nastawienie na ciągły rozwój.