Które rękawice budowlane wybrać?

Które rękawice budowlane wybrać?

10 września, 2021 0 przez Redakcja

Dobór odpowiednich rękawic roboczy jest kluczowy do zachowania bezpieczeństwa podczas pracy. Szczególnie, jeśli mówimy o pracy wykonywanej w takich miejscach, jak plac budowy, gdzie łatwo o różnego rodzaju wypadki i pomyłki. Jednocześnie trzeba wskazać, że, jeśli zaczniemy szukać rękawic budowlanych, najprawdopodobniej znajdziemy co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt różnych modeli.

Jeśli nie mamy dużego doświadczenia w zakresie doboru odzieży roboczej, w takiej sytuacji może pojawić się problem. Które rękawice wybrać, aby zapewnić optymalny poziom ochrony, ale jednocześnie nie ograniczyć zanadto swobody ruchów (zwłaszcza w przypadku stanowisk, które wymagają sporej precyzji)? Wszystkiego dowiecie się w dalszej części tego artykułu.

Rękawice budowlane powinny zostać dopasowane do okoliczności

Mówiąc rękawice budowlane mamy zazwyczaj na myśli solidne, grube rękawice z osłoną nadgarstka, przeznaczone do cięższych prac. W tej kategorii znajdziemy zarówno produkty o cenie wynoszącej kilka złotych, jak i kilkanaście lub kilkadziesiąt.

Poszczególne rękawice będą zazwyczaj różnić się typem i jakością wykorzystanych materiałów, a także wytrzymałością i precyzją wykonania. Inne bywają też spełniane normy, a także poziom ochrony. Tego rodzaju rękawice z założenia powinny być odporne przede wszystkim na rozdarcie, przecięcie i otarcia, ale niektóre zapewniają także ochronę przed lukiem elektrycznym bądź są ogniotrwałe.

Jednak, chociaż tą frazą określa się ten konkretny typ rękawic, nie oznacza to, że są to jedyne produkty chroniące dłonie, które wykorzystuje się na budowie. Przy lżejszych, mniej groźnych pracach mogą one być za grube i mało komfortowe, w związku z czym w takich sytuacjach wykorzystuje się często relatywnie cienkie rękawice powleczone lateksem.

Wybierając rękawice, zastanów się, co dana osoba będzie robiła

Nie dla każdego pracownika odpowiednie będą te same rękawice – co więcej, jeden pracownik może potrzebować więcej niż jednej pary różnych rękawic, jeśli w zależności od okoliczności wykonuje różnorodne obowiązki. Nie da się więc polecić jednego uniwersalnego modelu, który spełni oczekiwania absolutnie każdego.

W związku z tym, wybierając ten element odzieży ochronnej, trzeba przede wszystkim zastanowić się, co dana osoba będzie robiła i jakie zagrożenia wiążą się z tego typu działaniami. Innej ochrony potrzebują bowiem osoby wykonujące lekkie prace ogólnobudowlanej, a innej spawacze (w tym przypadku kluczowa jest m.in. ogniotrwałość) czy pracownicy obsługujący młot elektryczny (tutaj z kolei potrzebne będą specjalne rękawice antywibracyjne).