Czy warto podpisać umowę z biurem rachunkowym?

Czy warto podpisać umowę z biurem rachunkowym?

8 września, 2021 0 przez Redakcja
Osoby, które po raz pierwszy otwierają działalność gospodarczą, zwykle zastanawiają się czy w ogóle warto zlecać obsługę księgową do biura rachunkowego. Część osób jest przekonana, że ta usługa jest bardzo droga, inni z kolei uważają, że sami zrobią to szybko i tanio. Bardzo często jednak już po kilku miesiącach samodzielnego prowadzenia księgowości, zmieniają zdanie i szukają dobrego biura.

Jak biuro rachunkowe może pomóc w prowadzeniu firmy?

Biuro rachunkowe to wyspecjalizowany podmiot usługowy, gdzie można zlecać obsługę zarówno spraw księgowych jak i kadrowych. W biurach rachunkowych pracują specjaliści, którzy mają duże doświadczenie i są na bieżąco w zmianach przepisów prawa. Warto przy tej okazji zauważyć, że w Polsce prawo jest trudne do interpretacji i niestety bardzo często jest ono zmieniane. Nie każdy ma wiedzę w tym temacie oraz ochotę, by na bieżąco takie zmiany śledzić. Biuro rachunkowe może być bardzo przydatne już przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jeśli ktoś zamierza otworzyć biznes po raz pierwszy, może mieć duże problemy, z podjęciem kluczowych decyzji, takich jak wybór formy opodatkowania czy decyzja o tym, czy zostać podatnikiem VAT czy może lepiej z tego zrezygnować. Dobry księgowy może też doradzić w wielu innych kwestiach formalnych, związanych z korzystnym prowadzenie firmy. Dzięki jego podpowiedziom związanym z systemie podatkowym, można w przyszłości zaoszczędzić całkiem znaczne kwoty pieniędzy. Biuro zajmie się wypełnianiem ewidencji, deklaracji, odprowadzaniem podatków oraz sprawami pracowniczymi.

Dlaczego warto postawić na dobre biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe to sprawdzony partner w biznesie. Dzięki takiej współpracy można zaoszczędzić wiele nerwów i cennego czasu. Osobie, która nie posiada dostatecznej wiedzy księgowej wypełnianie wszelkich formalności biurowych zajmuje naprawdę dużo czasu i niepotrzebnie pochłania uwagę. Dodatkowo jeśli ktoś sam prowadzi sprawy księgowe a nie czuje się w tym naprawdę mocny, to naraża się na duży poziom stresu. Osoba taka nieustannie będzie myślała o ewentualnych kontrolach i mandatach. Tymczasem współpracując z dobrym biurem rachunkowym nie musimy się stresować, bo w razie kontroli, to pracownik biura zajmuje się procedurami i to biuro księgowe odpowiada za konsekwencje ewentualnych błędów. Z całą pewnością warto zlecać obsługę księgową na zewnątrz, bo w tym czasie przedsiębiorca może zająć się tym, w czym naprawdę jest dobry i w takiej sytuacji zwykle zarobi więcej pieniędzy niż kosztuje go usługa biura rachunkowego miesięcznie.