Czym zajmuje się korepetytor?
2 sierpnia, 2021Korepetytorzy często zastępują nauczycieli szkolnych i stoją za sukcesami swoich podopiecznych. Nie tylko pomagają im uporać się z trudnym materiałem, ale i przygotowują ich do konkursów oraz olimpiad. Nadrabiają zaległości, wyprzedzają materiał lekcyjny i wprowadzają dodatkowe informacje. Są wsparciem, gdy zbliża się sprawdzian i wiedzą, z czym ich podopieczny musi się mierzyć. Sprawdźmy, czym tak naprawdę zajmują się korepetytorzy, jak wiele mają zajęć i czemu warto korzystać z ich pomocy.
Korepetytorem może zostać tak naprawdę każdy, kto zna materiał z danej dziedziny i potrafi przekazać go innym osobom. Często nauczyciele domowi, bo tak też korepetytorów możemy nazywać, w szkole byli uczniami wybitnymi, którzy nie mieli zbyt wielu problemów. Z łatwością przyswajali nowy materiał, rozumieli i lubili i go i z perspektywy czasu wiedzą, że ich praca nie poszła na marne. Będąc już dorosłymi osobami mogą pomagać innym i dzięki temu zarabiać pieniądze.
Czasami korepetytorzy udzielają lekcji w swoim wolnym, popołudniowym czasie. Niejednokrotnie pracują gdzieś na etacie (i wcale nie muszą być nauczycielami szkolnymi!), a wieczorami przyjmują uczniów. To dobra rozwiązanie, ponieważ dzieci i młodzież do południa spędzają czas w szkole, a wieczory mają już wolne. Bardzo często udzielanie korepetycji jest zajęciem dodatkowym, które wspiera budżet, ale nie jest jedynym źródłem dochodu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których korepetytor otwiera własną firmę, ponieważ przyjmuje dzieci pięć dni w tygodniu, a nawet i w weekendy, lubi taką pracę i widzi, że codzienne lekcje przynoszą mu satysfakcjonujący dochód.
Kiedy warto udać się do korepetytora?
Zazwyczaj korepetytorzy pracują z uczniami, którzy mają problemy z bieżącym materiałem. Bodaj najpopularniejszym przedmiotem szkolnym, który spędza sen z powiek dzieciom i rodzicom jest matematyka. Już w niższych klasach szkoły podstawowej pojawiają się trudniejsze obliczenia, ułamki czy pierwiastki, które nie są zrozumiałe. I właśnie wtedy warto poszukać korepetytora, który specjalizuje się w pracy z uczniami mającymi zaległości. Zazwyczaj są to osoby mające doświadczenie we wprowadzaniu takiego materiału i wiedzą, w jaki sposób to robić, by ich praca nie poszła na marne.
Często jednak to nie matematyka stanowi kłopot, ale i język polski, fizyka czy chemia. Również studenci wybierają się na zajęcia dodatkowe, które pomagają im uporać się z trudnymi przedmiotami z przedsiębiorczości, rysunku technicznego czy wytrzymałości materiałów. Spektrum pracy korepetytorów jest niezwykle szerokie. Warto im zaufać również wtedy, gdy zależy nam na ponadpodstawowym rozwoju dziecka i chcielibyśmy, by zyskiwało dodatkowe umiejętności. Możemy zapisać je na zajęcia z języka angielskiego czy francuskiego lub umówić się z nauczycielem, który przygotowuje do olimpiad. I tutaj indywidualna praca jest wskazana.
Praca korepetytora
Wbrew pozorom praca korepetytora nie polega tylko na prowadzeniu zajęć. Oczywiście po to umawiamy dzieci na spotkania, by mogły z kimś doświadczonym rozwiązać trudniejsze zadania, nadrobić materiał czy poćwiczyć najtrudniejsze informacje. Jednak korepetytorzy, proponując cenę za jedne zajęcia biorą również pod uwagę to, w jaki sposób muszą się do nich przygotować. Ich największym i regularnym kosztem jest zakup podręczników, zeszytów ćwiczeń, kart maturalnych i materiałów dodatkowych. Wydawnictwa wciąż wprowadzają nowości, a korepetytorzy muszą je znać i się do nich dostosowywać.
Ponadto korepetytorzy zwykle opracowują plan dotyczący regularności i trybu pracy z każdym konkretnym uczniem. Biorąc pod uwagę jego problemy i predyspozycje dostosowują model zajęć. Nie korzystają z gotowych rozwiązań, które możemy zaobserwować w szkole, ponieważ one nie przynoszą w tym wypadku efektów. Patrząc na plan przed każdymi zajęciami muszą przygotowywać zadania, treści do czytania i nauki, wskazówki czy ciekawostki, które zainteresują dziecko. To wymaga dodatkowego nakładu pracy, który często nie jest widoczny.
Jak pracować z korepetytorem?
Wielu rodziców oczekuje szybkich i trwałych efektów już po kilku spotkaniach. Trudno jednak mieć nadzieję, że uczeń, który na co dzień otrzymuje oceny dostateczne i ma zaległości w materiale nagle stanie się jednym z najlepszych w klasie. Praca z nim polega na powolnym nadrabianiu oraz wprowadzaniu tego, co nowe na lekcjach. Warto zaufać korepetytorowi i dowiedzieć się, jaki tryb zajęć proponuje. Weźmy pod uwagę jego doświadczenie i zaufajmy, że plan, który opracuje będzie kompleksowy i zacznie przynosić efekty. Nie nastawiajmy się jednak na widoczne po tygodniu zmiany.
Warto porozmawiać z nauczycielem swojego dziecka i dowiedzieć się, jakie problemy on dostrzega i jak ocenia szansę na ich naprawienie. Musimy być otwarci na prawdę i krytykę, ponieważ tylko dzięki temu dostrzeżemy faktyczny problem i wspólnym siłami uda się go pokonać. Tutaj nie ma gotowych rozwiązań, scenariuszy zajęć i piątkowych ocen po kilku dniach. Jest za to praca, otwartość, chęci i zrozumienie, że zmiana może się pojawić.