Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając hosting strony WWW?

Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając hosting strony WWW?

26 lipca, 2023 0 przez Redakcja

Wybór odpowiedniego hostingu strony internetowej to bardzo ważne zadanie. Od podjętej decyzji zależeć będzie między innymi satysfakcja użytkowników odwiedzających naszą stronę www, a także jakość jej działania. Aby wiedzieć, jaki hosting wybrać, należy rozpatrzyć kilka ważnych kwestii.

Darmowy certyfikat SSL

Jedną z najważniejszych właściwości dobrego hostingu jest w pełni darmowy certyfikat SSL Jest to związane z faktem, że już w 2016 roku udostępniony został, zupełnie za darmo i dla każdego, bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt. Chociaż nadal dostępne są komercyjne alternatywy, w praktyce nie różnią się one praktycznie niczym od certyfikatu dostępnego za darmo. Nie warto więc inwestować dodatkowych środków w coś, co możemy mieć bezkosztowo – darmowy certyfikat SSL sprawdzi się doskonale zarówno w przypadku większości stron www, jak i sklepów internetowych.

Odpowiednie zabezpieczenie poczty e-mail

Certyfikat SSL nie jest jednak jedynym zabezpieczenie, w jakie warto się zaopatrzyć. Rozważając to, jaki hosting wybrać warto wiedzieć, że wysokiej jakości usługa oferować powinna kompleksową ochronę poczty e-mail. Z jednej strony zabezpieczą one nas na wypadek podszycia się przez nieuprawnioną osobę, z drugiej – sprawią, że wysłane przez nas wiadomości nie trafią do folderu “spam”. Wysokiej klasy hosting strony internetowej powinien oferować między innymi takie zabezpieczenia, jak SPF, DKIM, oraz DMARC. Warto więc zapytać usługodawcę o szczegóły oferty.

Hosting działający na HTTP/2

Choć na klasycznym protokole HTTP 1.1 po dziś dzień opiera się wiele stron WWW, warto isć z duchem czasu i zdecydować się na bardziej nowoczesne rozwiązanie. Protokół HTTP2 w znaczący sposób przyspieszyć działanie naszej witryny, co z kolei przyczyni się do utrzymania odpowiedniego zainteresowania użytkowników. Okazuje się bowiem, że ponad 40% internautów rezygnuje z odwiedzenia strony internetowej, jeśli czas jej ładowania jest dłuższy, niż trzy sekundy, Warto o tym pamiętać, gdyż po dziś dzień nie wszystkie firmy hostingowe zaproponowały klientom możliwość skorzystania z protokołu HTTP2.

Jakie ograniczenia ma dany hosting?

Zastanawiając się, jaki hosting wybrać musimy koniecznie pod uwagę wziąć płynące ze skorzystania z danej opcji ograniczenia. Oczywiście warto sobie w tym momencie zdać sprawę, że na naszą stronę nadane mogą zostać zarówno ograniczenia tak naprawdę błahe, jak np. limit kilku tysięcy wiadomości e-mail możliwych do wyslania w ciągu doby, jak i poważniejsze – np. limit maksymalnej liczby połączeń HTTP w konkretnym momencie. Sprawi on bowiem, że część z użytkowników próbujących odwiedzić naszą witrynę w momencie szczytowego zainteresowania wcale nie będzie mogła jej zobaczyć.