Historia Taxi w Polsce

Historia Taxi w Polsce

25 lutego, 2020 0 przez Redakcja

Chyba każdy z nas kto kiedyś podróżował taksówką, dokładnie zna zasady ich korzystania, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad historią taksówek, ich pochodzeniu oraz tym, jak wyglądało przemieszczanie się przy ich użyciu w przeszłości? Historia taksówek jest bardzo ciekawa, a do tego okres PRL to bardzo ciekawy czas dla przewozów. Warto mieć na uwadze, że warszawskie taksówki stały się również inspiracją do stworzenia słynnego serialu “Zmiennicy”, który kiedyś uwielbiany był przez Polaków, a dziś uznawany jest za pozycję niemalże kultową. Poznaj historię taxi w Polsce, sprawdź, jak bardzo taksówki się zmieniły i dowiedz się, jak wyglądały przejazdy miejskie w Warszawie w dawnych czasach.

Kiedy pojawiło się pierwsze taxi na jednej z polskich ulic, co miało wpływ na rozwój taksówkarstwa w Polsce i jak ta dziedzina ewoluowała przez lata? Jeśli chcesz poznać kilka ciekawostek z życia taksówek, dowiedzieć się nieco więcej na ich temat i sprawdzić, jak ważną rolę odgrywają w życiu społecznym przez wiele lat, serdecznie zapraszamy cię do lektury.

Początki taksówek w Polsce – Warszawa

Pojawienie się pierwszych samochodów na ulicach naszego kraju było nie lada wydarzeniem. Warto jednak mieć na uwadze, że te pojazdy nie były tak powszechne i ogólnodostępne jak dzisiaj. Na przejażdżki autem mogli sobie pozwolić jedynie przedstawiciele zamożnych stanów. Początkowo samochody wykorzystywano jedynie w celach rekreacyjnych, jednak z biegiem czasu dostrzeżono o wiele więcej praktycznych możliwości samochodów.

Pierwsza taksówka pojawiła się w Warszawie na początku XX wieku. Tego debiutu jednak nie można zaliczyć do udanych. Przedsiębiorstwo nie podołało konkurencji, jakim były dorożki konne i szybko zaprzestało działalności. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej na ulicach warszawy pojawiło się kilkadziesiąt taksówek, które były częścią dość dobrze zorganizowanego systemu. Początkowo taksówki nazywane były dorożkami samochodowymi.

Warto również wspomnieć, że dopiero tuż przed wojną, w języku polskim pojawiło się słowo kierowca. Dotychczas był on szoferem, a to zapożyczenie z języka francuskiego. Zorganizowany przez Towarzystwo Automobilistów Polskich konkurs wprowadził do języka polskiego słowo, z którego korzystamy do dziś, nie tylko w kontekście taksówek.

Rozwój przedsiębiorstw taksówkarskich spowolnił wybuch I wojny światowej. Wszelkie samochody były wtedy rekwirowane przez wojska rosyjskie, a swobodne prowadzenie biznesu okazało się niemożliwe. Tak samo taksówkarstwo nie miało szans na zaistnienie podczas II wojny światowej, w okupowanym przez Niemców kraju.

Kiedy taksówki nabierały współczesnego wyglądu?

Dopiero w czasach PRL próbowano przywrócić taksówki na ulice. Początkowo korzystano z samochodów klasy średniej, które przywędrowały do Polski z ZSRR. Dopiero w późniejszym okresie zostały one zastąpione przez duże fiaty. Co jest ciekawe, w czasach PRL, kiedy korporacje były upaństwowione, kierowcy nie dbali ani o auta, ani o zdanie klientów – całe szczęście dziś to już się całkowicie zmieniło.