Dla kogo jest pożyczka 5000 zł? Jakie dokumenty należy złożyć?

Dla kogo jest pożyczka 5000 zł? Jakie dokumenty należy złożyć?

29 czerwca, 2023 0 przez Redakcja

Pandemia korona wirusa spowodowała wiele zmian w życiu społecznym i gospodarczym na całym świecie. Gospodarka najbardziej dostała po kościach przez kryzys spowodowany wybuchem epidemii Covid-19. Wiele firm zawiesiło swoją działalność i zwolniło większość pracowników. W Polsce została wprowadzona pożyczka w wysokości pięciu tysięcy złotych, aby wesprzeć małe i średnie firmy. Kto może się starać o taką pożyczkę? Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Komu należy się pożyczka 5000 zł?

Każdy przedsiębiorca może złożyć wniosek o pożyczkę 5000 złotych z urzędu pracy, ale nie każdemu zostanie ona przekazana, ponieważ prawodawca wskazał w akcie szczegółowe podmioty, które mogą uzyskać takie pieniądze. Zastrzyk gotówki może otrzymać każda osoba, która ma status mikroprzedsiębiorcy oraz spełnia poniższe wymagania:

  • prowadziła przedsiębiorstwo przed 1 kwietnia 2020 roku,
  • posiadała jednoosobową działalność gospodarczą bądź małe przedsiębiorstwo,które zatrudnia maksymalnie 9 pracowników,
  • prowadziła działalność na podstawie samozatrudnienia.

Taka osoba ponadto musi udowodnić, że firma wpadła w kłopoty finansowe poprzez skutki wystąpienia epidemii. Aspekt ten jest kontrolowany przed odpowiednie organy, które określą czy pieniądze się należały firmie, czy będzie musiała je zwracać dodatkowo z odsetkami karnymi.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę z urzędu pracy?

Podstawowym warunkiem uzyskania kwoty 5000 zł, jako wsparcia firmy jest udokumentowanie odpowiednim organom, że przedsiębiorca odczuł skutki gospodarczego lockdownu wprowadzonego podczas epidemii Covid-19. Ocenia się o zazwyczaj na podstawie sprawdzaniu bieżących finansów i porównywanie ich z sytuacją sprzed pandemii. Kluczowy jest również w tym wypadku zawód oraz branża, którą trudni się przedsiębiorca starający się o bezzwrotną pożyczkę. Nie ma obowiązku składania oświadczeń majątkowych bądź wykazywania spadków obrotów firmy. Ważne jest, aby uzyskane pieniądze wykorzystać na koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przykładowo może to być leasing, czynsz za biuro czy składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać pożyczkę 5000 zł?

Aby otrzymać bezzwrotną pożyczkę w wysokości pięciu tysięcy złotych, niezbędne jest złożenie odpowiedniej i kompletnej dokumentacji. Jest to między innymi umowa pożyczki, wniosek o jej udzielenie, kopia pełnomocnictwa, gdy wniosek składał pełnomocnik reprezentujący firmę oraz formularz pomocy publicznej. Wszystkie dokumenty i formularze udostępnione są na stronie właściwego dla miejsca firmy urzędu pracy. Można również skorzystać z gotowców i wzorów, które zostały wygenerowane na stronie praca.gov.pl. Na tej platformie można wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty bez konieczności wychodzenia z domu.