Jak rozpocząć własną działalność?

Jak rozpocząć własną działalność?

10 października, 2019 0 przez Redakcja

Zostanie własnym szefem dla wielu mogłoby być spełnieniem marzeń. Niektórzy aspirujący biznesmeni wstrzymują się jednak z planami rozpoczęcia własnej działalności, ponieważ obawiają się ogromu formalności, zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieli z prowadzeniem firmy nic wspólnego. Na szczęście proces ten został znacznie ułatwiony, aby każdy mógł sobie z nim bez problemu poradzić. Wobec tego co zrobić, żeby założyć własny biznes? Jak go sfinansować? Czy kredyt dla firm to dobra opcja?

Rejestracja w CEIDG

W CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej zarejestrujemy naszą firmę za pomocą jednego formularza. Określić będziemy musieli kilka istotnych kwestii, takich jak forma działalności firmy. Jest ich wiele, ale początkującym przedsiębiorcom poleca się dwie: jednoosobową działalność gospodarczą i spółkę cywilną. W przypadku tej drugiej będzie nam potrzebny co najmniej jeden wspólnik. Konieczne będzie także podjęcie decyzji o formie opodatkowanie. Na szczęście wspomniane dwie formy działalności mają możliwość korzystania z księgowości uproszczonej, o ile obroty w danym roku podatkowym nie przekroczą 2 milionów euro.

W ich przypadku można także liczyć na ulgi w płaceniu składek ZUS. Kiedy już wypełnimy druk CEIDG i dostarczymy go do urzędu gminy (możliwe jest także wysłanie druku za pomocą Internetu, konieczne będzie jednak posiadanie profilu zaufanego), pozostanie nam tylko udanie się do ZUSu i Urzędu Skarbowego. Ten pierwszy krok możemy pominąć, o ile razem z formularzem CEIDG-1 zdecydowaliśmy się złożyć formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Zaś w Urzędzie Skarbowym będziemy musieli wypełnić deklarację odnośnie bycia (lub nie) płatnikiem VAT. Po dokonaniu tych formalności możemy oficjalnie rozpocząć naszą działalność.

Jak sfinansować własną działalność?

Rozpoczęcie własnej działalności na ogół nie jest tanie. Koszta różnią się w zależności of profilu działalności, ale zazwyczaj pojawia się potrzeba zakupu sprzętu, wynajmu lokalu czy zatrudnienia pracowników. To wszystko może być zbyt dużym wyzwaniem dla początkującego przedsiębiorcy. Istnieje jednak kilka rozwiązań, a konkretnie kredyt dla firm lub uzyskanie dofinansowania na start działalności. Kredyt dla firm dopiero rozpoczynających działanie jest o tyle problematyczny, że banki nie są zbyt skore go udzielać. Nie wiedzą w końcu, czy firma ma szanse na osiągnięcie sukcesu i będzie wypłacalna. Łatwiej jest uzyskać pożyczkę od instytucji pozabankowych, chociaż oczywiście będzie się to wiązało z większymi kosztami. Dofinansowania przyznają Urzędy Gminy lub inne instytucje ze środków państwowych lub unijnych. Na ogół należy spełnić kilka określonych warunków, na przykład wiek lub posiadanie statusu osoby bezrobotnej.

Okazuje się, że założenie własnego biznesu nie jest wcale takie trudne, jakie mogłoby się wydawać. Jeśli więc interesuje nas rozpoczęcie swojej działalności, nie ma powodu do obaw.