Jak bank sprawdza tożsamość swoich klientów?

Jak bank sprawdza tożsamość swoich klientów?

18 października, 2020 0 przez Redakcja

Dla banku nie ma znaczenia, czy zgłaszamy się do niego, aby założyć konto osobiste, czy zaciągnąć kredyt – w każdej sytuacji bank musi zweryfikować naszą tożsamość.

Kilka lat temu można to było zrobić jedynie osobiście odwiedzając bank. W dobie Internetu weryfikacja tożsamości stała się jednak o wiele bardziej uproszczona. Nie musimy nawet opuszczać domu – stosowane dokumenty dostarczy nam kurier.

Jak potwierdzić swoją tożsamość?

W przypadku interesującej nas oferty, stosowny wniosek wypełniamy przez Internet. W dalszej kolejności trafi on do banku, którego ofertą jesteśmy zainteresowani. Tam zostaną rozpatrzone wszystkie informacje, które umieściliśmy we wniosku. W tym miejscu nasuwa się taka uwaga: nie próbujmy podawać nieprawdziwych danych.

Wcześniej lub później nasze oszustwo ujrzy światło dzienne, a my możemy mieć problemy już nie tylko z uzyskaniem kredytu, ale z prawem. Na wypełnianym przez Internet druku zazwyczaj należy podać swój numer telefonu. Korzystając z niego zadzwoni do nas pracownik banku; opisze on nam bardzo dokładnie produkt, który wybraliśmy, czyli kredyt. To dobra okazja do zadawania pytać w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości.

Jeżeli podtrzymujemy swoją decyzję o zaciągnięciu kredytu jako opcję zawarcia umowy z bankiem zaznaczamy „kurier”. Oczywiście możemy też wybrać:

  • wizytę w oddziale banku;
    • przelew weryfikujący.

Mimo wybrania opcji „kurier” szanujący się bank prześle nam wszystkie dokumenty na nasz adres e-mail. To rozwiązanie bardzo korzystne, zapoznamy się z nimi dokładnie jeszcze przed przyjazdem kuriera.

Co dalej?

Kurier powinien pojawić się u nas po dwóch, maksymalnie po trzech dniach. Warto z nim wcześniej ustalić konkretną godzinę, w której będziemy do jego dyspozycji. Przesłane na naszą skrzynkę dokumenty zapiszmy na twardym dysku swojego komputera.

Przed wizytą kuriera odwiedźmy punkt ksero i zróbmy kopię dowodu osobistego. W niektórych bankach wymagane jest przekazanie kopii dowodu osobistego kurierowi. W innych można przesłać jego skan. Jak widać, aby uzyskać kredyt nie musimy nawet opuszczać domu.