Rozbiórka budynku od strony prawnej – kiedy musisz mieć pozwolenie?

Rozbiórka budynku od strony prawnej – kiedy musisz mieć pozwolenie?

23 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Powodów, dla których decydujemy się na rozbiórkę budynku, może być wiele. Jak zapewniają eksperci od usług budowlanych i robót ziemnych z firmy Szczucki, najczęściej wynika to z: chęci postawienia nowego budynku, realizacji projektu wymarzonego ogrodu lub zwykłej likwidacji starego i zagrażającego bezpieczeństwu obiektu. Bez względu na to, co jest powodem – trzeba wiedzieć jak zabrać się do rozbiórki – zwłaszcza od strony prawnej.

Co na temat rozbiórki budynku mówi Prawo Budowlane?

Według Prawa Budowlanego rozbiórka budynku to rodzaj prac budowlanych, które polegają na demontażu i usunięciu z działki istniejącego obiektu lub jego fragmentu. Rozbiórka budynku to jedno z najczęściej wykonywanych zadań, które są koniecznością w sytuacji, gdy kupujemy działkę, na której chcemy wybudować nowy obiekt w miejsce nienadającego się do remontu i użytku, starego obiektu.

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach rozbiórka budynku wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to m.in. sytuacji, w której budynek przeznaczony do likwidacji widnieje w rejestrze obiektów zabytkowych. Nie jest to jednak jedyna sytuacja.

Zgłoszenie rozbiórki budynku wymaga wypełniania odpowiedniego zgłoszenia

Wbrew pozorom budynek można rozebrać bez uzyskania pozwolenia na to działanie. Wystarczy wtedy zgłoszenie rozbiórki budynku. Rozbiórka bez uzyskania zezwolenia jest najprostszym procesem i wymaga jedynie zgłoszenia prac rozbiórkowych. Dotyczy to sytuacji, w których budynek:

– ma konstrukcję niższą niż 8 metrów;

– nie stoi zbyt blisko granicy działki;

– nie jest objęty ochroną konserwatorską;

– nie jest wpisany do rejestru zabytków;

Warto przy tym wiedzieć, że pozwolenie na rozbiórkę budynku jest wymagane w pozostałych sytuacjach, o których mowa w ustawie z dnia 7 lipca 1994 Prawo Budowlane. Co się tyczy dokumentu dotyczącego zgłoszenia prac rozbiórkowych, powinien zawierać kilka istotnych informacji. Są to m.in.: nazwa obiektu i dokładna lokalizacja oraz odległość od granic działki, termin, w którym budynek zostanie wyburzony, a także opis zakresu planowanych prac i sposobu ich wykonania.

Od czego zależy koszt rozbiórki budynku?

Wysokość kosztu rozbiórki budynku zależy od jego specyfiki, wielkości oraz rodzaju prac rozbiórkowych. Dość istotna jest przy tym kwestia formalności, które musimy wypełnić przez rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Często zdarza się, że rozbiórka budynku jest dość dużym wydatkiem. Przed rozpoczęciem prac warto wstępnie oszacować koszty i określić konkretny plan działania.