Jak poradzić sobie z problemem łupieżu?

Jak poradzić sobie z problemem łupieżu?

22 lipca, 2021 0 przez Redakcja

Jak pokazują badania łupież jest obok łysienia jedną z najczęściej występujących chorób skóry głowy. Skarży się na nią prawie połowa populacji, a jej przebieg może mieć charakter ostry, przewlekły i nawrotowy.

Czy jest łupież?

Łupież to nic innego jak nadmiernie łuszczący się naskórek. Procesom chorobowym towarzyszy najczęściej świąd skóry. Wzmożone drapanie powoduje, że białe płatki suchej skóry obsypują włosy, spadają na ubranie i są szczególnie widoczne na czarnej odzieży. Gdy łupieżu ma charakter ostry, staje się dużym problemem także natury estetycznej, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu tłusta skóra głowy.

Za przyczynę łupieżu odpowiedzialne są grzyby Pityrosporum ovale z rodzaju Malassezia. Ich nadmierny rozwój powoduje zakłócenie naturalnej równowagi biologicznej skóry głowy i pojawienie się stanu chorobowego. Łupież może mieć różną postać. Sypiącym się z głowy płatkom skóry może towarzyszyć wzmożona produkcja sebum lub jego wyraźne ograniczenie.

Na pojawienie się łupieżu mogą mieć wpływ także inne czynniki. Do najczęściej wymienianych należą zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, stres, ale także nadmierne stosowanie kosmetyków do stylizacji i pielęgnacji włosów.

Rodzaje łupieżu

Choroba może mieć różną postać. Najczęściej mówi się o łupieżu suchym i tłustym. Ten pierwszy charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą głowy i wzmożonym złuszczaniem się naskórka. Płatki skóry są drobne, bardzo suche. Kiedy chorobie towarzyszy nadmierna produkcja sebum, pojawiają się oleiste, rozległe plamy i łysienie, to mamy do czynienia z łupieżem tłustym. Postać ta wymaga złożonego leczenia, gdyż może prowadzić do utraty włosów.

Łupież pstry zlokalizowany się najczęściej w obrębie karku, pleców czy klatki piersiowej, a więc tam gdzie zagęszczenie gruczołów łojowych jest największe. Początkowo przybiera postać niewielkich brunatnych plam, które pozostawione bez leczenia szybko się powiększają. Zmianom tym często towarzyszy świąd i pieczenie skóry.

Do innych, rzadziej występujących rodzajów choroby, zaliczyć można także łupież rumieniowy zlokalizowany w okolicy moszny oraz łupież biały, który dotyczy głównie dzieci.

Leczenie, czyli jak skutecznie walczyć z łupieżem?

Skuteczne leczenie łupieżu zależy od jego postaci. Najłatwiej i najszybciej można się pozbyć łupieżu suchego. Do tego celu służą ogólnodostępne szampony lecznicze z apteki. Poprawa następuje zazwyczaj dość szybko, a świąd ustępuje już po pierwszym myciu. Polecanymi specyfikami są preparaty do włosów firmy Ducray.

W przypadku łupieżu tłustego samodzielne leczenie nie wystarczy. Konieczna jest wizyta u lekarza i dobór odpowiednich leków. Często skuteczna walka z tą chorobą wymaga kompleksowych badań i poprawy higieny życia.