Jak leczyć skórę suchą i atopową?
22 czerwca, 2021Skóra sucha i atopowa pojawia się najczęściej u niemowląt. Pierwsze objawy choroby obserwuje się miedzy 3 a 12 miesiącem życia. Ma ona podłoże genetyczne, więc osoby dotknięte tą chorobą mogą jej doświadczać przez całe życie.
Skąd ten problem?
Za główną przyczynę występowania skóry suchej i atopowej uważa się uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowy proces rozwoju układu odpornościowego. Ten, w odpowiedzi na kontakt z niewielkim antygenem, zaczyna wytwarzać ogromne ilości przeciwciał. Stan ten powoduje wystąpienie szeregu nieprawidłowości. Najczęściej objawia się w postaci nadmiernie suchej, swędzącej skóry podatnej na zakażenia i infekcje.
Ogromną rolę odgrywa tu dziedziczenie. Jak pokazują badania, w przypadku gdy na atopowe zapalanie skóry cierpi lub cierpiało obydwoje rodziców, ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka wynosi ponad 70%.
Samo dziedziczenie nie wystarczy. Do wystąpienia objawów choroby konieczny jest kontakt z alergenem czyli szkodliwym białkiem. Takich białek nie brakuje. Czynnikami wyzwalającymi są najczęściej składniki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz drobnoustroje.
Co z tą skórą, czyli objawy choroby
Atopowe zapalenie skóry może przybierać różną postać. Do najczęstszych objawów należy sucha, swędząca skóra, pojawienie się czerwonych plam i pęcherzy wypełnionych płynem. Drapanie miejsc zmienionych chorobowo najczęściej prowadzi do krwawienia i infekcji.
Objęte chorobą może być całe ciało, ale najczęściej zmiany pojawiają się w okolicy twarzy, łokci i kolan.
Skórze atopowej często towarzyszą także inne schorzenia jak astma, katar sienny, łuszczyca, rumień. Wszystkie wymagają specjalistycznego leczenia i właściwej pielęgnacji.
Leczenie skóry suchej i atopowej
Leczenie skóry suchej i atopowej wymaga odpowiedniej wiedzy i cierpliwości. Rozpoznanie choroby bywa trudne i czasochłonne. Prawidłowa diagnoza pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia i poprawę jakości życia chorego.
Podstawowa terapia polega na odbudowie i ochronie uszkodzonego naskórka. W tym celu stosuje się odpowiednie, silnie nawilżające maści oraz kremy z dodatkiem substancji steroidowych. Pacjentom podaje się leki przeciwuczuleniowe, przeciwzapalne oraz preparaty z grupy leków immunosupresyjnych. Bardzo dobre rezultaty przynosi fototerapia oraz regularne uzupełnianie niedoborów kwasów omega-3 i omega-6.
Leczenie skóry suchej i atopowej to proces długotrwały, często trwający całe życie. Niezwykle ważna jest wiedza na temat tej choroby, kształtowanie właściwych nawyków i odpowiednia higiena życia. Stosowanie właściwej pielęgnacji, odpowiednich kosmetyków, noszenie bawełnianych i oddychających ubrań mogą znacznie poprawić komfort życia chorego.