16 pytań, które mocno Tobą potrząsną

16 pytań, które mocno Tobą potrząsną

20 lutego, 2022 0 przez Redakcja

16 pytań, które mocno Tobą potrząsną

Wraz z biegiem czasu nasze życie przyśpiesza. Zamiast skupiać się na swoim szczęściu, działamy według ściśle określonego schematu. Budzimy się, idziemy do pracy, wracamy do domowych obowiązków, kładziemy się znowu zbyt późno, by kolejnego dnia wstać niewyspanym i powtarzać wszystko jeszcze raz, i znowu, i znowu….

Mijają dni, tygodnie, miesiące i lata, mija nam życie, a my sami nie jesteśmy w stanie określić, w którym kierunku chcemy iść? Czy jesteśmy szczęśliwi? A jeśli nie, to czego nam tak naprawdę brakuje do pełni szczęścia? Jakie pytania warto sobie zadać, by wiedzieć, w jaki sposób stać się lepszym człowiekiem. Jak odnaleźć swoją drogę do satysfakcji z wykonywanej pracy?

1 Czym jest szczęście?

Pozornie bardzo proste pytanie, jednak odpowiedź może sprawiać pewne trudności. Każdy trochę inaczej postrzega ten stan, dlatego warto zweryfikować, jak to wygląda aktualnie. Bardzo duże znaczenie ma samo to, czym jest szczęście? W jaki sposób do niego dążymy? Oczywiście, należy zastanowić się nad tym, co robimy, by poczuć się szczęśliwym. Warto zwrócić uwagę zarówno na ważne wydarzenia, jak i codzienne, małe szczęścia. To właśnie malutkie kroczki powodują, że można odnaleźć radość nawet w wykonywaniu codziennych czynności.

2. Jaką wiedze przyniósł ostatni rok?

Każdy człowiek powinien się uczyć. Czasami zdarza się, że ludzie w momencie zakończenia szkoły, kursów uznają, że wiedzą już wszystko. Jednak technologia się zmienia, świat także wciąż się rozwija. Oznacza to, że właściwie każdy powinien mieć w sobie dziecko, które ma w sobie ciekawość do świata. Warto poświęcać czas, na to, by zapoznać się z nowościami, ponieważ być może dzięki temu otworzymy się na wiedzę, umiejętności. Jeśli w ciągu ostatniego roku, niczego się nie nauczyliśmy, to oczywiście warto zaprowadzić zmiany. Warto planować sobie najbliższe miesiące tak, by móc otwierać się na nowości. Można inwestować w kursy, szkolenia, studia, ale także uczyć się tego, co nam się przydaje w codziennym funkcjonowaniu. Przykładem może być nauka gotowania, poznanie roślin jeśli posiada się własny ogród, gdyż dzięki temu można będzie urządzić teren wokół domu. Zdobywanie wiedzy to także czytanie książek, gdyż zwiększa się dzięki temu zasób słów. Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązywanie krzyżówek, gdyż trening mózgu to gwarancja tego, że będzie sprawny przez wiele lat. Warto zweryfikować, jak wyglądał ostatni rok, jak chcemy zmienić swój stosunek do zdobywania wiedzy.

3. Czy obrana droga jest właściwa?

Uczęszczanie do szkoły czy pracy sprawia, że każdego dnia staramy się wypełnić wszelkie obowiązki w należyty sposób. Jednak czy dajemy z siebie wszystko? Czy jest to dla nas satysfakcjonujące? Przede wszystkim bardzo ważnym pytaniem jest to, czy aktualny stan, pozwala nam na rozwój? Nie każde miejsce daje poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie umożliwia rozwój w określonym kierunku. Często chodzimy do pracy z przyzwyczajenia, ale także bez wizji na to, by coś poprawić. Jeśli obrana droga nie spełnia naszych oczekiwań, nie daje poczucia satysfakcji, doskonałym rozwiązaniem będzie zastanowienie się nad wprowadzeniem zmian. Każdy moment w życiu jest dobry na to, by móc coś w nim zmienić. Nawet jeśli będzie się to wiązało z koniecznością zdobycia dodatkowej wiedzy, to finalnie da możliwość zdobycia pracy, która będzie sprawiała przyjemność. To bardzo ważna kwestia, gdyż dzięki temu czujemy się szczęśliwi i wypalenie zawodowe nam niestraszne.

4 Czy praca sprawia przyjemność?

Chodzenie do pracy to często duże wyzwanie. Wiele osób zwyczajnie nie lubi swojej codzienności, dlatego wraz z biegiem czasu stają się coraz mniej szczęśliwi. Bardzo często pojawia się wypalenie zawodowe, niechęć do wykonywania powierzonych zadań. Jeśli ktoś sobie psychicznie nieradzi pojawia się nałóg, ale też niewłaściwe zachowanie w pracy. Oczywiście należy doprowadzić do sytuacji, w której chodzenie do pracy będzie znośne. Wiadomo, że lepszym rozwiązaniem będzie satysfakcja z wykonywanych obowiązków. Dlatego jeśli mamy inne perspektywy zawodowe, to koniecznie należy o to zawalczyć. Każdy może kierować swoją karierą zawodową, stąd też można już dziś zastanowić się nad tym, jak wygląda codzienność. Inwestowanie czasu i pieniędzy w rozwój będzie mogło dać poczucie spełnienia. Jeśli aktualna praca bywa trudna, atmosfera w niej pozostawia wiele do życzenia, trzeba zawalczyć o siebie. Dla jednych rozwiązaniem będzie awans, dla innych całkowita zmiana stanowiska, a nawet pracodawcy.

5 Czy aktualne warunki mieszkaniowe są satysfakcjonujące?

To, w jakim stanie jest nasz dom czy mieszkanie w dużej mierze zależy od nas samych. Oczywiście, wiele osób chciałoby mieszkać w pełni luksusowo, jednak na to należy mieć odpowiedni budżet. Już sama aranżacja będzie pochłaniała ogromne pieniądze, ale z drugiej strony utrzymanie takiego lokalu również będzie związane z wydatkami. Prawdą jest, że lokal mieszkaniowy, w którym mieszkamy, powinien być urządzony tak, by każdy mieszkaniec czuł się komfortowo. Pozornie wiele osób uznaje, że tylko luksus da takie poczucie, jednak wystarczy zadbać o to, co się posiada. Przede wszystkim, bez względu na posiadane dobra materialne, wyposażenie mieszkania, duże znaczenie ma to, by był tam porządek. Pozwala on na komfort psychiczny. Wiadomo, że do takiego wnętrza znacznie chętniej się wraca. Od czasu do czasu warto zastanowić się nad tym, czy aktualne warunki mieszkaniowe są w pełni satysfakcjonujące? Co można zmienić, by poczuć się znacznie lepiej. Często można pozbyć się nadmiaru przedmiotów, które powodują poczucie zagracenia, ale też łatwiej o bałagan. Koniecznie trzeba zadbać o to, by mieszkanie było schludne, ponieważ dzięki temu przyjemniej będzie wracać do takich wnętrz. Można poczuć się znacznie lepiej psychicznie, co przedłoży się także na to, że ogólne zadowolenie.

6. Ile daje/zabiera związek?

Bardzo wiele osób posiada partnera lu partnerkę. Nawet jeśli jest to relacja, która trwa od dłuższego czasu, to zwykle brakuje chwili na zastanowienie się nad tym, co nam daje i co zabiera taka osoba.  Czasami jesteśmy z kimś z przyzwyczajenia, zdarzają się sytuacje, w których partner działa destruktywnie. Taka osoba nie jest wsparciem, bardzo często sprawia, że codzienne życie jest niezwykle trudne. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których może dochodzić do przemocy, czy są obecne używki. Dlatego tak duże znaczenie ma określenie, jak wygląda relacja. Zdrowy związek to taki, w którym można na sobie wzajemnie polegać, natomiast pomoc działa w obie strony. Powinno się to odbywać zarówno w sferze wykonywania codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem domu, finansowania potrzeb, ale także wsparcia jak i pomocy w rozwiązywaniu problemów. Podstawą dobrej relacji jest codzienna rozmowa, ponieważ pozwala na bieżące rozeznanie w potrzebach i problemach, ale także wspólne ich rozwiązywanie. Związek powinien być budujący, powinno się mieć poczucie bezpieczeństwa i komfortu, nie tylko materialnego, ale także psychicznego. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można będzie poczuć się szczęśliwym, a powroty do domu dają poczucie satysfakcji i spokoju.

7. Jak wyglądają relacje z najbliższymi?

Nasi bliscy nie zawsze są zadowoleni z tego, jak wygląda nasza codzienność. Nie zawsze zgadzają się z naszymi decyzjami, ponieważ dość trudno przychodzi im pogodzenie się z odmiennymi poglądami. Przede wszystkim bywa tak, że bliscy nie zawsze dają nam poczucie szczęścia i poczucia spokoju. Zdarzają się rodziny, w których pojawiają się bliskie osoby, które są toksyczne. Oznacza to, że na właściwie każdym kroku starają się ograniczać, czy to zawodowo, czy materialnie. Warto zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie ustalić granice? Należy stawiać na swoje szczęście, poczucie spełnienia, obierać własne drogi do osiągnięcia celu. Bliscy nie zawsze muszą się ze wszystkim zgadzać, jednak powinni wspierać w wyborach. Jeśli tak nie jest, należy nauczyć się stawiać granice, otwarcie mówić o tym, co nam przeszkadza. Być może bliskie osoby nie zawsze mają negatywne nastawienie, chcą naszego dobra, wydaje im się, że to, czego od nas oczekują, da nam poczucie szczęścia. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że nikt nie przeżyje za nas życia. Dlatego zdania takie jak: “Rozumiem, że chcesz mojego szczęścia, jednak ja sam zadbam o swoje życie, jeśli zechcę porady, to o nią poproszę.” Mogą sprawić, że relacje się zmienią. Wśród bliskich często trudno jest uzyskać efekt, w którym będziemy traktowani jak dorośli, zwłaszcza przez starsze pokolenie, które na każdym kroku chce mieć wpływ na podejmowane decyzje.

8. Czy przyjaciele są prawdziwi?

Posiadanie przyjaciół pozwala na to, by mieć poczucie szczęścia, satysfakcji, ale także pozwala na przyjemne spędzanie czasu wolnego. Jednocześnie należy zastanowić się nad tym, co właściwie dają nam przyjaciele. Trudno jest znaleźć takich, którzy będą się cieszyli naszym szczęściem, na których można będzie polegać. Warto co jakiś czas weryfikować, w jaki sposób wyglądają poszczególne relacje. Przede wszystkim, czy takie osoby potrafią dochować tajemnicy, ale także czy zawsze służą pomocą. Zdarzają się sytuacje, w których my sami staramy się pomagać wszystkim, natomiast w momencie, w którym sami borykamy się z nimi, nie mamy się do kogo zwrócić. Każdy powinien ocenić, czy przyjaciele, których ma wokół siebie, są prawdziwi. Co jakiś czas można odpowiedzieć sobie na to pytanie, gdyż dzięki temu można będzie odnaleźć spokój, jak i również poczuć się naprawdę usatysfakcjonowanym. Koniecznie należy pamiętać o tym, że najważniejsze jest to, by mieć wokół siebie odpowiednich ludzi. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na jakość relacji, zamiast na ilość.

9. Gdzie widzimy się za rok?

Czy wybieganie w przyszłość jest właściwe? Wiele osób żyje aktualnym dniem, zapominając o tym, że każdy z dni ma realny wpływ na naszą przyszłość. Jeśli zastanowimy się nad tym, gdzie właściwie widzimy się za rok, to można będzie rozplanować to sobie w czasie, jak i również wdrożyć w życie. Właściwie każdy ma jakieś marzenia i pragnienia, jednak zagonieni codziennymi sprawami, zapominamy o tym, że od tego w dużej mierze będzie  zależało poczucie  szczęścia. Jeśli ktoś postanowi, że za rok chciałby posiadać określone umiejętności, bądź też rozwijać się w danym kierunku, to kolejnym krokiem będzie rozplanowanie sobie tego w czasie. Wiadomo, że często jest to związane z finansami, ale także i tym, że należy zaplanować całą realizację. Czasami realizacja takiego marzenia jest związana z karierą zawodową, dzięki temu istnieje możliwość zmiany pracy, awansu, czy pójścia całkowicie inną drogą. Dlatego odpowiadając sobie na to pytanie, a następnie planując wszystko, by móc osiągnąć cel, można będzie przekonać się o tym, że codzienność także może dawać poczucie szczęścia. Wiele osób  nie jest w stanie cieszyć się małymi sukcesami, podczas gdy takie planowanie siebie za rok, będzie mogło dać motywację do działania.

10. Jakie umiejętności chcemy nabyć?

Bardzo wiele osób poddaje się z rozwojem w momencie, w którym kończą edukację. Zapominamy o tym, w jak dużym stopniu poszerzanie wiedzy wpływa na naszą codzienność. Nasz mózg należy ćwiczyć każdego dnia, dlatego nawet po zakończeniu nauki, można rozwiązywać krzyżówki, zastanowić się nad tym, czego chcemy się nauczyć. Motywacja do działania, to także sposób na spędzanie czasu wolnego, pasje i przyjemnie spędzone chwile. Dzięki temu można mieć odskocznie od życia zawodowego, a jednocześnie sprawić, że poczujemy się znacznie lepiej w swoim ciele. Dla wielu zaskoczeniem może być to, że sposób, w jaki odpoczywamy, wpływa na nasz nastrój. Wiele zawodów jest obarczonym zwiększonym ryzykiem wypalenia, dlatego warto mieć pasję, by móc po wykonaniu obowiązków zawodowych zająć się czymś zupełnie innym. W efekcie przekonamy się o tym, że dla właściwie każdego będzie to w pełni satysfakcjonujące.

11. Gdzie widzimy się za 5 lat?

Odległość pięciu lat, dla jednych to zbyt wiele, podczas gdy dla innych to dodatkowe pole do działania. Niezależnie od tego, w jaki sposób kształtuje się nasza droga zawodowa, to nie każdy jest z niej w pełni zadowolony. Oznacza to, że planowanie tego, gdzie się widzimy za pięć lat, pozwoli na podjęcie odpowiednich kroków. Oczywiście, jeśli obecna praca nie daje satysfakcji, można się przebranżowić, jak i również pójść na wymarzone studia. Wiele osób idąc do pierwszej pracy zapomina o dalszej edukacji, podczas gdy w każdym wieku można zmienić swoje zdanie. Dzięki temu na nowo poczujemy się zmotywowani do działania, a przede wszystkim zaczniemy inaczej patrzeć na świat. Ponadto zostało udowodnione, że im więcej zajęć w ciągu dnia posiada człowiek, tym bardziej jest zorganizowany. Można już dziś zobaczyć, w którym kierunku warto się rozwijać, a następnie przystąpić do działania. Dla wielu początki będą trudne, jednak wraz z biegiem czasu można się przekonać, że na takie efekty warto było czekać.

12. Ile czasu w ciągu dnia odpoczywasz?

Coraz intensywniej żyjemy, coraz więcej pracujemy, zapominając o tym, jak duże znaczenie ma odpoczynek. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, ile czasu w ciągu dnia jesteśmy w stanie odpocząć. Od tego w dużej mierze zależy nasz komfort psychiczny, ale także umiejętność właściwego relaksu. Tymczasem wiele osób po powrocie z pracy, zabiera się za obowiązki związane z prowadzeniem domu. Późną nocą kładą się spać, by wcześnie wstać i wszystko powielać. Dlatego pytanie o odpoczynek ma znacznie większą wartość, niż początkowo wiele osób zakłada.  Odpoczynek jest na równi ważny, jak nasza praca. Oznacza to, że nawet jeśli planujemy odpoczynek w weekend, to i tak, każdego dnia należy przeznaczać na niego troszkę czasu. Doskonałym rozwiązaniem jest pójście na codzienny spacer, dzięki temu można pozbyć się nadmiaru stresu, zastanowić nad swoim życiem. Wiele osób odkłada to na czas urlopu, jednak nie da się odpocząć w ciągu tak krótkiego czasu. Dlatego odpowiadając na to pytanie, należy uwzględnić swoją codzienność.

13. Co daje poczucie szczęścia?

Wiele osób biegnie, jednak zupełnie nie zastanawiają się nad tym, za czym właściwie biegną. Dlatego odpowiedź na to pytanie pozwoli zweryfikować to, jak obecnie odpoczywamy, czy jesteśmy szczęśliwi. Dzięki temu można będzie wypisać, co daje szczęście i w jaki sposób można będzie je osiągnąć. Nawet jeśli mamy bardzo duże cele, które nas uszczęśliwią, to takie małe codzienne szczęścia, także wpływają pozytywnie na naszą psychikę. Coraz więcej mówi się i pisze o tym, jak zdrowie psychiczne wpływa na nas samych, co oznacza, że warto o nie zadbać. Jeśli sami będziemy szczęśliwi, nasza codzienność i nasze życie także będzie biegło w odpowiednim kierunku. Najważniejszym krokiem jest ten pierwszy, dlatego odpowiadając na to pytanie, dobrze jest zrobić sobie listę rzeczy, które uszczęśliwiają, gdyż dzięki temu nawet po bardzo ciężkim dniu, z łatwością można będzie poprawić sobie humor.

14. Jak wygląda stan zdrowia?

Zdrowie ma się tylko jedno, tak często o tym zapominamy. Wiele osób zapomina o tym, zagonieni są codziennymi obowiązkami, odkładają wizyty u lekarza. Nawet jeśli pojawiają się jakieś dolegliwości, to je bagatelizują, ponieważ twierdzą, że wszystko samo minie. Niestety, zdrowie ma się tylko jedno, jeśli je utracimy, to czeka nas leczenie, lekarstwa, a może zdarzyć się tak, że pojawią się naprawdę poważne choroby. Niektórzy uważają, że choroba to nic innego, jak wołanie organizmu o to, by zwolnić tempo życia. Ponieważ objawy są bagatelizowane, ciało przemęczone, często sam umysł jest na skraju wytrzymałości, a człowiek, zamiast zwolnić i się zastanowić nad tym, dlaczego tak się dzieje, ucieka w pracę. Koniecznie więc należy decydować się na wykonywanie systematycznie badań, ponieważ to właśnie one w krótkim czasie będą w stanie pokazać stan organizmu. Doskonałym rozwiązaniem będzie, to gdy po wystąpieniu jakichś objawów, umówimy się do specjalisty. Dzięki temu nawet jeśli zachorujemy, to można będzie w krótkim czasie poradzić sobie z dolegliwościami i wrócić do zdrowia. Coraz więcej osób choruje na raka, obawiają się leczenia, śmierci, zapominają o tym, że rak wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny. Natomiast jeśli ktoś dolegliwości bagatelizuje przez naprawdę bardzo długi czas, to może się okazać, że na powrót do zdrowia jest już za późno. Dlatego warto się zastanowić, kiedy ostatni raz byliśmy u lekarza? Czy czujemy się zdrowi? Jakie dolegliwości się w ostatnim czasie pojawiły? A być może są takie, które doskwierają nam od dłuższego czasu?

15. Jak dbasz o zdrowie psychiczne?

Kondycja psychiczna to nie tylko poradzenie sobie z nagromadzonym stresem. Bardzo wiele osób posiada przeróżnego rodzaju lęki z przeszłości, ale także nieprzepracowane relacje. Wbrew pozorom tego typu potwory z przeszłości mają bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób wygląda nasza codzienność. Nawet jeśli nie zdajemy sobie sprawy z tego, to może zdarzyć się, że brakuje nam cierpliwości do klientów, zdarzają się wybuchy złości, czy też zwyczajnie nie mamy ochoty wstawać do pracy. Zdrowie psychiczne to podstawa, dlatego tak duże znaczenie ma reagowanie na wszelkie niepokojące objawy. Przede wszystkim zaleca się codzienną dawkę spaceru, ale też zainteresowania, które będą doskonałą odskocznią od spraw zawodowych. Doskonałą opcją może być zarówno siłownia, jak i szydełkowanie czy czytanie książek. Odpowiadając sobie na to pytanie, warto zwrócić uwagę na to, jak dużo czasu w ciągu dnia poświęcamy na odpoczynek. W końcu od niego także będzie zależało nasze samopoczucie, stosunek do pracy i motywacja do działania.

16 Jak wygląda aktywność fizyczna?

Wiadomo, że coraz więcej osób miewa pracę siedzącą. Nawet jeśli wykonujemy pracę fizyczną, to zapominamy, że do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, wymagana jest aktywność całego ciała. Dlatego tak duże znaczenie ma tutaj to, by każdego dnia poświęcać czas na sport. Bieganie, siłownia, czy inna aktywność nie tylko sprawią, że z łatwością wyrzucimy wszystkie negatywne emocje, pozbędziemy się nagromadzonego stresu. Taka aktywność to też sposób na schudnięcie, poprawę wydolności ciała, a przede wszystkim na wspaniały humor. Osoby, które regularnie uprawiają sport, są znacznie bardziej zdyscyplinowane, dlatego łatwiej przystosować się im do całkowicie nowych warunków. Im więcej mamy zadań do wykonania, tym szybciej się za nie wszystkie zabierzemy. Odpowiednia kondycja fizyczna sprawi, że nawet z bardzo trudnymi kwestiami, będziemy w stanie sobie poradzić w optymalnym czasie.

Podsumowanie

W ostatnich latach ludzie coraz większą uwagę przywiązują do tego, by wstawać i wykonywać wszystkie obowiązki. Zapominamy o tym, jak ważni jesteśmy my sami. Coraz trudniej jest nam znaleźć chwilę dla siebie, nie mamy czasu na zastanowienie się nad tym, czy sami jesteśmy szczęśliwi. Żyjemy w biegu, ponieważ mamy świadomość jak szybko mija czas. Jednocześnie należy zastanowić się nad tym, czy czujemy się usatysfakcjonowani. Coraz częściej biegniemy, jednak sami do końca nie zdajemy sobie sprawy z tego, za czym tak gonimy. Latami tkwimy w relacji, która nie daje nam poczucia bezpieczeństwa. Gonimy za karierą i wiedzą, by móc zadowolić członków naszej rodziny, jednak zapominamy o tym, że to nasze życie i musimy je przeżyć tak, by poczuć satysfakcję. Często ludzie, którzy chcą zadowolić swoim działaniem wszystkich, czują się nieszczęśliwi, wyczerpani, a przede wszystkim pojawia się obniżony nastrój, a nawet depresja. Warto się zatrzymać w tym biegu i zastanowić nad tym, co chcemy zmienić? Czy osoby, które posiadamy w otoczeniu, są dla nas wsparciem? Wystarczy sobie wyobrazić, że znajdujemy się w trudnej sytuacji, do kogo możemy się zwrócić o pomoc? Pytania, które pozornie mogą wydawać się proste, mogą na nowo pokazać, jak wybierać drogę zawodową. Przede wszystkim pokazują, że każdy człowiek może na nowo zweryfikować swoje pragnienia i marzenia. Wystarczy uwierzyć w swoje siły, zastanowić się nad swoim życiem, rozpocząć je nowo i dla siebie. Z pewnością pomoże to w osiągnięciu marzeń, spełnieniu wyznaczonych celów i byciu szczęśliwym człowiekiem.