Specydcja – czym się zajmuje i dlaczego jest taka istotna dla gospodarki?

Specydcja – czym się zajmuje i dlaczego jest taka istotna dla gospodarki?

13 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Spedycja to współcześnie jedna z najszybciej umacniających się dziedzin rodzimej gospodarki. Z usług spedytorów korzysta aż 85% zarejestrowanych firm w Polsce, które zajmują się handlem, co nie wyklucza, że spedycja nie jest wykorzystywana w odrębnych dziedzinach krajowej gospodarki. Dobrze więc dowiedzieć się, jakimi czynnikami się kierować podczas wyboru doświadczonego spedytora, na co zwracać uwagę i w szczególności, czym tak właściwie jest spedycja w XXI wieku.

W ogólnej definicji spedycją nazywana jest każda stała działalność, której celem jest przewóz produktu z miejsca na miejsce. Taka szeroka charakterystyka jest wymaga, ponieważ w rodzaj usług transportowych może wchodzić jednocześnie przewóz międzypaństwowy, krajowy i miejski. Pytaniem najważniejszym staje się oczywiście kwestia, jak znaleźć dobrą spedycję, a więc co powinno być dla nas ważne w ofertach interesujących nas firm spedycyjnych. Głównym wyznacznikiem najczęściej stanie się dla nas cena oraz forma jej uiszczenia: ryczałt spedycyjny, który nie zawiera szczegółowych wyliczeń, stawki czynnościowe płacone za konkretne usługi i prowizja spedytorska, kiedy stawka za usługę jest obliczana jest na ze względu na wartość produktów. Prócz ceny istotny jest także rodzaj usługi, którą za nią dostaniemy. Niekiedy niskie ceny wcale nie oznaczają korzystnej oferty, ale np. brak jakiegoś z fundamentalnych obowiązków, które powinien świadczyć spedytor.

Co w takim razie należy do jego najważniejszych zadań? Są to głównie: zawieranie umów i udostępnianie dokumentacji przewozowej, zabezpieczenie przesyłki, wybór formy transportu, odbiór towaru od nadawcy i dostarczenie jej na docelowe miejsce. Prócz tego spedytor odpowiada za obowiązki celne oraz przeładunek towaru, zaś w zależności od ustaleń w umowie również za jego ewentualne uszkodzenie.
Rozmawiając o tym, jak znaleźć dobrą spedycję, warto też dowiedzieć się trochę o samej historii spółki spedycyjnej i jej organizacji. Ile istnieje na rynku, kto jest jej klientem oraz jakie są o niej opinie w branży – to ostatnie możemy znaleźć bez problemu w Internecie.