Dlaczego warto inwestować w rozwój zawodowy i jak należy to robić?

Dlaczego warto inwestować w rozwój zawodowy i jak należy to robić?

2 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Pojęcie rozwoju zawodowego znane jest zdecydowanej większości z nas. Niemniej jednak, dla niektórych może brzmieć ono nieco enigmatycznie. Tymczasem jak się okazuje, rozwój zawodowy jest nam niezbędny do tego, aby móc znaleźć dobrze płatną i zadowalającą nas pracę. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, co dokładnie kryje się pod pojęciem rozwoju zawodowego i jakie działania należy podjąć, jeżeli nam na tym rozwoju zależy. Jak się okazuje, nie są one jakoś szczególnie skomplikowane. Dobrze jest rozwijać się zawodowo w zgodzie z samym sobą, aby uniknąć ewentualnych trudności.

Zadbaj o odpowiednie wykształcenie

Jeżeli zależy nam na posiadaniu dobrze płatnej pracy, należałoby przede wszystkim pomyśleć o odpowiednim wykształceniu. Bez tego niestety niemożliwe będzie zdobycie pracy, na której nam zależy. Na szczęście, nie zawsze konieczne są studia. Niemniej jednak, maturę warto byłoby zdać. Wówczas będziemy mogli podjąć studia w dowolnym momencie naszego życia, jeżeli nasze potrzeby nagle się zmienią. Jeżeli jednak wiemy, że zawód, który chcemy wykonywać na pewno nie będzie wymagał matury, nie musimy jej zdawać. Istnieje wiele karier, w których bez studiów wyższych rozwijać się nie można. Mowa tu chociażby o karierze prawnika, lekarza czy nauczyciela. Niemniej jednak, do pracy w niektórych zawodach wystarczające będzie wykształcenie średnie bądź szkoła policealna. Bez względu na to, w jakim zawodzie chcemy pracować, musimy nabyć praktyczne oraz teoretyczne umiejętności. Wyposażyć mogą nas w nie właśnie uczelnie wyższe, ale również szkoły zawodowe czy różnego rodzaju kursy. Dobrze byłoby więc zastanowić się nad tym, jaką ścieżką zawodową chcemy podążać i rozwijać się w tym kierunku. Oczywiście zawsze można w którymś momencie życia pomyśleć o zmianie pracy na inną. Niemniej jednak, wówczas konieczne okaże się zdobycie nowych kwalifikacji.

Pogłębiaj znajomość języków obcych

Jeżeli zależy nam na tym, aby zdobyć dobrze płatną posadę, musimy opanować również znajomość niektórych języków obcych. Na pewno warto byłoby znać język angielski, który jest na tyle uniwersalny, że można porozumiewać się nim w niemal każdym rejonie świata. Znajomość tego języka przyda nam się w naprawdę przeróżnych zawodach. Na pewno jednak należy ją posiadać, jeżeli zamierzamy pracować z klientem. Klient zagraniczny może nam się przytrafić zarówno w burgerowni, jak i w kwiaciarni czy międzynarodowej korporacji. Jak się okazuje, im więcej języków obcych znamy, tym lepiej. Możemy wówczas porozumiewać się z naprawdę wieloma osobami z różnych krajów. Wśród języków, które warto znać wyróżnić należy na pewno: język niemiecki, język francuski czy język włoski. Być może warto byłoby zainteresować się również językiem chińskim czy językiem japońskim. Znajomość takich języków znacząco zwiększa nasze szanse na znalezienie pracy w rozmaitych zawodach. Mowa tu w dużej mierze o zawodach związanych z handlem. Generalnie, im więcej języków znamy, tym lepiej.

Rozwijaj swoje zainteresowania i odkrywaj nowe pasje

Jeżeli zależy nam na tym, aby rozwijać się zawodowo, musimy pamiętać także o rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Może się to wydawać dość dziwne, ale rozwój zawodowy jest blisko powiązany z tym osobistym. Pracownicy, którzy po pracy poświęcają się jakimś zainteresowaniom, są z reguły bardziej efektywni. Posiadają również zdecydowanie większą odporność na stres. Z tego też względu, naprawdę warto byłoby zwrócić uwagę na ciekawe aktywności, którym możemy się poświęcić. Jeżeli nie wiemy, co sprawia nam przyjemność, po prostu testujmy różnego rodzaju aktywności. Warte wypróbowania są bez wątpienia różnego rodzaju sporty, jak chociażby jeździectwo, jogging czy pilates. Można wybierać spośród naprawdę wielu rodzajów aktywności fizycznej, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Doskonałym pomysłem może być również rękodzieło, a także malowanie czy pisanie książek. Tego rodzaju zajęcia mają szansę przypaść do gustu przede wszystkim tym osobom, które posiadają bogatą wyobraźnię. Ta zaś przydaje się na stanowiskach, które wymagają od pracownika sporej kreatywności. Warto byłoby więc w jakiś sposób ją rozwijać. Nie musimy ograniczać się tylko i wyłącznie do jednej pasji. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto rozwinąć kilka zainteresowań. Wówczas nigdy nie będziemy się nudzić.

Nie unikaj kontaktów z ludźmi

Praca w większości zawodów wymaga regularnego kontaktu z ludźmi. Może nam się to podobać lub nie, ale tak po prostu jest. Należałoby więc walczyć ze swoim introwertyzmem, przynajmniej odrobinę. Oczywiście, jeżeli nie jesteśmy w stanie go pokonać, możemy dążyć do wykonywania zawodów, które nie wymagają niemal wcale kontaktu z innymi. Znajomości przydają się jednak każdemu i to nie tylko na gruncie zawodowym. Z tego też powodu, należałoby popracować nieco nad takimi umiejętnościami jak zdolność do szybkiego nawiązywania nowych kontaktów czy umiejętność pracy w zespole. Na tego rodzaju kompetencje miękkie, każdy pracodawca zwróci swoją uwagę. Nie unikajmy więc imprez integracyjnych, jak również spotkań ze znajomymi po pracy. Dzięki temu, jakość naszej pracy może stać się dużo wyższa.

Naucz się prosić o pomoc

Proszenie o pomoc innych to umiejętność, która bywa bardzo niedoceniania. Niestety, proszenie o pomoc kojarzy się często ze słabością, a szkoda. Nikt nie jest bowiem samowystarczalny. Każdy pracownik powinien uczyć się delegować zadania, zwłaszcza jeżeli posiada podwładnych. Ponadto, dobrze byłoby zwrócić również uwagę na to, czy ktoś nie mógłby nas czegoś nauczyć. Być może nasz kolega lepiej od nas radzi sobie z jakąś służbową czynnością? Poprośmy go o cenne wskazówki, a w zamian za to zaproponujmy nauczenie go umiejętności, którą my opanowaliśmy lepiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyska zarówno jedna, jak i druga strona. Nie należy jednak być zbyt natarczywym. Nachalne i ciągłe proszenie innych o pomoc może negatywnie wpłynąć na naszą samodzielność. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc przestrzeganie tak zwanej zasady złotego środka.

Pomyśl o coachingu zawodowym

Ostatnimi czasy bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się tak zwany coaching. Można zdecydować się zarówno na coaching osobisty, jak i na coaching zawodowy. Jeżeli potrzebujemy wsparcia w rozwoju zawodowych umiejętności bądź w zdobyciu lepszego zatrudnienia, zdecydujmy się na drugie z rozwiązań. Jak jednak znaleźć profesjonalnego coacha? Dobrym pomysłem będzie na pewno przejrzenie ofert w Internecie. Zdecydowana większość coachów prowadzi swoje własne strony internetowe. Dzięki ich lekturze możemy zapoznać się z zakresem usług oferowanych przez konkretnego specjalistę. Ponadto, na stronach internetowych znajdują się również cenniki. Trzeba przyznać, że sesja coachingu może być bardzo kosztowna. Należałoby więc porównać kilka albo nawet kilkanaście różnych ofert. Wówczas z całą pewnością uda nam się znaleźć tę najkorzystniejszą. Aby coaching mógł być skuteczny, trzeba zazwyczaj uczęszczać na minimum kilka sesji. Dzięki temu, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się rozwinąć swoje zdolności.

Nie bój się zmian w życiu zawodowym

Czasami, w życiu zawodowym należy wprowadzić jakieś mniejsze lub większe zmiany. Stagnacja nie zawsze jest bowiem wskazana. Może ona doprowadzić do bardzo wielu przykrych konsekwencji. Przede wszystkim, stagnacja w życiu zawodowym może wiązać się z perspektywą braku awansu. Jeżeli pracujemy w jakieś firmie przez dłuższy czas, dokształcamy się, ale nie jesteśmy doceniani, warto byłoby pomyśleć o zmianie pracy bądź przynajmniej o rozmowie ze sowim przełożonym. W ten sposób pokazujemy samym sobie, że cenimy siebie, swój czas oraz swoje umiejętności zawodowe. Doskonale byłoby więc wprowadzać zmiany, jeżeli tylko czujemy, że coś jest nie tak. Czasami, zmiana może być wskazana również wtedy, gdy nie otrzymujemy przez dłuższy czas podwyżek. Wreszcie, o zmianie warto pomyśleć także wówczas, gdy praca nie przynosi nam satysfakcji, a nawet jest frustrująca. Alarmującym sygnałem do tego, aby zmienić pracę jest chroniczny stres, który towarzyszy nam z jej powodu. Mobbing w pracy także stanowi wskazanie do zmiany, bo w przeciwnym razie narażamy samych siebie na cierpienie.

A może własna firma?

Niekiedy praca na etacie może nie być tym, czego w danej chwili potrzebujemy. Jeżeli jesteśmy sfrustrowani, a otrzymywane pieniądze nie wystarczają nam na pokrycie zobowiązań, warto zastanowić się nad własną firmą. Trzeba byłoby jednak zastanowić się nad tym, jaki biznes chcemy właściwie prowadzić. Założenie własnej firmy to poważna decyzja, a więc musimy odpowiednio ją przemyśleć. Dobry pomysł stanowi absolutną podstawę. Warto byłoby więc zastanowić się nad tym, jakie są potrzeby mieszkańców miasta, w którym chcemy prowadzić swoją działalność. Należałoby również rozważyć, czy chcemy prowadzić firmę jednoosobową czy też może zależy nam na posiadaniu wspólnika bądź wspólników. Jeżeli chcemy pracować wraz ze wspólnikami, pomyślmy o założeniu jakiejś spółki. Do wyboru mamy wiele form działalności, a wśród nich spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę cywilną czy też spółkę jawną. Warto byłoby dowiedzieć się, czym charakteryzuje się każda z wymienionych spółek. Ponadto, należałoby zastanowić się nad tym, skąd pozyskamy środki na założenie oraz rozwój naszej działalności. Jeżeli mamy zgromadzone własne oszczędności, to świetnie. Jeżeli jednak nie, należałoby pomyśleć o pożyczce bądź o kredycie. Ponadto, dobrze byłoby rozważyć złożenie wniosku o dofinansowanie. Może to być na przykład dofinansowanie ze środków unijnych. Bardzo często, tego rodzaju dofinansowania są bezzwrotne. Nie ulega wątpliwości, że uzyskanie takiego dofinansowania wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych ściśle określonych warunków. Prowadzenie własnej firmy do łatwych nie należy. Doskonale byłoby więc być dla siebie wyrozumiałym. Nie ulegajmy porażkom, ale z każdej wyciągajmy jakąś lekcję dla siebie. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się osiągnąć sukces w biznesie. Pamiętajmy również o tym, że praca to nie wszystko i konieczny jest regularny odpoczynek.