Jaką formę opodatkowania może wybrać przedsiębiorca?
12 października, 2023Wybór formy rozliczenia z Urzędem Skarbowym jest jedną z decyzji, która ma kluczowy wpływ na to, jak będzie funkcjonowało dane przedsiębiorstwo. Warto dobrze przemyśleć decyzję w tej sprawie, jeszcze przed zarejestrowaniem firmy.
Dostępne formy opodatkowania
Obecnie dostępnych jest kilka form opodatkowania, które mogą wybierać przedsiębiorcy. Należy zdecydować się na jedną z nich jeszcze przed zarejestrowaniem działalności. Zasady ogólne to tak zwana skala podatkowa, która jest korzystna w niektórych przypadkach. Decyzję o formie opodatkowania należy potwierdzić, składając odpowiedni dokument w urzędzie skarbowym. Należy zrobić to w odpowiednim terminie, żeby uniknąć kar finansowych, które mogą grozić za zwłokę.
Przedsiębiorca może zdecydować się na jedną z form opodatkowania
- Skala podatkowa
- Podatek liniowy
- Ryczałt
- Karta podatkowa
Forma rozliczania podatku dochodowego ma duży wpływ na to, czy dane przedsiębiorstwo jest rentowne. Należy zastanowić się nad takimi kwestiami, jak na przykład szacowany dochód. To bardzo ważna kwestia, która wpłynie na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Nie zawsze wybór formy opodatkowania jest w pełni dowolny. W wielu przypadkach trzeba liczyć się z ograniczeniami, szczególnie w kwestii ryczałtu oraz karty podatkowej. Stawki ryczałtowe zależą od wielu czynników, między innymi branży i typu prowadzonej działalności gospodarczej.
Czym jest skala podatkowa?
Ze skalą podatkową do czynienia ma każdy, kto płaci podatek dochodowy. Wysokość podatku uzależniona jest od tego, jak dużo zarabia dana osoba. Pierwszy próg podatkowy wynosi obecnie 12%. Po przekroczeniu stu dwudziestu tysięcy dochodów w skali roku, do zysków powyżej tej sumy trzeba zapłacić dodatkowy podatek, który łącznie wynosi 32%. Kwota wolna od podatku do trzydzieści tysięcy. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na prowadzenie niewielkiej firmy, której dochody nie przekroczą stu dwudziestu tysięcy, powinni wybrać tę formę opodatkowania, gdyż będzie ona dla nich najkorzystniejsza. Chęć zmiany formy opodatkowania należy zgłosić do odpowiedniego urzędu skarbowego poprzez zgłoszenie właściwego druku.
Kiedy warto wybrać podatek liniowy?
Alternatywą dla skali podatkowej jest podatek liniowy. W praktyce oznacza to, że niezależnie od dochodów, przedsiębiorca płaci jednolitą stawkę podatkową. Wówczas wysokość podatku wynosi 19%. To rozwiązanie, które jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy chcą osiągać większe dochody. Podatek liniowy jest bezpieczną i stabilną formą opodatkowania, która pozwala z pełną skutecznością przewidzieć, jaka będzie wysokość podatku w przyszłości po osiągnieciu konkretnych dochodów. Z tego podatku można rozliczać się w sposób kwartalny lub miesięczny.