Firma rekrutująca pracowników – czy to naprawdę działa?

Firma rekrutująca pracowników – czy to naprawdę działa?

29 marca, 2019 0 przez Redakcja

Poszukujemy pracowników

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z tendencją zniżkową jeżeli chodzi o stopień bezrobocia w Polsce. Na powyższe wpływa z pewnością wiele czynników. Jest to trend, który utrzymuje się od wielu lat oraz nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić, a tendencja ulec przeobrażeniu. Jednak, wraz z redukcją stopnia bezrobocia, coraz trudniej pozyskać wykwalifikowanych pracowników do swojej firmy. Co dalej?

Profesjonalista doradzi

Jeżeli jest popyt, to jest również podaż. Rynek już zdołał odpowiedzieć na aktualnie obowiązujące zapotrzebowanie i tym samym powstało wiele firm, które na co dzień specjalizują się w procesie rekrutacyjnym pracowników dla konkretnego przedsiębiorcy (pracodawca, klient firmy rekrutującej). Pracodawca zleca firmie zadanie, przedkłada opis kwalifikacji, które powinna posiadać osoba ubiegająca się o stanowisko w jego firmie. Taki proces rekrutowania pracowników sprawdza się nie tylko w wielkich korporacjach, które średnio zatrudniają kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób. Jest to bowiem proceder coraz bardziej rozpowszechniony. Z usług profesjonalnych firm rekrutujących korzysta wielu przedsiębiorców, w tym również ci, którzy prowadzą tzw. jednoosobową działalność gospodarczą (z wpisem do CEIDG).

Firma rekrutująca pracowników – czy to naprawdę działa?

Jednak możemy mówić o szerokim gronie pracodawców, którzy są sceptycznie nastawieni do właśnie takiej formy poszukiwania pracowników. Są oni zdania, że jeżeli dana osoba zatrudnia, to właśnie z tą osobą potencjalny pracownik powinien przeprowadzić rozmowę o pracę. Nie do końca można się z tym stanowiskiem zgodzić. Obecnie rynek jest taki, że firmy potrzebują niezwykle dobrze wykwalifikowanych pracowników. Profesjonalni rekruterzy, którzy kierują się wytycznymi od pracodawcy dysponują bardziej efektywnymi narzędziami, które zapewnią szybsze znalezienie pracownika do firmy.

Rynek pracodawcy czy rynek pracownika?

Spotkać się można także ze stwierdzeniem, iż obecny rynek to rynek pracownika. Takie stanowisko determinuje fakt, iż obecnie proces rekrutacji w poszczególnych firmach może trwać naprawdę długo. Powierzenie tego zadania wyspecjalizowanej firmy zajmującej się rekrutowaniem pracowników do określonych branż może być tzw. strzałem w dziesiątkę. Pracodawca może zatem zyskać również czas, który przeznaczy na zarządzanie swoim przedsiębiorstwem. Z kolei fachowcy – rekruterzy, zajmą się poszukiwaniem odpowiedniego pracownika na dane stanowisko pracy w zakładzie.