Największe zalety kryptowalut – co je wyróżnia?

Największe zalety kryptowalut – co je wyróżnia?

16 sierpnia, 2022 0 przez Redaktorka Agnieszka

Kryptowaluty mają ogromną rzeszę fanów, którzy chętnie w nie inwestują i śledzą zmiany na rynku. Dla osób, które na co dzień wykorzystują bardziej konwencjonalne środki płatności, takie jak gotówka czy karta płatnicza powiązana z kontem bankowym, może się to wydawać niezrozumiałe.

Popularność kryptowalut nie jest jednak dziełem przypadku czy krótkotrwałego trendu. Wynika z unikalnych cech tego środka płatności, które odróżniają go od bardziej tradycyjnych rozwiązań. Najważniejsze z nich omówimy dokładnie poniżej.

Co sprawia, że kryptowaluty są warte zainteresowania?

Kiepska obsługa klienta, duża ilość formalności, brak anonimowości – to tylko kilka z zarzutów, jakie niekiedy są stawiane wobec banków. Obrót tradycyjnymi walutami na świecie jest mocno sformalizowany i ściśle śledzony, co jest z jednej strony zrozumiałe, a z drugiej – generuje pewne uciążliwości.

Nic więc dziwnego, że w końcu ktoś postanowił stworzyć pewną alternatywę. Są nią właśnie kryptowaluty, które wyróżnia między innymi zdecentralizowana struktura (a więc brak typowych organów zarządzających, znanych z tradycyjnych banków), a także pełna anonimowość transakcji.

Można się zastanawiać, jakim cudem transakcje są anonimowe, skoro informacje na ich temat są publiczne z uwagi na zastosowanie technologii blockchain. Otóż transakcje kryptowalutowe wymagają jedynie wskazania adresu portfela, do którego przekazujemy środki, a przy zakładaniu rzeczonego portfela nie musimy potwierdzać swojej tożsamości czy podawać danych osobowych.

Gdzie można płacić kryptowalutami?

Ciężko o kompletną listę miejsc, w których można płacić kryptowalutami, ponieważ z miesiąca na miesiąc sporo się w tym zakresie zmienia. Ten środek płatności jest dopuszczalny przez wiele sklepów internetowych i niektórych usługodawców. Jest nawet kraj, który uczynił z kryptowaluty (dokładniej mówiąc, Bitcoina) swoją oficjalną walutę – chodzi tutaj o Salwador.

Warto wiedzieć, że kryptowaluty działają pod pewnymi względami tak, jak konwencjonalne waluty – to jest, da się je wymieniać na inne kryptowaluty, a także na waluty tradycyjne. W razie potrzeby można więc przekonwertować środki z inwestycji.

Można się spodziewać, że wraz z biegiem czasu kryptowaluty będą przyjmowane jako metoda płatności w coraz większej ilości miejsc w sieci (i nie tylko), chociaż wiele tutaj zależy od tego, jak dalej będzie rozwijać się cały ten rynek. Potencjał jest bardzo duży, natomiast trzeba pamiętać, że w inwestycjach, zwłaszcza inwestycjach wysokiego ryzyka, nic nigdy nie jest w stu procentach pewne.