Ile zarabia geodeta i co wpływa na jego pensję?

Ile zarabia geodeta i co wpływa na jego pensję?

10 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Doskonale wiadomo o tym, że taki typowy geodeta w Polsce, jak i w Europie zajmuje się wymierzaniem budynków mieszkalnych i gospodarczych, czyli wymierza to gdzie konkretny budynek ma powstać, a potem nanosi takowy na mapki geodezyjne. Pewnym jest też i to, że taki początkujący geodeta raczej nie zarabia zbyt wiele, bo ktoś dopiero po studiach musi się dopiero sprawdzić, a konkretniej początkujący geodeta ma tak jak lekarz rezydent. Początkującym geodetom zdarza się źle wymierzyć ten dom rodzinny lub budynek gospodarczy. Mowa tu o tym, że taki budynek może powstać w tym nie odpowiednim miejscu, choć taka pomyłka nie jest znaczną i mieści się w tych dwudziestu centymetrach. Dlatego też początkujący specjalista tego rodzaju zazwyczaj współpracuje z kolegą, który może mieć nawet to kilkunastoletnie doświadczenie.

ile zarabia geodeta

Kosztu budowania się.

Zarobki geodetów są rzecz jasna tymi uzależnionymi od miejsce, w którym prowadzą działalność gospodarczą. Mowa tu o tym, że w mniejszych miastach w kraju to budowanie się jest raczej opcją dość tanią, bo w mniejszych miastach mniej kosztuje zaprojektowanie domu i jego naniesienie na mapki geodezyjne. Koszty działalności gospodarczej w małych i średnich miastach także są tymi odpowiednio niższymi, bo i te atrakcyjne działki budowalne kosztują tam znacznie mniej. Nie da się też i ukryć tego, że w małych i średnich miastach geodeta płaci też i mniej za lokal, w którym to znajduje się jego biuro, ale już w większych miastach taki często polecany geodeta ma więcej zleceń i właśnie dlatego ma też swoich pracowników z mniejszym doświadczeniem. Oni zazwyczaj zajmują się tymi mniej wymagającymi zleceniami, czyli tymi które są łatwe i szybko się je wykonuje. Szef ma rzecz jasna w tego typu przypadkach wyższe zarobki, ale też zajmuje się trudniejszymi typami zleceń. Takowymi zajmuje się on i jego podwładni z największym doświadczeniem zawodowym. Tacy podwładni zarabiają więcej od młodszych kolegów, ale też i dość często zostają po godzinach.

Firmy.

Geodeci wykonują też zlecenia dla firm, czyli jeśli firma chce wybudować magazyn chłodnię to potrzebuje innej firmy, która wybuduje taki magazyn, architekta który takowy zaprojektuje i geodety, który zadba o to by ten magazyn powstał w odpowiednim miejscu. Taki geodeta naniesie na mapkę geodezyjną nie tylko taki magazyn, ale też i instalacje podziemne, które do takowego poprowadzono. Na tego typu zleceniu niezależny geodeta lub ten pracujący dla specjalisty o znacznym doświadczeniu może sporo zarobić, ale tak jak i inni specjaliści w danym kraju musi działać legalnie i ponosić koszty własnej działalności. Jednym słowem tego typu magazynu nie może wymierzyć tylko na tej papierowej mapce geodezyjnej. Musi osobiście pojechać do miejsca, które stanie się placem budowy i wyznaczyć miejsce w którym to stanie ten magazyn. W praktyce oznacza to pewnego typu koszty, które można rzecz jasna uznać za znaczne, bo czasami na ten dojazd traci się dwie godziny, jeśli chodzi o jazdę w obydwie strony, a na miejscu trzeba dodatkowo wykonać precyzyjne zadanie, w którego przypadku niezbędna jest i wiedza i doświadczenie.

ile zarabia geodeta

Opodatkowanie pracy.

Nikomu nie trzeba dwa razy tłumaczyć tego, że geodeta prowadzący w firmie lub prowadzący działalność niezależną odprowadza podatek dochodowy, składki zdrowotne, emerytalne i na dokładkę opłaca lokal, w którym to prowadzi działalność gospodarczą. Wszystkie te koszty mają wpływ na jego zarobki netto. Mowa tu o tym, że brutto może zarobić w miesiącu 4000 zł, ale netto wyjdzie to trochę mniej niż 2700 zł. Koszty te rzecz jasna zmieniają się z roku na rok, bo cena energii elektrycznej i gazu, którym ogrzewa lokal wzrasta co roku. Podobnie jest też z różnego typu składkami. Rzecz jasna może być też i tak, że biuro danego geodety może znajdować się w jego prywatnym domu i to w pewnym stopniu zmniejsza ten całokształt kosztów, choć wtedy te rachunki za utrzymanie własnego domu lub mieszkania przechodzą na działalność i nie dla każdego geodety jest to rzecz jasna opcja optymalna. Jednym słowem jakaś część tych specjalistów woli być podwładnymi w firmie bardziej znanego geodety, bo dla niektórych ten stan rzeczy jest też i tym o wiele wygodniejszym.

Zlecenia.

Chyba każdy doskonale wie o tym, że geodeci, którzy są związani z branżą budowlaną, czyli z tymi budowami domów rodzinnych mają też i swoją reputację. Mowa tu konkretnie o tym, że inwestorzy prywatni wybierają tych geodetów nie tylko ze względu na cenę ich usług, ale też i ze względu na to, że najczęściej polecany specjalista wykonuje swoją pracę w sposób wzorowy. Takie wzorowe podejście nie oznacza wykonania tego minimum zadań określonych w prawie dotyczącym tych usług. Pozornie to minimum powinno wystarczyć, ale lepszy geodeta porozmawia też z operatorem koparki, po to by ten dostatecznie dobrze wykopał dół pod fundamenty domu i na dokładkę porozmawia też z szefem firmy budowlanej, po to by wyjaśnić pewne sprawy dotyczące fundamentów konkretnego domu rodzinnego. W praktyce tego typu ustalenia to przynajmniej po części strata czasu, ale jeśli dokładnie wszystko zostanie objaśnione, to całokształt prac zostanie wykonany nie tylko szybko, ale też bez jakichś większych problemów. Takiego podejścia do wykonywania obowiązków raczej nie ma geodeta nowicjusz, bo n dopiero uczy się tych realiów.

Początkujący geodeta.

Pewnym jest to, że początkujący geodeta raczej zarabia wyjątkowo mało, bo dopiero uczy się tych realiów powiązanych z pracą w konkretnym biurze geodety. Często też się dopytuje bardziej doświadczonych kolegów lub szefa jak wykonać konkretną pracę, która dla bardziej doświadczonych jest niezwykle prostą. Jednym słowem ten nie doświadczony młody człowiek, z tym brakiem pewności siebie spowalnia pracę w konkretnej firmie, ale jest tak tylko przez jakiś czas i sprytniejszy nowicjusz już po tych kilku tygodniach pracuje o wiele płynniej i jeśli chodzi o wydajność pracy, to może nawet prześcignąć swoich kolegów z tym kilkunastoletnim doświadczeniem. Tak raczej rozwijają się ludzie, których wyróżnia spryt i przez całe życie udowadniali to, że potrafią we właściwy sposób improwizować. Jednym słowem tego typu ludzie to raczej ta mniejszość, bo większość to początkujący geodeci, którzy przez te kilka miesięcy do roku muszą niemal wszystko wykonywać pod nadzorem doświadczonych kolegów i szefa, którzy też często naprawiają te niezbyt poważne błędy osoby początkującej, a to wpływa też na wydajność tych starszych kolegów z pracy.

ile zarabia geodeta

Zmiany w płacach.

W wielu krajach świata lub Europy istnieją pewne wytyczne prawne dotyczące tego ile może zarabiać początkujący geodeta, czyli ten który jeszcze niedawno był studentem i nie ma jeszcze dwóch lat praktyki zawodowej. Zarobki takiego geodety są określonymi przez prawo, a konkretniej to ile ktoś taki może zarabiać minimalnie i maksymalnie w przeliczeniu na jedną godzinę pracy lub na pełny etat. Prawa tego rodzaju mogą być też i powiązanymi ze średnimi kosztami życia w danym mieście i co równie istotne dotyczą wielu grup zawodowych. Mowa tu konkretnie o tym, że notariusz i geodeta, którzy pracują w mieście o pewnej wielkości mogą zarabiać tyle samo, jeśli chodzi o pensję brutto, o ile mają takie samo doświadczenie zawodowe w przeliczeniu na lata praktyki zawodowej. Istotnym jest też i to, że prawo ogólne może traktować każdą profesję oddzielnie, ale jeśli chodzi o profesje to wiele z nich wrzuca się do tej wspólnej beczki, jeśli chodzi minimalne zarobki. W ten konkretny sposób się wiele upraszcza w sensie podatkowym i łatwiej jest się rozliczać każdej z grup zawodowych.

Reputacja.

Wiele znaczy też i to, że niezależni geodeci w wielu sporych i średnich miastach dbają nie tylko o to by cennik ich usług był atrakcyjnym, ale też i o reputację. Jednym słowem jeśli niemal cały czas zajmują się wyznaczaniem domów rodzinnych i budynków gospodarczych różnego typu, to współpracują z różnymi firmami budowlanymi i architektami. Jakaś część z tych specjalistów woli współpracę z jednym konkretnym geodetą, bo jeśli chodzi o naniesienie jednej lub kilku poprawek to dany geodeta nie stwarza dodatkowych problemów. Rzecz jasna takiej reputacji nie zdobywa się z dnia na dzień, bo na to potrzeba miesięcy, a nawet lat. Kluczowe znaczenie ma też i to, że geodeta z taką wzorową reputacją ma sporo zleceń i po jakimś czasie może sobie zacząć szukać pracownika, który raczej też będzie takim samym typem człowieka jak on sam, bo w pracy tego typu chodzi o to by się uzupełniać. Takie uzupełnianie się polega na tym, że te osoby się znają i doskonale wiedzą jakiej współpracy oczekuje ta druga osoba, właśnie tego typu detale przyśpieszają pracę.