Kto powinien sporządzić kartę informacyjną przedsięwzięcia? Najważniejsze informacje

Kto powinien sporządzić kartę informacyjną przedsięwzięcia? Najważniejsze informacje

14 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Karta informacyjna przedsięwzięcia w skrócie KIP to dokument, który należy sporządzić w przypadku gdy planujemy inwestycję, która może w pewien sposób oddziaływać na środowisko naturalne. KIP zawiera wszelkie informacje o czynnikach, które potencjalnie mogą oddziaływać na stan przyrody w miejscu, w którym zostanie zrealizowana konkretna inwestycja. W tym dokumencie nie powinno zabraknąć opisu planowanych działań, ponieważ pozwoli to na sprawną identyfikację przedsięwzięcia. Co warto wiedzieć, o karcie informacyjnej przedsięwzięcia i kto powinien zająć się sporządzeniem KIP? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Karta informacyjna przedsięwzięcia – kto powinien ją sporządzić?

Informacje zawarte w KIP są niezbędne do tego, aby organ prowadzący postępowanie mógł wydać decyzję inwestorowi zainteresowanemu realizacją inwestycji w konkretnym miejscu. Kartę informacyjną przedsięwzięcia należy złożyć razem z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla planowanej inwestycji. Taki dokument będzie niezbędny, chociażby w przypadku budowy drogi, farmy fotowoltaicznej, a nawet budowy domu.

W związku z tym, że jest to bardzo ważny dokument, warto zlecić jego wykonanie profesjonalistom. Sporządzeniem KIP powinien zająć się specjalista w tej dziedzinie. Mimo że na ten moment prawo nie nakłada na autora zbyt wielu wymogów. Teoretycznie kartę informacyjną przedsięwzięcia może więc stworzyć sam inwestor. Nie będzie to jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie ma on w tym temacie zbyt dużego doświadczenia.

Karta inwentaryzacja przedsięwzięcia toruń wykonana przez profesjonalistę pozwoli zaoszczędzić czas, a także daje inwestorowi pewność, że dokument zostanie uzupełniony w poprawny sposób. W związku z tym, że KIP jest wymagana w przypadku wielu różnych inwestycji, warto znaleźć dobrą firmę, z której pomocy można skorzystać za każdym razem, gdy chcemy dokonać inwestycji, która może potencjalnie oddziaływać na środowisko.

Co zawiera KIP?

Tak jak już wspomnieliśmy, karta informacyjna przedsięwzięcia będzie niezbędna w momencie, gdy planujemy inwestycję, która może w znaczącym stopniu oddziaływać na pobliskie otoczenie. W karcie powinien znaleźć się opis działalności, a także informacje o: skali, lokalizacji, powierzchni o rodzaju stosowanej technologii podczas realizacji inwestycji. W KIP należy też zamieścić informacje na temat tego, jakie rozwiązania chroniące przyrodę zastosuje inwestor w celu zminimalizowania szkód w środowisku. Jak więc widzisz, jest to dość złożony dokument, a jego wypełnienie może nie być proste dla osoby, która wcześniej tego nie robiła.