jak wyjść z długów

Czy od pożyczania pieniędzy można się uzależnić

Niemal każdy w swoim życiu w którymś momencie zaciągnie jakieś zobowiązanie, a w większości przypadków będzie to znacznie więcej niż jedno przez okres całego życia. W większości przypadków, niezależnie od tego, czy jest to potrzeba czy pragnienie, pożyczanie pieniędzy to ostatni resort. Nikt w końcu nie lubi być zadłużony – wiąże się to w końcu z wieloma zagrożeniami i problemami. Są jednak takie osoby, które można powiedzieć, że pożyczają kompulsywnie. Bywa, że na początku nawet nie są im te pożyczki potrzebne, ale później popadają w spiralę zadłużeń i zaciągają kolejne zobowiązania na spłatę poprzednich. Muszą się wtedy zastanawiać, jak wyjść z długów. Czy więc od pożyczania pieniędzy można się nawet uzależnić?

Choroba kredytowa

Choroba kredytowa przez wielu psychologów zaczęła być już traktowana jako całkowicie realna choroba. W jej przypadku wraz z zaciąganiem nowych zobowiązań, nawet jeśli nie są nam one niezbędne, czujemy satysfakcję i ulgę. Niezależnie od tego, co popchnęło nas aby zacząć się zapożyczać, nie możemy już przestać, czy tego chcemy, czy nie. Zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny przymus jest zbyt duży. Nie dość, że czujemy kompulsję do zaciągnięcia nowego kredytu tak samo, jak w przypadku alkoholu, papierosów czy innych uzależnień, to w krótkim czasie możemy popaść w zamknięty krąg zadłużenia. Nie jesteśmy w stanie spłacać obecnych zobowiązań, więc na ich pokrycie zaciągamy kolejne. W taki sposób bardzo szybko możemy zrujnować swoją sytuację finansową. W razie problemów z terminowym spłacaniem rat, które z całą pewnością w końcu wystąpią możemy spodziewać się naliczania przez bank czy instytucję pozabankową wysokich odsetek i kar. Może to stać się zbyt dużym wyzwaniem nawet dla osoby, która na początku swojej przygody z pożyczaniem była zamożna.

Jak wyjść z długów spowodowanych uzależnieniem od pożyczania

Uzależnienie od pożyczania może spowodować realne szkody nie tylko w rejonie finansowym, ale także w całym życiu prywatnym danej osoby. Kluczowe jest więc znalezienie odpowiedniej pomocy. Coraz więcej psychologów nabiera doświadczenia w walce z tego typu uzależnieniami i jest w stanie zapewnić fachową pomoc. Warto jest więc skorzystać z ich usług. Uzależnienie od pożyczania jest zaburzeniem psychologicznym, tak samo jak każde inne uzależnienie, więc przezwyciężenie go zupełnie samemu jest niemal niemożliwe. Żeby uwolnić się od długów związanych z pożyczaniem, należy najpierw złamać krąg i pozbyć się podstawowego problemu. Później należy zastanowić się, jak wyjść z długów obecnie posiadanych, na przykład poprzez konsolidację zobowiązań lub restrukturyzację kredytów. Dobrym pomysłem może być zasięgnięcie porady renomowanego doradcy finansowego.

Od pożyczania pieniędzy z pewnością można się uzależnić, nie znaczy to jednak, że jest to sytuacja zupełnie bez wyjścia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *